wi-fi

Wi-Fi

Wi-Fi je standard pro bezdrátový přenos dat, využívaný zejména pro připojení k Internetu. Mnoho výrobců Wi-Fi karet bohužel neuvolňuje specifikace, ani nevyvíjí ovladače pro Linux, proto může být funkčnost některých karet problémová.

Pod <ubu> Ubuntu funguje velká část Wi-Fi karet okamžitě bez potřeby dalšího nastavování. Přepínat mezi jednotlivými drátovými/bezdrátovými připojeními je možné jednoduše levým kliknutím na ikonu správce sítí v oznamovací oblasti (vpravo nahoře).

Nastavovat síťová/WiFi připojení můžete buď přes nabídku Dash → Nastavení systému → Síť, případně ve správci sítí přes Upravit připojení….

Zde bych rád upozornil na zajímavou funkcionalitu, která je vidět na prvním obrázku - Použít jako přístupový bod… - jste-li připojení přes klasický kabel, tak máte možnost sdílet své připojení skrze WiFi a umožnit tak např. dalším zařízením, či kamarádovi, sdílet toto klasické připojení. Vše je již přednastaveno, takže odpadá nějaké složité nastavení (samozřejmě stejnou věc lze nastavit i ručně).

  • V Ubuntu je možné využít i ovladač z MS Windows. Čtěte Ndiswrapper.
  • Pokud karta nefunguje s Ndiswrapper, nebo není podporována v Ubuntu, můžete se pokusit o kompilaci ovladače.

Zde jsou návody pro konkrétní Wi-Fi karty:

Pozn.: Pro rychlé zjištění, jakou wi-fi kartu máte, zadejte do terminálu příkaz

lspci | grep Network
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • autor: 127.0.0.1