systém:pracovní_prostředí:gnome_do

GNOME Do

GNOME Do je jednoduchá aplikace, která slouží k rychlému spouštění nainstalovaných programů. Je zamýšlena jako náhrada klasického spouštěcího dialogu dostupného přes Alt+F2.

Funkce programu je možné pomocí zásuvných modulů rozšířit např. o kalkulačku, otevírání záložek z webového prohlížeče, ovládání hudebního přehrávače a mnoho dalších funkcí. Na výběr je několik témat vzhledu, nebo je možné přepnout GNOME Do do podoby tzv. Docku.

další obrázky videa

Instalace

Nainstalujte balíky gnome-do a gnome-do-plugins.

Použití

Program spustíte pomocí nabídky Aplikace → Příslušenství → GNOME Do, případně příkazem gnome-do.

Okno GNOME Do vyvoláte stisknutím klávesové zkratky Super + Mezerník (klávesa Super má na většině klávesnic logo Microsoft Windows). Poté začněte psát třeba jméno programu, který chcete spustit, stačí jen první písmeno a GNOME Do již nabízí možnou variantu. Přidáváním dalších písmen výsledek zpřesníte, nebo můžete další varianty prolistovat kurzorovými klávesami. Dokonce je možné začít zadávat řetězce, které se nacházejí uprostřed hledaného názvu - zadáte fox a GNOME Do nejspíše nabídne Firefox, a nakonec ani nevadí, když nějaké písmeno vynacháte - zapomenete např. jak se přesně jmenuje ten klon Firefoxu v Ubuntu a napíšete sitoko - GNOME Do inteligentně nabídne Shiretoko. Pomocí klávesy Tab je možné přepnout do druhého pole a vybrat jinou akci, než kterou Do nabízí jako výchozí k nelezené položce (například u složky její otevření nebo otevření v Terminálu). Pokud jste nalezli, co potřebujete, stisknete ENTER pro spuštění akce. Důležité je, že GNOME Do se učí, a po chvíli používání vám bude nabízet možnosti v pořadí podle toho, jak často je používáte. Pak již na většinu nejpoužívanějších akcí stačí jedno, nebo dvě písmena. Jak bylo zmíněno, krom vyhledávání v programech, umí GNOME Do vyhledávat pomocí pluginů, které si v nastavení aktivujete, i ve složkách a souborech, emailech, Google dokumentech, posílat složky s hudebními soubory Rhythmboxu k přehrání a mnoho dalšího. Je nutno podotknout, že třeba plugin „Files and Folders“ nemá neomezenou kapacitu indexu a tak je nutno počítat s omezením na 3000 položek.

Doplňkové informace

  • graficky pěkně zpracované, skinovatelné apod.
  • lehce nastavitelné
  • náročnější na systémové prostředky
  • obsahuje mono knihovny

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)