warcraft_3

Warcraft 3

Warcraft 3 je slavná fantasy strategie, kde proti sobě bojují rasy lidí, orků, temných elfů a nemrtvých. Tento návod se bude zabývat instalací základní verze Reign of Chaos spolu s rozšířením The Frozen Throne, a zprovozněním síťové hry na serverech Battle.net.

Instalace

 1. Hra vyžaduje zprovozněnou 3D akceleraci.
 2. Pro spuštění bude potřeba emulátoru Wine. Přidejte si tedy zdroj universe, a poté nainstalujte balík wine.
 3. Vložte do mechaniky CD Warcraft 3 - Reign of Chaos. Mělo by se vám zobrazit na ploše, případně jeho obsah sám otevřít. Zobrazte si tedy obsah CD. Klikněte pravým myšítkem na soubor install.exe, hned výchozí položka nabídky by měla být Otevřít s „Wine Windows Emulator“. Zvolte tuto nabídku. (To stejné by se mělo stát po dvojitém kliknutí na daný soubor). Pokud jste ještě nikdy přes wine nic nepouštěli, buďte trpěliví, může to pár desítek sekund trvat. Měl by vám naběhnout klasický instalátor hry.
 4. Nainstalujte Warcraft klasickým způsobem, jako instalační cestu ponechte výchozí c:\Program Files\Warcraft III. Nechte si na ploše vytvořit zástupce programu. Registraci provádět nemusíte.
 5. Po skončení instalace instalátor ukončete, CD vyndejte, a vložte CD Warcraft 3 - The Frozen Throne. Opět si nechte zobrazit obsah CD, a stejným způsobem opět spusťte soubor install.exe. Nechte si opět vytvořit zástupce, registrace opět není nutná. Ukončete instalátor.
 6. Nyní je potřeba udělat lehký pořádek. Na ploše se vám objevily 2 soubory s příponou .lnk, konkrétně Warcraft III.lnk a Frozen Throne.lnk. Tyto soubory na nic nepotřebujeme, jenom zavazí, takže smazat.
 7. Na ploše máte další dvě ikony, tentokrát s obrázkem, nazvané Warcraft III a Frozen Throne. Klepněte na každou z nich pravým myšítkem → Vlastnosti → Spouštěč a do řádku Příkaz dopište na konec mezeru a text -opengl. Celý příkaz tedy bude mít podobu wine „C:\Program Files\Warcraft III\Warcraft III.exe“ -opengl pro Warcraft III a wine „C:\Program Files\Warcraft III\Frozen Throne.exe“ -opengl pro Frozen Throne. Poté vlastnosti ikonky zavřete.
  Pozor! Po novém přihlášení budete mít ikony pro spuštění i v nabídce Aplikace → wine → Programy → Warcraft 3. Upravování bohužel vypadá že nějak nefunguje, proto tyto ikony nepoužívejte. Pokud si ty z pracovní plochy omylem smažete, tak si je nejprve přesuňte z nabídky Aplikace na plochu, poté přidejte text -opengl do příkazu, a pak teprve spouštějte.
 8. Nyní následuje velice důležitá část, a to smazání videí ze hry. Emulátor nedokáže správně zobrazovat videa ze hry (krátké filmečky mezi kampaněmi), a mohlo by vám to způsobovat problémy, proto tyto videa smažeme. Sice o ně přijdete, na druhou stranu aspoň ušetříte hodně místa na disku. Videa jsou umístěna ve vašem domovském adresáři v adresáři .wine/drive_c/Program Files/Warcraft III/Movies. Musíme smazat tedy onen adresář Movies. Můžete to udělat pomocí obyčejného správce souborů Nautilus, složka .wine je ovšem skrytá, proto si nejprve přečtěte, jak zobrazit skryté soubory. Druhou možností je otevřít si Terminál a spustit tento příkaz:
rm -r ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Warcraft\ III/Movies

Pozn: Pokud nechcete o videa přijít stačí je přesunout jinam a pak přehrávat například mplayerem.

Spuštění

Vyzkoušejte spustit libovolnou z verzí her ikonami na ploše. Pokud by vám hra hlásila, že nemáte CD v mechanice, zkuste stisknout Zkusit znovu.

