virtualizace

Virtualizace

Virtualizace (počítače) je technika, kterou se dá na stávajícím reálném počítači vytvořit nový virtuální počítač, např. pro spuštění druhého operačního systému uvnitř aktuálního. Více informací naleznete na Wikipedii. V <ubu> Ubuntu existuje několik nástrojů, které vám pomohou virtualizované prostředí vytvořit.

Pod virtuálními systémy funguje většinou jen základní hardware, takže je nelze využít například k hraní windows her pod Ubuntu (nebo alespoň ne těch vyžadujících 3D akceleraci). Lze to však pohodlně využít k běžné práci a k používání programů, které pod jinými operačními systémy neběží. Také to lze použít k různým experimentům se systémem, takže je to nedocenitelná možnost pro softwarové vývojáře.

VirtualBox je propracovaný nástroj, který poskytuje k ovládání grafické rozhraní, takže bude dobře použitelný pro začátečníky. Umí spouštět i obrazy vytvořené pod komerčním VMwarem. Zpracovali jsme pro vás návod, navštivte stránku VirtualBox.

VirtualBox

VMware Player je obdobný program jako virtualbox. Poskytuje taktéž grafické rozhraní, které ulehčuje operování s virtuálními systémy.

VMware_Player

qemu je kvalitní nástroj a velmi dobré řešení speciálně pro BSD nebo Windows systémy. Pro další informace navštivte:

GUI nadstavby:

Kernel Virtual Machine je součástí Ubuntu od vydání Ubuntu 7.04. Ovládá se opět z terminálu. Pokud váš procesor má rozšíření pro virtualizační technologie (AMD Pacifica nebo Intel VT), je KVM rychlejší než qemu (v opačném případě je lepší qemu + kqemu). Podporu virtualizace procesorem zjistíte příkazem:

grep -E '^flags.*(vmx|svm)' /proc/cpuinfo

Pokud něco vypíše, váš procesor tuto podporu má. Pro více informací, navštivte:

Xen je největší novinka v open-source virtualizačních nástrojích, jeho zkoušení bychom zatím však doporučili jen pokročilejším uživatelům. Pro více informací navštivte:

Xen

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1