vyhrazené_formáty:flash

Flash

Technologie Flash vyvíjená firmou Adobe (dříve Macromedia) slouží především k vytváření interaktivních webových prezentací a vkládání videí a her do webových stránek. K využívání této technologie (přehrávání obsahu Flash) potřebujete do svého prohlížeče doinstalovat zásuvný modul Flash.

Instalace

Svobodné alternativy

Flash vyvíjený společností Adobe bohužel není k dispozici pod svobodnou licencí, a proto Společnost Adobe dlouho poskytovala Flash pouze pro 32bit systémy (architektura x86), od verze 11 je k dispozici i nativní verze pro 64bit systémy. Vývojáři již delší dobu pracují na svobodné implementaci. Bohužel ani jeden z projektů ještě nedospěl do takové fáze, aby mohl Flash zcela nahradit. Ještě donedávna byla jejich největší výhodou bezproblémová funkčnost na všech architekturách.

Lightspark

Nová open-source Flash alternativa, která podporuje mnoho nejnovějších technologií.

Zatím není k dostání v oficiálních Ubuntu repozitářích, jeho zprovoznění však není nijak složité. Řiďte se tímto návodem.

Gnash

Asi nejpokročilejší svobodná implementace technologie Flash, dosahuje plné kompatibility až do verze 7.

Nainstalujte balíky gnash a mozilla-plugin-gnash.

Swfdec

Druhou svobodnou alternativu představuje přehrávač Swfdec.

Nainstalujte balík mozilla-swfdec.

Pepper

Pepper je další alternativou, avšak funguje pouze pod prohlížeči Chromium a Google Chrome. V prohlížeči Google Chrome je již předinstalovaný, ale v Chromiu se musí aktivovat.

Řešení problémů

Pokud vám Flash nefunguje, jedná se většinou o konflikt nainstalovaných balíků poskytujících flash. Řešením je všechny odinstalovat a nahradit je jediným.

Odeberte následující balíky: adobe-flashplugin, flashplugin-nonfree, swfdec-mozilla, mozilla-plugin-gnash a gnash.

Pokud daný balík nenajdete, nebo není nainstalovaný, ignorujte ho. Nakonec najděte balík flashplugin-installer a nainstalujte ho.

Flash stále nefunguje

  • Vyzkoušejte flash na zkušebních stránkách Adobe. Pokud vidíte animaci, je problém někde jinde než v nainstalovaném flashi.
  • Vyzkoušejte flash v jiném prohlížeči nebo v novém účtu. Pokud funguje, tak to znamená, že je problém v nastavení prohlížeče nebo v doplňcích („add-ons“). Vypněte všechny doplňky a zkontrolujte v nastavení, že máte povolen flash a javascript.
  • Zeptejte se na fóru. Uveďte vám všechny známé informace k problému.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1