programy:věda_a_vzdělání:vstupní_metoda_-_ime

Vstupní metoda - IME

Tento návod popisuje jak nainstalovat na Ubuntu IME a získat tak možnost psát jazyky se složitým systémem písma.

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, instalace Ibusu

Na Linuxu byla situace ohledně nastavení IME až donedávna poměrně složitá. Tradiční vstupní metodou je SCIM (v prostředí KDE SKIM). V tomto návodu popisuji instalaci novější a daleko méně problémové metody Ibus.

Nová vstupní metoda ibus, která je v Lucid plně podporována však těmito neduhy již netrpí. její instalace je velice jednoduchá a bezproblémová.

Chcete-li psát na Ubuntu japonsky (další jazyky níže):

  • nainstalujte balíky ibus, ibus-qt4, ibus-gtk, ibus-anthy
  • v konzoli spusťte příkaz
sudo im-switch -c

a vyberte volbu auto

  • editujte soubor ~/.bashrc a na jeho konec přidejte následující text (pokud tam není):
export GTK_IM_MODULE=ibus
export XMODIFIERS=@im=ibus
export QT_IM_MODULE=ibus
ibus-daemon 2> /dev/null #spustí se jen jednou, ale otravoval by vás hláškou že už běží
  • restartujte sezení
  • Konfigurace Ibusu se provádí příkazem ibus-setup. Před prvním použitím je potřeba nastavit jakou vstupní metodu požadujete. Chcete-li psát japonsky, musíte mít Anthy přidanou do seznamu vstupních metod. V konfigurátoru Ibus toto provedete na kartě Input Method, kde vyberete japonština→Anthy a kliknete na tlačítko Add.
  • Do režimu psaní přepnete Ibus klávesovou zkratkou Ctrl+mezera v libovolném textovém poli(výchozí nastavení). Nad systémovým panelem se objeví panel metody Ibus, kde můžete volit vstupní metodu a měnit vlastnosti zvolené vstupní metody - toto lze i klávesovými zkratkami, např. F7 → katakana (viz konfigurátor Anthy - druhá ikona zprava na panelu Ibus).

Ibus lze efektivně použít i pro psaní v dalších jazycích. Hlavní výhoda je, že píšete foneticky a proto můžete použít své stávající rozložení klávesnice.

Nainstalujte ibus-table a ibus-table-translit. Přidejte si ruštinu v konfigurátoru Ibus stejně jako přidávám v návodu japonštinu. Ačkoliv lze používat i ruskou fonetickou klávesnici, instalace přes vstupní metodu se mi osvědčila víc.

Čínských metod je několik. Zřejmě budete chtít nainstalovat ibus-pinyin.

Korejština bude vyžadovat instalaci ibus-hangul.

Starší Ubuntu, instalace SCIMu

Na Ubuntu 9.10 a starším je potřeba(FIXME!) použít SCIM. Metoda SCIM je poměrně zastaralá a kompatibilita s různými toolkity (GTK, QT) je zajišťována roztodivnou soustavou wrapperů, které kompenzují nejednotnost prostředí. Vzhledem k této skutečnosti trpí řadou více či méně závažných chyb a omezení.

Jedním z nich je v češtině velice nepříjemná absence mrtvých kláves (ť, ó …). SCIM vám pouhou instalací mrtvé klávesy zcela jistě rozbije a nelze je používat ani SCIM když vůbec neběží! Tyto chyby jsou pouze důsledkem špatné výchozí konfigurace jednotlivých součástí a lze je (zatím vždy se mi to po dlouhém úsilí podařilo) zcela odstranit.

Bohužel se mi nikdy nepodařilo tento postup spolehlivě zdokumentovat (ano, SCIM se chová občas poněkud nedeterministicky). Pokud máte starší verzi Ubuntu nebo chcete z nějakého důvodu nainstalovati místo Ibusu SCIM, můžete se řídit návody v odkazech. Podle nich se mi SCIM vždycky nakonec podařilo rozchodit, ale je to bez záruky :-).

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1