webkamery

Webkamery

Některé webové kamery fungují ihned po instalaci Ubuntu. Zejména jsou to novější kamery podporující UVC. Všechny kamery s logem „Certified for Windows Vista“ podporují UVC. U jiných je třeba nainstalovat ovladače.

Instalace ovladačů

Pomocí ovladače Ov51x-jpeg zprovozníte většinu kamer Creative, některé kamery Hercules a další. Seznam podporovaných kamer najdete na domovské stránce ovladače.

Čtěte Ov51x-jpeg. Čtěte Webkamera Creative PD1001

Pomocí ovladače stk11xx zprovozníte většinu kamer, které se ve výpisu lsusb identifikují jako 174f:a311, 174f:a821 nebo 05E1:0501.

Čtěte stk11xx.

Nastavení

Pokud máte k počítači připojeno více kamer, může se hodit možnost nastavit kameru výchozí. V tom případě spusťte příkaz gstreamer-properties a v Video → Výchozí vstup nastavte výchozí kameru. Některé programy toto nastavení nerespektují, v tom případě je ale většinou možné kameru vybrat přímo v nich.

Programy

Cheese je program k ovládání webkamery. Umožňuje pořizovat snímky a videa, které dokáže vylepšit pomocí různých efektů.

Čtěte Cheese.

EffecTV program k ovládání webkamery. Umožňuje zobrazovat video z kamery a zároveň přidává efekty.\ Čtěte EffecTV.

Starší kamera bez instalace ovladače

Mám starší kameru Labtec webcam 1200, chtěl jsem ji použít pro Skype. Zpočátku to nefungovalo, po nalezení diskuse http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=46641.0 Skype spouštím zde uvedeným příkazem: bash -c 'LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype' a pak už kamera funguje.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1