systém:pracovní_prostředí:gnome_panel

GNOME Panel

GNOME Panel a s ním spojené aplety (miniprográmky umístěné na panelu) představovaly jednu ze základních součástí prostředí GNOME. Postupným vývojem byl však panel v novém vydání GNOME 3 nahrazen prostředím GNOME Shell a v <ubu> Ubuntu jej od vydání 11.04 Natty Narwhal nahrazuje prostředí Unity. Stále však existuje možnost, jak GNOME Panel i nadále používat.

Instalace

Spuštění

GNOME Panel je součástí sezení GNOME Classic a přihlášení do něj představuje nejjednodušší možnost, jak spustit kompletní pracovní prostředí s GNOME Panelem.

Po dokončení instalace se odhlaste a na přihlašovací obrazovce (po vybrání uživatele ale před zadáním hesla) klikněte na ikonu Ubuntu vedle svého jména a ze zobrazené nabídky vyberte položku GNOME Classic, zadejte své heslo a systém vás přihlásí do vámi vybraného „klasického“ prostředí.

Položky Classic jsou ve skutečnosti dvě. Rozdíl mezi nimi je v tom, zda budou ve výsledném prostředí zapnuty efekty Compiz Fusion. Pro prostředí bez efektů slouží položka GNOME Classic (No Effects).

Pokud máte nastavené automatické přihlašování, přihlašovací okno se vám samozřejmě nezobrazuje, pro jeho zobrazení (a tedy také pro výběr jiného sezení) se stačí z již běžícího systému odhlásit.

Standardní rozložení panelů

V základním nastavení Ubuntu jsou standardně vytvořeny dva panely (nahoře a dole) s několika různými aplety. Toto nastavení si každý uživatel může změnit podle sebe.

Teoreticky může být na každém okraji obrazovky jeden panel. Můžete upravovat různé vlastnosti panelu - rozpínání, velikost nebo barvu (případně i průhlednost). Je také možné nastavit skrývání panelu, ten se pak objeví jen když na něj najedete kurzorem myši.

ApletPopis
Panel nabídkyNabídka se všemi programy, místy a systémovými nastaveními.
IndikátoryRůzné systémové indikátory. Podrobný popis níže.

ApletPopis
Zobrazit pracovní plochuMinimalizace všech zobrazených oken.
Seznam okenUkazuje všechny spuštěné programy.
Přepínač plochPřepínání mezi virtuálními plochami

Nastavení panelu

Pomocí kombinace Super/Win + levý Alt + pravý klik na panel vyvoláte nabídku

Přidat na panelPřidávání apletů na panel (viz níže).
VlastnostiUpravování vzhledu a vlastností panelu.
Odstranit tento panelOdstranění panelu včetně apletů. Pokud máte jen jeden panel, tak nejde odstranit (vždy musíte mít minimálně jeden panel).
Nový panelPřidá nový prázdný panel.

Obecné

OrientaceNastavení polohy panelu.
VelikostNastavení velikosti panelu v pixelech.
Rozpínat sePokud je nastaveno, panel zabere celou šíři obrazovky, jinak se „smrští“ a nebude obsahovat prázdné plochy.
Automaticky ukrývatPokud je nastaveno, panel se skrývá za okraj obrazovky a objeví se po najetí kurzorem myši na okraj.
Zobrazit ukrývací tlačítkaPokud je nastaveno, objeví se na koncích tlačítka, kterými je možno panel zarolovat ke kraji obrazovky.
Šipky na ukrývacích tlačítkáchPokud je nastaveno zobrazení ukrývacích tlačítek, tato funkce k nim přidá šipky.

Pozadí

Žádné (používat téma systému)Panely mají barvu danou zvoleným motivem grafického prostředí.
Jednolitá barvaJe možno vybrat vlastní barvu a panelu, případně pomocí posuvníku míru průhlednosti panelu.
Obrázek na pozadíJe možno zvolit vlastní obrázek, který bude na pozadí panelu.