Po spuštění aplikace zvolte evropský Battle.net a připojte se. Hra vám automaticky stáhne nejnovější záplaty a nainstaluje. Poté se spustí znovu, ale bez opengl (a pojede zřejmě velice pomalu), proto ji ukončete a spusťte znova.

Pokud nehrajete na oficiálním Battle.net ale na serverech Eurobattle.net (XPAM), pravděpodobně nebudete chtít aktualizovat z Battle.net na nejnovější verzi. Místo toho si musíte stáhnout samostatnou záplatu v podobě exe souboru. Ten přes wine obyčejně spustíte, a nainstalujete si jej. Poté potřebujete soubory pro připojení k Eurobattle.net. Stáhněte si je v podobě jediného exe souboru. Ten spusťte, zvolte si jazykovou verzi, vše dále odklikejte. Na ploše se vám vytvoří nové ikonky, nezapomeňte si opět do příkazu pro spuštění přidat -opengl! Hru potom spustíte pomocí ikonek, už není zapotřebí CD v mechanice.

Připojení na Eurobattle.net zřejmě nefunguje ve verzích wine 0.9.46 - 0.9.49.

Odstranění

Odstranění hry z nabídky Aplikace nefunguje, ale můžeme spustit z Terminálu příkaz

wine "C:\windows\War3Unin.exe" "c:\windows\War3Unin.dat"

Odstraňte hru. Bohužel, spousta souborů tam přesto zůstala. To vyřešíme smazáním adresáře ~/.wine/drive_c/Program Files/Warcraft III buď přes Nautilus, nebo příkazem

rm -r ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Warcraft\ III

Ikonky na ploše smažeme, bohužel nám zbyly ještě ikony v nabídce Aplikace. Ty odstraníme příkazem

rm ~/.config/menus/applications-merged/wine-Programs-Warcraft\ III.menu

Problémy

Pokud budete mít problémy s instalací nebo provozem hry, zkuste místo použití balíku wine z distribučních zdrojů použít úplně nejnovější verzi wine. Návod naleznete ve článku Wine. Také nezapomeňte, že kdykoli něco zkazíte a budete potřebovat začít odznova, stačí smazat složku .wine v domovském adresáři, a máte to stejné, jako byste „přeinstalovali Windows“ :-)

Reklamy na Battle.net se pokouší spustit internetový prohlížeč, ale v emulátoru to nefunguje. Neklikejte na ně, jinak vám spadne hra.

Pokud se připojujete na Battle.net do hry, kterou založil někdo špatně (např. neměl veřejnou IP adresu a nelze se tudíž připojit), může vám připojování trvat téměř nekonečně dlouho, místo aby se vám zobrazila po chvíli chybová hláška. Toto je způsobeno rozdílnou dobou čekání na internetové spojení na Windows a na Linuxu. Bohužel s tím nelze moc dělat, pokud se připojování nechce ukončit, nezbývá než ukončit a znovu spustit hru.

Ve hře ve výchozím nastavení nefunguje používání klávesy Alt (zobrazování životů příšer, blikání na minimapě), protože Alt je zároveň systémová klávesa (na přesunování a změnu velikosti oken). Pokud vám to vadí, můžete si změnit systémové nastavení v Systém → Volby → Okna na jinou klávesu.

Častým problémem je, že zvuk je asi o půl sekundy zpožděný. Můžete se pokusit tento problém trochu řešit, ale často to nepomůže. Otevřete Terminál a spusťte příkaz

winecfg

Na panelu Applications zvolte Add application. Naklikejte se do adresáře Warcraftu a vyberte war3.exe. Objeví se vám v seznamu, označte jej. Teď budeme upravovat nastavení jen pro tuto aplikaci. Přepněte se na panel Audio. Může to chvíli trvat. Zde si můžete pohrát s výběrem ovladače (ALSA, EsounD nebo OSS), hardwarovou akcelerací a emulací ovladače. Na každé zvukové kartě je to bohužel zřejmě specifické, a funguje trochu jinak. Mám dobrou zkušenost s OSS, plnou akcelerací a vyplou emulací, ale přesto tam lehké zpoždění zvuku je.

Odkazy

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
 • autor: 127.0.0.1