wiki:jak_pomoci_na_wiki

Jak pomoci na Wiki

Wiki je systém stránek, na jehož obsahu se může podílet úplně každý. Tyto stránky nejsou tvořeny profesionály, ale lidmi, kteří o <ubu> Ubuntu něco ví a chtějí se o tyto vědomosti podělit. I když jste třeba úplný začátečník, stačí obětovat trošku volného času a i vy můžete pomoci ostatním začátečníkům v proniknutí do <ubu> Ubuntu nějakým pěkným návodem. Existuje mnoho druhů pomoci a pro velkou část z nich nejsou potřeba odborné vědomosti.

Pokud máte alespoň základní vědomosti, můžete psát vlastní návody. Nemusí být nijak složité, důležité jsou i základní témata jako Jak si změnit tapetu na ploše. Pokud najdete chyby v aktuálních článcích nebo by tam bylo vhodné něco doplnit, nebojte se a udělejte to. Pokud umíte dobře anglicky, můžete překládat články z originální anglické wiki sem do naší české. Pokud umíte dobře česky, můžete opravovat gramatické chyby ve zdejších článcích, aby působily profesionálněji. Pokud máte grafické nadání, oceníme návrhy na grafickou úpravu, pěkné styly stránek, či doplnění stránek o přitažlivé ikonky.

Každá, jakkoliv malá pomoc se cení a velmi vám za ni děkujeme. Možná právě váš kousek pomoci bude ten, který v budoucnu přitáhne k <ubu> Ubuntu spoustu dalších spokojených uživatelů.

Seznam důležitých stránek:

Návod pro wikery vás naučí pracovat s naší wiki, založit novou stránku, a napsat hezky vypadající text. Důležitý návod pro každého, kdo zde chce něco upravit.
Pískoviště je zde pro vás, abyste si vyzkoušeli editaci wiki a všemožné hrátky, aniž byste se museli bát, že něco pokazíte. Na pískovišti si dovádějte dle libosti. Pamatujte, že ani v normálních článcích mimo pískoviště se nemusíte bát, že něco pokazíte, na wiki se vždy dá zobrazit seznam změn, a případné omyly lehce vrátit zpátky.
IconsPage je seznam ikonek dostupných pro vás na této wiki. Nebojte se přidat vlastní, specifickou do svého návodu, nebo nějakou obecnou do IconsPage, aby ji mohli využít i ostatní.
Potřebné články vyjmenovávají pár nápadů na návody, které by bylo vhodné sepsat. Pokud byste rádi napsali návod, ale nemáte nápad jaký, koukněte se na tuto stránku, případně vaše nápady dopište.
Články k úpravě již existující články a návody, které potřebují vylepšit - ať již aktualizovat, rozšířit nebo třeba jen přikrášlit, aby lépe vypadaly.
Překládané návody obsahují seznam předchystaných článků z anglické wiki, čekajících na přeložení. Mnoho dalších zajímavých článků si můžete najít sami, na uvedené stránce najdete jen pár vybraných. S překladem silně souvisí stránka Lokalizace, kterou je v případě zájmu o překlad taktéž velmi doporučené si přečíst, zejména Překladatelský slovník.

Při práci na wiki se vám zde vypsaný rozcestník bude pravděpodobně často hodit. Pokud jste zaregistrováni, klikněte na Přidat Odkaz v horní části této stránky, a kdekoli na wiki budete mít po ruce rychlé tlačítko (v pravém horním rohu) na jednoduché zobrazení této stránky.

Příspěvky, které na tyto stránky vložíte, můžou být volně šířené a upravované kýmkoliv. Texty na této Wiki můžete beze strachu převzít a použít na svých stránkách, či na ně odkazovat. Podrobnosti viz naše otevřená licence.

  • Poslední úprava: 2023/05/14 15:35
  • autor: mstanke