Indikátory

Všechny „položky“ v pravé části panelu se nazývají (systémové) indikátory. U některých je jejich hlavním úkolem pouze zobrazovat vybraná data (čas, počasí…), jiné slouží jako různé systémové nabídky. Kromě výchozích indikátorů dodávaných s Ubuntu máte možnost nainstalovat si různé další. Některé aplikace poskytují své vlastní indikátory pro jednodušší, rychlé ovládání.

ApletPopis
Ostatní indikátoryDalší přidané indikátory - buď zvláště spuštěné (viz dále) nebo indikátory přidané konkrétními aplikacemi. V ukázce vidíte doinstalovaný indikátor počasí.
Indikátor upozorněníUpozornění od aplikací, náhrada Oznamovací oblasti.
Indikátor sítěNastavení a indikace síťových připojení.
Ovládání zvukuNastavování hlasitosti a zvukových zařízení. Ovládání hudebních přehrávačů.
Datum a časZobrazení času a data (volitelně), kliknutím se zobrazí kalendář kalendář.
Indikátor sezení - uživateléRychlé přepínání mezi uživateli a nastavení uživatelů.
Indikátor sezení - Nastavení a vypínáníNabídka nastavení systému a vypnutí počítače.

Indikátor upozornění sdružující všechna oznámení od aplikací - hlášení příchozího e-mailu (Evolution a Mozilla Thunderbird), hlášení od IM komunikátorů Empathy a Pidgin a společenských sítě. Automaticky bohužel nejsou podporovány veškeré aplikace, ale pouze vybrané.

Tento indikátor také umožňuje rychlé nastavení stavu (Přítomen, Zaneprázdněn…) pro IM komunikátory.

Aplet upozornění představuje novou variantu oznamovací oblasti, která byla v Ubuntu 11.04 značně omezena (viz dále).

V případě, že některá z aplikací v indikátoru vyžaduje uživatelovu pozornost (přišel nový email, nová zpráva přes IM atp.), ikona indikátoru (obálka) změní barvu na modrou. Toto upozornění můžete zrušit buď tím, že budete věnovat pozornost (např. přečtete si nově došlou zprávu), nebo pomocí položky Vyčistit zcela dole v indikátoru, která způsobí, že (až do další události) nebude tento indikátor „vyžadovat pozornost“.

Indikátor ovládání zvuku představuje rychlou možnost pro změnu hlasitosti přehrávané hudby a dalších zvuků. Slouží ovšem také k přímému ovládání některých hudebních přehrávačů (mezi podporované patří například Banshee nebo Rhythmbox) a pomocí poslední položky Předvolby zvuku… máte možnost vstoupit do nastavení zvukového subsystému a zvukových karet.

Již standardní součástí panelu je zobrazování času a (volitelně) také data a dne v týdnu. Po kliknutí na hodiny se zobrazí malý kalendář.

Máte zde také možnost nastavit datum a čas - pod touto položkou se ukrývá nejen možnost nastavení systémové času, ale také nastavení samotného indikátoru včetně například nastavení 12/24hodinového formátu času, zobrazení data nebo sekund a dalších věcí.

Indikátor sezení zastává dvě důležité funkce. Jeho první část (poznáte ji podle zobrazeného uživatelského jména) slouží pro přepínání mezi uživateli systému.

Druhá část indikátoru (na panelu zcela vpravo) má dvě funkce - slouží jako nabídka pro správu systému. První položka Nastavení systému… slouží ke spuštění „centra“ nástrojů pro nastavení systému. Pod touto položkou se v nabídce nachází další položky umožňující spustit vybrané nástroje pro nastavení displeje, aplikaci spouštěných pro přihlášení, připojených zařízení (tiskárny, webkamery…) a další. Můžete odsud spustit též spustit Správce aktualizací (popisek u této položky se mění v závislosti na tom, jestli jsou Dostupné aktualizace nebo ne - Software je aktuální). Druhou funkcí této nabídky je možnost vypnutí počítače, jeho uspání, případně odhlášení právě přihlášeného uživatele.

Indikátory, které si můžete přidat jsou shodné s těmi v prostředí Unity, pro podrobnosti o dalších indikátorech navštivte návod Unity/Panel.

