Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
webkamery [2012/07/29 07:19]
Ubuntu
webkamery [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Webkamery ======
  
 +{{.:​camera-web.png}} Některé **webové kamery** fungují ihned po instalaci Ubuntu. Zejména jsou to novější kamery podporující [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​USB_video_device_class|UVC]]. Všechny kamery s logem "​Certified for Windows Vista" podporují UVC.  U jiných je třeba **nainstalovat ovladače**.
 +
 +====== Instalace ovladačů ======
 +
 +===== Ov51x-jpeg =====
 +{{.:​hwcard.png}} Pomocí ovladače **Ov51x-jpeg** zprovozníte většinu kamer Creative, některé kamery Hercules a další. Seznam podporovaných kamer najdete na [[http://​www.rastageeks.org/​ov51x-jpeg/​index.php/​Main_Page|domovské stránce ovladače]].
 +
 +{{.:​link.png}} Čtěte [[Webkamery:​Ov51x-jpeg]].
 +{{.:​link.png}} Čtěte [[Webkamera Creative PD1001]]
 +
 +===== stk11xx =====
 +{{.:​hwcard.png}} Pomocí ovladače **stk11xx** zprovozníte většinu kamer, které se ve výpisu ''​lsusb''​ identifikují jako //​174f:​a311//,​ //​174f:​a821//​ nebo //​05E1:​0501//​.
 +
 +{{.:​link.png}} Čtěte [[Webkamery:​stk11xx]].
 +
 +====== Nastavení ======
 +===== Výchozí kamera =====
 +{{.:​settings.png}} Pokud máte k počítači připojeno více kamer, může se hodit možnost nastavit kameru výchozí. V tom případě spusťte příkaz ''​gstreamer-properties''​ a v **Video → Výchozí vstup** nastavte výchozí kameru. Některé programy toto nastavení nerespektují,​ v tom případě je ale většinou možné kameru vybrat přímo v nich.
 +
 +
 +{{ .:​gstreamer-properties.png }}
 +
 +
 +====== Programy ======
 +===== Cheese =====
 +
 +**[[Cheese]]** je program k ovládání webkamery. Umožňuje pořizovat snímky a videa, které dokáže vylepšit pomocí různých efektů.
 +
 +
 +{{ .:​cheese.png?​400 }}
 +
 +
 +{{.:​link.png}} Čtěte [[Cheese]].
 +
 +===== EffecTV =====
 +EffecTV program k ovládání webkamery. Umožňuje zobrazovat video z kamery a zároveň přidává efekty.\ ​
 +{{.:​link.png}} Čtěte [[EffecTV]].
 +
 +====== Starší kamera bez instalace ovladače ======
 +Mám starší kameru Labtec webcam 1200, chtěl jsem ji použít pro Skype. Zpočátku to nefungovalo,​ po nalezení diskuse http://​forum.ubuntu.cz/​index.php?​topic=46641.0 Skype spouštím zde uvedeným příkazem: bash -c '​LD_PRELOAD=/​usr/​lib/​libv4l/​v4l1compat.so skype' a pak už kamera funguje.
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​www.abclinuxu.cz/​hardware/​vstupni-zarizeni/​digitalni-kamery|Datazáze webových kamer a návodů na jejich zprovoznění na abclinuxu]]
 +  * [[https://​wiki.ubuntu.com/​HardwareSupportComponentsMultimediaWebCameras|Datazáze webových kamer a návodů na jejich zprovoznění - v angličtině]]