wayland

Wayland

Wayland je zobrazovací server(stejně jako xserver) pro operační systémy založené na Linuxu (třeba Ubuntu). Poskytuje aplikacím(třeba uživatelskému rozhraní, webovému prohlížeči) přímý přístup k hardwaru počítače. Wayland není kompatibilní s aplikacemi vytvořenými pro xserver - je ale možno spustit xserver jako klientskou aplikaci pro wayland - toto bude pravděpodobně využito v přechodném období, kdy ještě nebudou všechny aplikace pro wayland plně připraveny.

Wayland a Ubuntu

Počínaje verzí 13.10 bude xserver nahrazen zobrazovacím serverem Mir. Užití Waylandu v Ubuntu je velice nepravděpodobné(toto se ale netýká derivátů Ubuntu). Od verze 12.04 je wayland přímo v hlavních repozitářích Ubuntu. Je velmi jednoduché nainstalovat jej instalací balíku weston (v terminálu pomocí sudo apt-get install weston ). Ačkoliv se wayland nachází v hlavním repozitáři. Samotné uživatelské rozhraní v Ubuntu - Unity, Wayland nepodporuje a přidání podpory není v plánu.

Podpora Waylandu

Wayland je nyní podporaván na většině systémů. Nefunguje však s uzavřenými grafickými ovladači. Je také doporučeno pro vyzkoušení waylandu používat nejnovější vydání Ubuntu.

Je však potřeba xserver nahradit, jelikož je založen na přibližně 30 let starém zobrazovacím serveru X Window System - ten obsahuje dnes zbytečné funkce, které jej zpomalují a některé důležité zase chybí. Ačkoliv je velmi udržována komunitou vyvíjená odnož xorg, nelze ji vylepšovat donekonečna.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)