Další aplety

Zde je krátký výčet dalších apletů, které je možno na panel přidat. Jsou zde vyjmenovány jen ty nejpoužívanější.

Aplety přidáte pomocí Super/Win + levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel….

Oznamovací oblast

Oznamovací oblast neboli systray, tedy oblast v níž se zobrazují ikony aplikací běžících na pozadí (jako například IM komunikátory, Skype, emailový klient atp.), byla v Ubuntu nahrazena indikátorem upozornění. V prostředí s GNOME Panelem si však můžete přidat také klasickou oznamovací oblast tak, jak ji znáte ze starších vydání.

Zprávy o počasí

Aplet zobrazující počasí v určitém městě. Na panelu se zobrazuje počasí a venkovní teplota. Po kliknutí na aplet se zobrazí podrobnější informace.

levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Zprávy o počasí

Informace o počasí si můžete nechat zobrazit i přímo v apletu hodin, ale tento aplet vám umožňuje přístup k mnoha podrobnějším informacím.

Pro nastavení apletu na něj klikněte levým tlačítkem a zvolte položku Podrobnosti. Kromě některých obecných věcí (jak často se budou informace aktualizovat, jednotky atd.) zde musíte nastavit vaši polohu. Informace o počasí se berou z meteostanic umístěných na velkých letištích, z České republiky zde tak naleznete pouze šest měst (Brno, Holešov, Karlovy Vary, Liberec, Otrava a Praha).

Pokud chceme prohlížet i radarovou mapu, musíme její zobrazení povolit a navíc musíme ručně nastavit pro zdroj dat (jedná se o odkaz na běžný obrázek). Toto je nutné protože server weather.com neposkytuje radarovou mapu pro Českou Republiku. V nastavení apletu proto zadáme adresu http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data/animace.gif, pokud chceme animaci posledních snímků nebo http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data/aktual.gif pro nejaktuálnější snímek.

Poznámky

Aplet umožňující umisťování poznámek přímo na plochu. V nastavení leze upravit velikost i barvu poznámek.

Super/Win + levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Lepicí poznámky

Tento aplet představuje pouze velmi jednoduché rozhraní pro poznámky, mnohem pokročilejší nástroj představuje správce poznámek Tomboy.

Sledování systému

Aplet zobrazující základní informace o vytížení systému. Je možné zobrazit vytížení CPU, použití RAM a swapu, využití disku a sítě.

Super/Win + levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Sledování systému

Zásuvka

Zásuvka je vlastně rozšíření panelu - dají se do ní umístit další aplety, které se již nevejdou na panel, a které člověk tak často nepotřebuje. Zásuvka se chová stejně jako panel a její nastavení je také stejné (jen je možné nastavit navíc ikonu zásuvky).

Super/Win + levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Zásuvka

Tipy a triky

Když nastavíte automatické ukrývání panelu, tak zjistíte, že vám vždy malá část panelu na okraji obrazovky zbude. Toto se dá jednoduše změnit pomocí nástroje gconf-editor.

Spusťte gconf-editor a přejděte do

  • /org/gnome/gnome-panel/layout/toplevels/top-panel

pro horní panel, respektive

  • /org/gnome/gnome-panel/layout/toplevels/bottom-panel

pro dolní panel a změňte hodnotu auto-hide-size z 6 na 0 (případně jinou, která vám bude vyhovovat).

Řešení problémů

Po přidání apletu se může stát, že bude chybět ikona. Toto se v minulosti stávalo například u apletu správce sítě. Jako chybovou hlášku dostanete něco jako „Applet nemohl nalézt potřebné zdroje, a proto nemohl pokračovat.“ V tomto případě je potřeba znovu vygenerovat ikonové cache příkazem

sudo gtk-update-icon-cache -f /usr/share/icons/hicolor

Může se stát, že budete chtít panely vrátit do původního stavu. K tomu použijte v terminálu příkaz

gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel

Aby se změna projevila, je nutné panel restartovat.

pkill gnome-panel

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1