synce-kde

SynCE-KDE

SynCE-KDE je služba pro připojení PPC podobná ActiveSync, ale nabízí více možností. Sestává ze služby RAKI (procházení PDA v průzkumníku), aplikace RAKI a démona vdccm (můžete však použít i dccm).

 • procházení souborů a adresářů PDA a běžná manipulace s nimi (kopírování, mazání ap) v průzkumníku Konqueror, podpora funkce drag and drop
 • podporuje také několik zařízení PDA zapojených současně (vdccm)
 • pokud není PDA s počítačem zaregistrováno, je automaticky nabídnuta možnost nastavení „partnerství“ v grafickém prostředí
 • podporuje architekturu pluginů pro synchonizaci, přičemž dva pluginy jsou již standartně zahrnuty: sychronizace kontaktů a adresáře (s aplikací Kontact) a synchronizace s AvantGo.
 • podpora heslování, instalace .cab souborů na zařízení- stačí myší pomocí drag and drop přetáhnout soubor na Raki applet nebo pravým tl. v Konqueroru.
 • podpora NAT routování pro připojení PDA k internetu.
 • zobrazení systémových informací a stavu baterie PDA.
 • spouštění PDA programů
 • zvuková upozorňování na spojení, odpojení a požadavek zadání hesla.

Úvodní poznámky

Postup byl úspěšně vyzkoušen na PDA s Pocket PC 2002. Pro novější systémy (WM5 ap.) budete možná potřebovat nejnovější verzi kde-sync a další postupy včetně překladu ze zdrojových kódů (Ubuntu může mít mírně starší verze).

 • Verze balíku kde-synce pro Ubuntu Gutsy Gibbon: synce-kde

Instalace

 • Pokud nemáte KDE nainstalováno, lze nainstalovat pomocí metabalíku kubuntu-desktop. Pokud však nebudete chtít používat KDE jako desktop, možná bude stačit nainstalovat pouze balíky konqueror a kde-sync (systém si pohlídá závislosti).

Čtěte Přechod z Ubuntu na Kubuntu, Xubuntu

Instalace v terminálu:

sudo apt-get install synce-kde

Distribuce Hardy Heron 8.04 v repozitáři neobsahuje balík synce-kde. Není však problém tento balík stáhnout a nainstalovat z vydání 7.10 (Gutsy Gibbon (pomocí např. gdebi, automaticky se nainstalují také 4 závislé balíky) http://packages.ubuntu.com/gutsy/i386/synce-kde/download

Spuštění RAKI

Program spustíte z nabídky KDE- NástrojeRaki, případně z terminálu příkazem raki

Nastavení voleb, připojování a odpojování

Budete dotázáni, zda chcete jako démona pro připojování používat dccm nebo vdccm. Můžete zvolit doporučené vdccm (lze později z kontextového menu appletu změnit).

Pokud jste postupovali podle tohoto návodu, budete mít již PDA zkonfigurované a vytvořeno partnerství. Pokud ne, bude nabídnuto jeho vytvoření v grafickém prostředí.

Po spuštění RAKI a potvrzení voleb dostanete novou ikonu v systémové oblasti.

Kontextové menu (pro nastavení voleb, spouštění dccm apod.) dostanete pravým tl. myši nad ikonou RAKI v systémové oblasti

V menu RAKI Configure si můžete nastavit automatický start démona vdccm (nebo dccm při spuštění systému (Connection settings- zatržení Start dccm at startup. Jako cestu pro spouštění (Path to dccm) můžete nastavit buď dccm nebo vdccm (později lze samozřejmě změnit)

V Notifications (Upozorňování) můžete dle preferencí případně upravit cestu k zvukovým souborům signalizujícím připojení (Connect), odpojení (Disconnect), žádost o zadání hesla (Password Request) a Odmítnutí hesla (Password Rejected). IP-Tables slouží asi k nastavení iptables.

Stačí tedy z nabídky RAKI zvolit Start dccm pro spuštění démona (pokud je tato volba aktivní)- pokud není aktivní, démon je pravděpodobně již spuštěn.

Pokud si zvolíte v preferencích automatický start dccm při přihlášení, potom po každém připojení PDA stačí jen zadat v terminálu příkaz sudo synce-serial-start . Odpojení provedete z menu RAKI - Stop dccm

Úspěšné navázání spojení je vizuálně signalizováno ikonou v systémové oblasti.

Nyní již můžete spustit prohlížeč Konqueror a do adresního řádku zadat

rapip:/

Procházení PDA v Konqueroru (Krusaderu)

 • se soubory a adresáři v PDA lze pracovat prakticky jako s normálními soubory
 • máte-li připojeno jen jedno PDA: Otevřte si prohlížeč Konqueror a zadejte rapip:/ - měli by jste se dostat do kořenového adresáře PDA.
 • pokud máte současně připojeno víc než jedno PDA (vyžaduje vdccm) je třeba pro přístup zadat příkaz ve tvaru rapip:name_of_an_active_connection_file/ (viz. nápověda, kterou získáte z kontextového menu pravým tl. myši HelpRaki Handbook (anglicky) * s RAKI funguje také dvoupanelový správce souborů Krusader. ====== Připojování a odpojování ====== * Připojení: Připojte a zapněte PDA. Pokud není spuštěn (v)dccm, z menu RAKI zvolte Start dccm. Do terminálu zadejte sudo synce-serial-start, po výzvě zadejte systémové heslo. * Odpojení: Z menu RAKI zvolte Stop dccm. PDA můžete odpojit. Více informací najdete na stránkách wiki projektu (viz. odkazy) nebo v manuálu RAKI. ====== RAKI v Gnome ====== Pro RAKI v Gnome lze nastavit automatické spouštění raki'' při startu Gnome. Lze to udělat např. ze systémového Menu VolbySezení, zvolte Přidat a přidejte spouštění příkazu raki. Aplikace nicméně je založená na knihovnách KDE. ====== Odkazy ====== * http://synce.sourceforge.net/synce/kde/ * http://www.synce.org/index.php/KDE
 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
 • autor: 127.0.0.1