unity

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
unity [2019/02/25 18:21] – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1unity [2022/04/22 16:28] (aktuální) – malá aktualizace informací k Unity; rychlá, ale nedostatečná úprava Tomáš Marný
Řádek 3: Řádek 3:
 {{page>úpravy/nedokončený}} {{page>úpravy/nedokončený}}
  
-{{Unity/unity-logo.png}} **Unity** je nové uživatelské rozhraní speciálně vytvořené pro Ubuntu. Původně bylo vyvíjené jako rozhraní určené pro malé displeje netbooků, ale od [[vydání]] <ubu> Ubuntu 11.04 Natty Narwhal bylo vybráno jako výchozí uživatelské rozhraní Ubuntu na osobních počítačích.+{{Unity/unity-logo.png}} **Unity** bylo uživatelské rozhraní speciálně vytvořené pro Ubuntu. Původně bylo vyvíjené jako rozhraní určené pro malé displeje netbooků, ale od [[vydání]] <ubu> Ubuntu 11.04 Natty Narwhal bylo vybráno jako výchozí uživatelské rozhraní Ubuntu na osobních počítačích. Vývoj Unity byl později ze strany Canonicalu oficiálně ukončen (ubuntu přešlo na GNOME Shell), komunitou je ale Unity stále udržované, dodatečně si ho můžete doinstalovat.
  
-{{.:warning.png}} Rozhraní Unity ke svému běhu vyžaduje podporu [[Ovladače grafických karet|3D akcelerace]]. Pokud váš počítač nesplňuje požadavky pro běh Unity, bude vám po přihlášení spuštěno sezení //Unity 2D//, což je prostředí funkčně a vzhledově téměř shodné s Unity, ale nevyžaduje 3D akceleraci a neposkytuje některé grafické efekty (stíny, průhlednost ...) 
  
 {{ Unity/unity.png?550 }} {{ Unity/unity.png?550 }}
Řádek 96: Řádek 95:
 ===== GNOME Classic ===== ===== GNOME Classic =====
  
-{{.:gnome.png}} Až do [[vydání]] Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat používalo Ubuntu prostředí //klasické// prostředí GNOME se standardním [[GNOME Panel|panelem]]. Pokud vám toto prostředí vyhovovalo a vyhovuje vám více, než současné Unity, můžete se k němu snadno vrátit.+{{.:gnome.png}} Až do [[vydání]] Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat používalo Ubuntu prostředí //klasické// prostředí GNOME se standardním [[GNOME Panel|panelem]]. Pokud vám toto prostředí vyhovovalo, můžete se k němu snadno vrátit.
  
  
Řádek 114: Řádek 113:
 ===== GNOME Shell ===== ===== GNOME Shell =====
  
-{{.:gnome-shell-icon.png}} Přibližně ve stejnou dobu kdy bylo vytvářeno prostředí Unity, přišli vývojáři projektu GNOME s vlastním novým uživatelským rozhraním GNOME Shell (Unity je v podstatě jeho "konkurencí" v Ubuntu jej nahrazuje). Toto prostředí přináší mnoho zajímavých funkcí pro ovládání počítače. Pokud toto prostředí chcete vyzkoušet nebo jej již znáte a vyhovuje vám, můžete si jej snadno přidat i do Ubuntu.+{{.:gnome-shell-icon.png}} Přibližně ve stejnou dobu kdy bylo vytvářeno prostředí Unity, přišli vývojáři projektu GNOME s vlastním novým uživatelským rozhraním GNOME Shell (Unity bylo v podstatě jeho "konkurencí"). Toto prostředí přináší mnoho zajímavých funkcí pro ovládání počítače. Pokud toto prostředí chcete vyzkoušet nebo jej již znáte a vyhovuje vám, můžete si jej snadno přidat i do Ubuntu.
  
  
  • Poslední úprava: 2022/04/22 16:28
  • autor: Tomáš Marný