wiki:návod_pro_wikery

Návod pro wikery

Nepátrejte po slovu wiker, nic neznamená, ale já ho použil, abych tak nazval všechny ty, kteří chtějí předělat tuto wiki k nějakému účelu.

Budeme rádi, když nám pomůžete tvořit tyto stránky, aby byly ostatním lidem k užitku. Pro editaci stránky stačí kliknout na Editace v levém horním rohu.

Než si budete jistí, jak se co ovládá a jak se formátuje text, vyzkoušejte si práci na našem pískovišti. Tam si editujte a mažte dle libosti, k tomu je určeno.

Vytvoření nové stránky

Novou stránku vytvoříte nejjednodušeji tak, že do prohlížeče zadáte adresu stránky, kterou chcete vytvořit (například abcd) a poté, co vás Wiki informuje, že daná stránka neexistuje kliknete na Vytvořit stránku v levém horní části stránky.

Nový návod pak můžete okamžitě začít psát v jednoduchém editoru - pro základní úpravy ani nemusíte podrobně znát wiki značky, můžete využít tlačítek interaktivního editoru.

Jednou z důležitých novinek po přechodu ze systému MoinMoin na DokuWiki jsou tzv. jmenné prostory (anglicky namespaces), které do wiki zavádí strukturu podobnou adresářové a slouží tak k třídění stránek a návodů. Například tato stránka se nachází v jmenném prostoru wiki. Důležité to není jen pro „uspořádání stránek“, ale také pro psaní návodů - interní odkazy a odkazy na přílohy fungují v rámci jednotlivých prostorů a například odkaz syntax tak tedy vede do aktuálního namespace, tedy do /wiki/syntax a nikoli do /syntax.

Totéž platí pro přílohy. {{priloha.png}} tedy odkazuje na obrázek priloha.png přiložený k aktuálnímu namespace.

Příklady:
priklad
.priklad
.:priklad
odkazuje na stánku „priklad“ v aktuálním namespace.
:priklad odkazuje na stánku „priklad“ v kořenovém (rootovském) namespace.
..priklad
..:priklad
.:..:priklad
odkazuje na stánku „priklad“ v rodičovském (parent) namespace
wiki:priklad odkazuje na stánku „priklad“ v namespace „wiki“. Namespace „wiki“ je vázán na rootovský namespace.
ns1:ns2:priklad
:ns1:ns2:priklad
odkazuje na stánku „priklad“ v namespace ns2. Namespace ns2 je vázán na jmený prostor ns1; namespace ns1 je vázán na rootovský namespace.
.ns1:ns2:priklad
.:ns1:ns2:priklad
odkazuje na stránku „priklad“ v namespace ns2. Namespace ns2 is vázán na namespace ns1; namespace ns1 je vázán na aktuální namespace.
..ns1:ns2:priklad
..:ns1:ns2:priklad
odkazuje na stánku „priklad“ v namespace ns2. Namespace ns2 je vázán na namespace ns1; namespace ns1 je vázán na aktuální namespace (tj. oba ns1 a aktuální namespace jsou pod stejným rodičovským namespace, všechno vychází z rootovského namespace, tento rodič může být pod sebou samým).
.ns1:ns2: odkazuje na stánku „start“ v namespace ns2. Namespace ns2 je vázán na namespace ns1; namespace ns1 je vázán na aktuální namespace.

(Výchozí stánka se může jmenovat jinak než „start“, záleží na nastavení.)

Kvůli kompatibilitě se starou wiki je aktuání wiki nastavena tak, že je možné všude místo dvojteček : psát lomítka /.

Pro editaci české wiki není registrace nutná, ale pakliže si zde vytvoříte účet (v pravém horním rohu), budou všechny změny na stránkách, které provedete jasně přiřazeny vaší osobě.

Můžete editovat i anonymně, ale IP adresa vašeho přístupu je každopádně zaznamenána, takže případný wiki vandalismus anonymní nebude. Každopádně se ale nebojte editace, změny se dají vrátit zpět.

Pro každého uživatele je automaticky vytvořena jeho osobní stránka. Naleznete ji na users/prihlasovaci_jmeno

Wiki značky

Wiki značky slouží k zobrazení různých grafických prvků (odrážky, nadpisy, tabulky, obrázky) zapsaných jen pomocí speciálních značek. Wiki značky využije wiker k tomu, aby když klikne v levém horním rohu na Upravit stránku a dostane se do editace jednotlivé stránky byl vůbec schopen něco hezkého vytvořit. Na pokusy a nejisté změny mu může sloužit tlačítko Náhled, a nebo si může začít hrát na pískovišti, kde si může vyzkoušet úplně cokoliv. Po editaci stránky stačí kliknout na tlačítko Uložit a změny se uloží.

Navštivte stránku syntaxe pro stručný úvod do nejdůležitějších wiki značek.

Konvence

Na Wiki jsou při tvoření návodů zavedené některé konvence, jejichž cílem je zajistit jejich co možná nejvyšší kvalitu. Nejedná se o závazná pravidla, ale i tak bychom byli rádi, kdybyste si je přečetli a také dodržovali.

Navštivte stránku Konvence.

Grafika

Zobrazení obrázků provádíme dle následujícího příkladu:

{{:en.png}}

k obrázkům přiloženým k IconsPage

Jméno obrázkuZobrazení
{{:cz.png}}
{{:sk.png}}
{{:en.png}}
{{:de.png}}
{{:es.png}}

Externí ikony se přidávají ke stránce IconsPage, vkládáte je potom napsáním následujícího textu:

{{:info.png}}

Navštivte stránku iconspage, je tam mnoho krásných ikon, které můžete použít ve svých návodech.

  • Poslední úprava: 2023/05/14 15:36
  • autor: mstanke