usbadslmodem:accessrunner

UsbAdslModem/AccessRunner

Tento návod je pro nastavení USB ADSL modemu s ovladačem AccessRunner (čipové sady Connexant AccessRunner) v Ubuntu 6.06 (Dapper Drake).

Úvod

USB není zdaleka ideálním médiem pro přístup k síti, pokud můžete získat připojení pomocí ethernetu, ušetříte si případné požíže. Pokud máte modem který je schopný se spojit jak přes USB, tak i ethernet, měli by jste upřednostnit ethernetové spojení.

Kompatibilní modemy : Conexant ADSL modem, HAMLET 640, Conexant ADSL modem (Hasbani project), AusLinx AL-2006, Crypto F200, ACORP Sprinter@ADSL USB, Amigo HMX-CA85UR-K8, Digicom Michelangelo Usb C, Origo ASU 8000, Atlantis Pocket USB ADSL Modem (A01-AU2), Atlantis I-Storm USB (A01-AU1), Trust Speedlink 235A Light System ADSL Module, Billion BIPAC-7000, Olitec ADSL modem version 2, Olitec ADSL modem version 3, Trust/Amigo Technology Co. AMX-CA86U, Zoom 5510, Draytek Vigor 318, ZyXEL 630-C1 aka OMNI ADSL USB (Annex A), ZyXEL 630-C3 aka OMNI ADSL USB (Annex 8-) , Aethra Starmodem UM1020, Netopia Cayman. (Not all of these modems have been tested, to see which ones are known to work see http://accessrunner.sourceforge.net/modems.shtml)

Ovladače pro modemy založené na Accessrunner jsou naštěstí od verze Ubuntu 6.06 (Dapper) v kernelu. Avšak pro použítí těchto modemů budete také muset nainstalovat firmware.

Instalace firmware

Firmware modemu je jako malý operační systém modemu a je v nízkoúrovňovém spojení s hardwarem- je naprosto nezbytný pro práci modemu. Tudíž, bohužel tento krok nemůže být přeskočen. Firmware poskytované fy Conexant je pod dosti restriktivní licencí a redistribuce není dovolena. Budete tedy potřebovat rozbalit firmware z CD, které jste dostali s vaším modemem.

Budete potřebovat k tomu správný nástroj- můžete ho dostat přímo z CVS ( http://sourceforge.net/cvs/?group_id=47406) , nebo domovské stránky Accessrunneru (viz. níže) a také můžete použít balík který vytvořil Nicholas Wheeler-je k nalezení zde: http://revu.tauware.de/details.py?upid=2426 . Nejlepší je asi nainstalovat balík od Nicholase (pokud nemáte nějaké dobré důvody pro jiný postup). Pro 6.06 balík lze instalovat pomocí Gdebi. Instrukce pro instalaci z CVS naleznete na domovské stránce Accessrunneru (a také na http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=2348388 fóru Ubuntu).

Pro vyhledání firmare, jeden způsob je použít ovladače poskytované výrobcem vašeho modemu na jejich webových stránkách (ano, ovladače pro windows). Jiný způsob je vyhledat si je v CD které jste dostali spolu s modemem. V obou případech budeme předpokládat správné jméno souboru jako CnxEtU.sys. Na CD které jsem dostal k mému modemu, cesta k souboru byla: /media/cdrom1/driver/Wan/CnxEtU.sys. Také jsem měl /media/cdrom1/driver/Lan/CnxEtU.sys, ale oba soubory byli stejné.

Pro extrakci firmware zadejte:

cp /media/cdrom1/driver/Wan/CnxEtU.sys ~/
cxacrufw-extract ~/CnxEtU.sys ~/cxacru-fw.bin
sudo cp ~/cxacru-fw.bin /lib/firmware

Ujistěte se, že firmware je nainstalováno jako /lib/firmware/cxacru-fw.bin, neboť jinak modem nebude pracovat. Modem by nyní již měl být funkční. Zapojte ho, červená dioda na modemu by měla začít blikat a dále se za pár sekund po zapojení zastavit. Pokud dioda blikat nezačne, pravděpodobně jste něco v souvislosti s firmware udělali špatně.

Poznámky

Ovladač modemu je trochu problematický s hibernací (a možná také spánkem). Po přejití z úsporného režimu je potřeba znovu zavést ovladač, jinak systém bude velmi problematický. Odebrání a opětovné zavedení ovladače dosáhnete příkazy

sudo rmmod cxacru
sudo modprobe cxacru

Je zde k tomu nahlášena chyba (bug): http://launchpad.net/bugs/36353

Navštivte také

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1