sshfs

SSHFS

SSH je bezpečnostní protokol pro komunikaci mezi počítači. SSHFS je nástroj, který používá ssh pro připojení vzdáleného souborového systému na místní stroj; síť je (obvykle) transparentní pro uživatele. Protože ssh autentizuje připojení, můžete si být jistí, že se ke vzdáleným adresářům dostane pouze ten, kdo k nim má povolený přístup (pokud je samozřejmě vše správně nastaveno). Ssh také spojení šifruje, takže nikdo nemůže vaše soubory vidět při přesouvání po síti.

Jednoduše nainstalujte balík sshfs. Zadejte následující příkaz do Terminálu:

sudo apt-get install sshfs

Poté sebe přidejte do fuse skupiny. To je nutné abyste mohli používat příkaz fusermount, který je potřebný pro nástroj zajišťující systém souborů v uživatelském prostoru - FUSE. Pokud toto neprovedete, dostanete chybovou hlášku ohledně oprávnění. Musíte se odhlásit a znovu přihlásit aby se změny provedly. Přidání provedete příkazem:

sudo adduser $USER fuse

Nyní, za předpokladu že máte spuštěný ssh server na vzdáleném počítači, jednoduše spusťte sshfs příkaz k připojení vzdáleného adresáře. V následujícím příkladě má vzdálený adresář název /projekty a vzdálený počítač se jmenuje vzdaleny. Místní přípojný bod bude ~/projekty.

sshfs $USER@vzdaleny:/projekty ~/projekty

Pro odpojení složky,

fusermount -u ~/projekty

Pro přidání této složky do vašeho /etc/fstab:

sshfs#franta@vzdaleny:/projekty  /home/franta/projekty  fuse  defaults  0 0

Poznámka: Změňte franta na vaše přihlašovací jméno. Tato změna nebyla nutná když jste psali příkazy, příkazový řádek to udělal za vás. Nyní to nutné je.

Jedna z důležitých věcí, na které si musíte dát pozor, je vaše UID (Uživatelské identifikační číslo, které je unikátní pro každého uživatele v systému). Toto UID totiž nemusí být stejné na různých počítačích. Když napíšete příkaz ls -l, vypíše se ve třetím sloupci uživatelské jméno spojené s každým souborem. V Unixu, UID jsou to, co má váhu, nikoliv jména. Takže pokud máte UID 1000 na místním počítači a 1003 na vzdáleném počítači, adresář připojený přes sshfs ukáže jiné jméno u vašich souborů. To ale není problém, protože ssh server na vzdáleném počítači je ten, který čte a zapisuje vaše soubory. Takže přestože příkaz ls -l ukazuje jiné UID, jakékoliv změny budou provedeny přes ssh server na vzdáleném počítači, který použije správné UID pro vzdálený stroj. Problém může nastat jedině, když použijete program, který se dívá na UID souborů (např. ls, které vypíše špatné uživatelské jméno).

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • (upraveno mimo DokuWiki)