ventrilo

Ventrilo

Tento návod se zabývá zprovozněním programu Ventrilo pod Ubuntu. Ventrilo je program pro hlasovou komunikaci často využívaný v týmových internetových hrách.

Pokud nepotřebujete konkrétně tento program, ale libovolný takový, doporučujeme použít raději Mumble nebo TeamSpeak, které nabízí nativní linuxovou podporu. Pokud potřebujete komunikovat právě přes Ventrilo, zkuste se podívat na program Mangler, což je alternativní linuxový klient určený pro připojení k Ventrilo serverům.

Instalace

  • Potřebujete nainstalovaný balík wine. Wine je program pro emulaci programů z MS Windows. Nainstalujte je přes Synaptic nebo příkazem
sudo apt-get install wine
  • Soubor si někam uložte. Bude se jmenovat například ventrilo-2.3.0-Windows-i386.exe.
  • Otevřete si Terminál v adresáři, kam jste si uložili instalační soubor (takže pokud ho máte např. na ploše, tak si otevřete Terminál a přesuňte se na plochu příkazem cd Desktop). V Terminálu spusťte příkaz:
wine ventrilo-2.3.0-Windows-i386.exe

Odklikejte instalátor s výchozími hodnotami.

  • Editujte soubor ~/.wine/drive_c/windows/system.ini příkazem
gedit ~/.wine/drive_c/windows/system.ini

a přidejte následující řádek do sekce [drivers32]

MSACM.msgsm610=msgsm32.acm
  • Nyní potřebujete z nějaké existující instalace Windows zkopírovat soubor msgsm32.acm (většinou se nachází na cestě C:/WINDOWS/system32/msgsm32.acm) do adresáře ~/.wine/drive_c/windows/system/ - u novější verse wine (+1.0.1) je třeba soubor msgsm32.acm umístit do adresáře ~/.wine/drive_c/windows/system32/.

Předpokládejme, že jste si tento soubor někde sehnali, a máte jej v aktuálním adresáři, pak to uděláte příkazem

cp msgsm32.acm ~/.wine/drive_c/windows/system/

či cp msgsm32.acm ~/.wine/drive_c/windows/system32/ }}}

Pozor: Autor návodu netuší, jestli je tento krok po právní stránce v pořádku.

  • Nyní jen spusťte Ventrilo. Na ploše byste měli mít ikonku Ventrila, stejně tak v nabídce Aplikace → wine → Programs → Ventrilo (nově v Aplikace → Ostatní → Ventrilo). Pokud tam není, v Terminálu spusťte příkaz
wine ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Ventrilo/Ventrilo.exe

Pokud nikde nemáte ikonku, také je možné si pro tento příkaz vytvořit na ploše spouštěč.

Poznámka: Ventrilo by vám mělo normálně fungovat, avšak jste schopni komunikovat pouze přes kodek GSM. V kanálech používající jiný kodek vám nebude komunikace fungovat.

Řešení problémů

Při problémech s mikrofonem navštivte stránku Test mikrofonu.

Pokud dostanete chybovou hlášku Unable to initialize outbound codec (GSM 6.10 - 11025 Hz, 16 bit): Unable to find the specified codec. pak je s největší pravděpodobností chybně umístěn soubor msgsm32.acm (viz. výše body 6+7).

S versí wine 1.1.27 hlásí Ventrilo (2.1.4) Unable to initialize outbound codec (GSM 6.10 - 22 KHz, 16 bit): Unable to open codec stream. Code = 8 - řešenim je downgrade Wine na nižší versi (v mém připadě na 1.0.1 pomocí Synaptic: vyhledat wine a pote z menu Balíky > Vynutit verzi…) viz: http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=9832 a http://bugs.winehq.org/show_bug.cgi?id=17397

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1