usbadslmodem

UsbAdslModem

Tento návod slouží k nastavení USB ADSL modemu pro Ubuntu 6.06 (Dapper Drake).

Intro

USB je na hony vzdálené ideálnímu prostředu pro přístup k síti. V porovnání s ethernetovými modemy je s USB zařízeními mnohem více problémů. Není od pravdy tvrzení, že USB modemy jsou nevhodné pro širokopásmová připojení.

Pakliže máte modem, který můžete připojit k počítači jak přes ethernet, tak přes USB, měli byste si vybrat ethernetové spojení. Pokud vlastníte ethernetový modem nebo router, ušetříte si spoustu starostí.

Nicméně je možné v Ubuntu uvést do chodu USB ADSL modem, ačkoli u některých modelů to bývá dosti náročné. S pomocí tohoto návodu byste měli být schopni oživit většinu běžných USB ADSL modemů, i když některé s menšími problémy a jiné prostě nepůjdou.

Často jsou části ovladačů pro ADSL USB modemy uzavřené a s velmi omezující licencí, proto nemohou být dodávány s Ubuntu. Abyste modem nainstalovali s těmito ovladači, budete si muset stáhnout určité soubory z Internetu na počítači, které má fungující připojení, a poté tyto soubory přesunout do vaší instalace Ubuntu.

Těm, které překvapuje, že zprovoznění jednoduchého modemu je tak komplikované, se pokusíme vysvětlit, proč většina USB ADSL modemů nefunguje automaticky s Ubuntu.

Pokud chcete začít instalovat modem přímo, přejděte prosím na další sekci.

a. Ubuntu, a nejspíš všechny operační systémy založené na Linuxu, předpokládájí, že internetové spojení je realizováno na ethernetové kartě (nebo jiné standardní síťové kartě) v počítači. Ty jsou zalozeny na velmi staré, léty prověřené standardizované technologii, která se jeví velmi spolehlivá a jednoduše spravovatelná. Většina domácích i firemních počítačů je vybavena ethernetovou kartou, která je v dnešní době většinou vsazena na základní desce. Pokud ji počítač nemá, dá se levně dokoupit a jednoduše nainstalovat. Ethernetový port po dlouhá léta byl a (nebýt nástupu wifi) je nejuniverzálnějším způsobem, jak poskytnout přístup k síti.

b. Obvykle když si zvolíte poskytovatele připojení dostanete také hardware k nastavení internetového spojení. V polovině případů dostanete ethernetový modem (možná dokonce ethernetovou kartu), v ostatních případech (často ekonomičtější smlouva), pak USB ADSL modem. Většinou však ovladač potřebný k USB modemu je dodáván výrobcem a k dispozici jen pro specifické verze MS Windows.

c. Veškerý USB hardware potřebuje specifické ovladače. Obvykle je ovladač chráněný a uzavřený software, s licencí která zamezuje jeho užití způsobem, kterým to výrobce nechce. To obvykle komukoli brání, pokud chce zjistit, jak ovladač pracuje, nebo ho přizpůsobit k práci na jiném systému. V Ubuntu jsou ve standardní instalaci obvykle zahrnuty ovladače s volnou licencí (např. ovladač Alcatel speedtouch USB modem ). Ovladače pro mnoho USB ADS modemů prostě nemohou být legálně zahrnuty v distribuci (např. modemy s chipsetem 'Conexant AccessRunner', tento ovladač je komerční a s restriktivní licencí).

Aby bylo možno zprovoznit ADSL modem, je potřeba dosáhnout dvou věcí:

  1. Musíte Linux rozšířit softwarem, který bude kontrolovat modem, potřebujete nainstalovat a nastavit ovladače.
  2. Síťový (ethernetový) provoz musí být odkloněn k modemu a jeho připojení k síti.

Instalace USB ADSL modemu

Nejdříve je potřeba přesně identifikovat, který USB ADSl modem máte. Měli by jste následovat návod konkrétní pro ovladač, který váš modem potřebuje.

K identifikaci modemu, měli by jste začít zjištěním typu a modelu (výrobce), obvykle na předku. Někdy je potřeba vyhledat štítek na určení přesného modelu. Pak by jste měli vyhledat list of USB ADSL modems (seznam ADSL modemů) pro zjištění, jaký ovladač váš modem vyžaduje, a je-li možné zprovoznění v Ubuntu.

Na základě ovladače který najdete v seznamu USB ADSL modemů, postupujte dle jednoho z následujících návodů:

Pro jiné modemy ještě nejsou k dispozici návody.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1