voip

VoIP

Tato stránka se zabývá základy internetové telefonie, klienty a operátory.

Voice Over IP - tedy přenos hlasu přes datovou síť. Spojení probíhá podobně jako GPRS přenos, tedy jako v mobilní síti pomocí paketů s komprimovaným zvukem. Dá se uskutečnit SIP protokolem, nebo proprietárním protokolem některého programu. Volání může být zdarma (z počítače na počítač) nebo placené (z telefonní linky na počítač/telefonní linku, nebo obráceně).

Přenášený hlas je zakódován do datové podoby - kodek, dále rozsekán do paketů. Ty jsou přeneseny datovou sítí a u adresáta opět spojeny - pokud možno ve správném pořadí - do datového toku, který je dekódován kodekem a poslán nám do ucha. Jak prosté, že? Problém je s množstvím potřebných dat pro přenos. Ani si možná neuvědomujeme, jak velký „datový obsah“ má zvuk, či obraz. Abychom jej přenesli v datové podobě v reálném čase a pokud možno ne moc zkreslený, je pro přenos potřebná poměrně velká šířka pásma = rychlost našeho připojení.

VoIP operátoři obvykle uvádějí, že pro dobrý přenos (SIP) jednoho hovoru je potřebné připojení s rychlostí 128 kbit/s oboustranně, t.j. download i upload. Není ani tak důležitá rychlost linky, jako pravidelnost přenosu. Pokud rychlost kolísá, telefonuje se špatně. Při 128 kbit také nepůjde najednou stahovat film, brouzdat sítí a telefonovat. Takže pokud na vašem připojení hrozí FUP a přešvihnete limit, poskytovatel vám „shodí“ rychlost třeba na 64/64, a vy si moc nepopovídáte. Vaše připojení si můžete otestovat třeba na rychlost.eri.cz/qos.html nebo na www.testyourvoip.com

Tabulka poskytovatelů VoIP služeb

VoIP/SIP operátorů neustále přibývá a výběr je vždy na uživateli. Výhodou oproti klasické pevné lince je výrazně nižší tarif za volání, u značné části operátorů se neplatí žádný paušál. Naopak, většina požaduje mít peníze složené na účtu před tím, než začnete tarif používat, na rozdíl od „pevného“ operátora, kde se účtuje následně. Nevýhoda je, že máte vázané prostředky, výhoda je, že vám nikdo neprotelefonuje 10 000 když máte na kreditu 500. Další výhodou je, že drtivá většina operátorů účtuje délku hovorů po vteřinách a svá spojení si v podstatě on-line můžete bezplatně prohlížet na webových stránkách vašeho účtu.

Nevýhoda je i zatím nižší kvalita zvuku, oproti pevné lince a hlavně její velká závislost na kvalitě připojení. Hlavní nevýhodou internetové telefonie je její (dosavadní) nespolehlivost. Ta je ovšem daná topologií konkrétní sítě, takže se zde nedá generalizovat. Kdo je na „metropolitní“ síti s 5 hopy na střechách paneláků k hlavnímu routeru, má při bouřce velkou pravděpodobnost, že se nedovolá. A správci se zrovna do toho deště nebude chtít… Naopak kdo je blízko páteře na optice a jen „poslední míli“ tvoří klasické vedení, bude na tom se spolehlivostí (snad) podstatně lépe. :!: Proto někteří operátoři ve svých podmínkách uvádí, že účet není vhodný pro tísňová volání. V tomto posledním srovnání výrazně boduje pevná linka. Zvážit je nutné i případnou spotřebu elektřiny, klasický telefon připojený trvale žádnou spotřebu nemá, je napájený z ústředny. VoIP telefon nebo adaptér potřebuje napájecí zdroj a spuštěný switch, nebo router - taky napájecí zdroj.

Zde naleznete seznam programů umožňující VoIP komunikaci. Protože je to jen program, když je počítač vypnutý, nikdo se vám nedovolá (a naopak). Tyto programy lze rozdělit do dvou skupin:

Programy pro komunikaci vlastním protokolem

Nejznámějším představitelem je zřejmě Skype. Komunikace probíhá po uzavřeném protokolu, používá vlastní nenormalizované kodeky, data jsou směrována přes počítače připojených uživatelů, kteří tak část svého pásma poskytují ostatním. Tento software vás a vaše přátele násilím uzamyká pod svoje křídla a neumožňuje vám komunikovat s kýmkoli, kdo tento software nemá.

Softwarové SIP telefony To jsou programy, které komunikují po SIP protokolu, jsou vzájemně kompatibilní pomocí kodeků definovaných RFC, a komunikace probíhá definovaným způsobem mezi ústřednami. Jedná se o „skutečné“ telefonní ústředny, s propojením do pevných a mobilních sítí. Obvykle se využívají ve spojení s účtem, který si uživatel zaregistruje u nějakého operátora. Ten mu přidělí číslo národní pevné sítě a od okamžiku aktivace je na toto číslo možné volat odevšud.\ Seznam softwarových SIP telefonů:

Tvoří interface (bridge) mezi normálním telefonem a TCP/IP sítí. Je možné k nim připojit běžný telefon, který se doposud používal k volání přes pevnou linku. Připojují se do sítě Ethernet, do switche, nebo routeru. Po zkonfigurování nepotřebují k funkci PC. Například Sipura

Telefony se zabudovaným TCP/IP rozhraním. Připojují se přímo do sítě Ethernet, do switche, nebo routeru. Po zkonfigurování nepotřebují k funkci PC.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)