tisk_dokumentů_do_pdf

Tisk dokumentů do PDF

Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby.

Úvod

Otevřený formát PDF je de facto současný standard pro ukládání a výměnu elektronických dokumentů. Některé programy jej umí vytvářet přímo, jako například OpenOffice. Ty ostatní, ktere tuto přímou podporu nemají, se musí spolehnout na podporu tisku do souboru PDF nainstalovanou obecně v systému.

Prostředí KDE (obsažené v Kubuntu) má již standardně nainstalovánu tuto systémovou podporu pro virtuální tiskárnu, která místo tisku na fyzickou tiskárnu ukládá výstup do souboru ve formátu PDF.

V prostředí Gnome obsažené v Ubuntu starším než Ubuntu 7.10 je nutné tuto funkcionalitu doinstalovat. Následující instalační skript vytvoří tiskárnu s názvem Tisk-do-PDF. Pokud na tuto virtuální tiskárnu budete tisknout, budou se ve vašem domovském adresáři ~/PDF vytvářet příslušné PDF soubory.

Pro pokročilejší uživatele je možné využít nastavení parametrů v souboru /etc/cups/cups-pdf.conf.

Postup automatické instalace

<ubu> Otestováno v Ubuntu 6.06 Dapper Drake a 6.10 Edgy Eft.

V Terminálu spusťte následující dva příkazy:

wget http://www.chovancik.cz/ubuntu/6.06/install-pdf-printer/install-pdf-printer-ubuntu-6.06.sh

bash install-pdf-printer-ubuntu-6.06.sh

Po instalaci je k dispozici kýžená virtuální tiskárna Tisk-do-PDF.

Dodatečná instalace virtuální tiskárny

V případě, že se z jakékoliv příčiny vymaže virtuální tiskárna se seznamu dostupných tiskáren, je možné ji znovu doinstalovat pomocí aplikace Systém &rarr; Správa &rarr; Tisk. Po otevří okna stačí zvolit menu Tiskárna &rarr; Přidat tiskárnu. V následném dialogovém okně zvolte nastavení dle níže uvedené obrazovky.

Další informace

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)