Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
world_of_warcraft [2013/07/28 10:04]
Tadeáš Pařík
world_of_warcraft [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== World of Warcraft ======
 +
 +{{.:​wow-icon.png}} Toto je návod jak nainstalovat a hrát **World of Warcraft** (neboli **WoW**) v Ubuntu s pomocí [[Wine]].
 +
 +**WoW** je velmi populární MMORPG počítačová hra, jež byla vyvinuta společností Blizzard Entertainment. Ve hře se vaše postava pohybuje v rozlehlém virtuálním světě, setkává se, baví se a bojuje s jinými hráči a NPC postavami. Některé z nich jsou určeny k zabíjení, jiné zadávají takzvané questy, což jsou jednotlivé úkoly povětšinou likvidačního charakteru. Za questy se dostávají zkušenostní body (XP), které se dají získat také zabíjením nepřátelských NPC. Za určitý počet XP hráč získá level (postupuje na vyšší úroveň), maximální level je 60 (Classic WoW), pro hráče s datadiskem //The Burning Crusade// 70, pro hráče s datadiskem //Wrath of the Lich King// 80, na //​Cataclysm//​ datadisku 85 a pro majitele posledního datadisku //Mists of Pandaria// 90.
 +
 +Hraní na oficiálních serverech Blizzardu vyžaduje úhradu pravidelných měsíčních poplatků za hraní (herními kartami nebo kreditní kartou). Jsou zde také neoficiální (=free) servery. Většina jich však stále běží na starší verzi (3.3.5a), která nemá moc dobrou podporu pro vykreslování v OpenGl(chybí zejména HW akcelerace kurzoru). Tento návod je primárně určen pro nejnovější verzi (tj. 5.0.5), avšak postupy zde uvedené fungují i ve starších verzích.
 +
 +WoW lze také hrát pod Ubuntu pomocí proprietárních nástrojí [[Cedega]] a //CrossOver Linux//. Tento návod se jimi však nezabývá.
 +
 +<WRAP centeralign>​
 +[[http://​img836.imageshack.us/​img836/​3148/​kt1t.png|{{http://​img836.imageshack.us/​img836/​3148/​kt1t.png}}]]
 +[[http://​imageshack.us/​a/​img208/​9149/​v30z.png|{{http://​imageshack.us/​a/​img208/​9149/​v30z.png}}]]
 +</​WRAP>​
 +
 +====== Instalace Wine ======
 +
 +Pro více informací navštivte samostatný návod pro [[http://​wiki.ubuntu.cz/​wine|Wine]].
 +
 +====== Instalace WoW ======
 +
 +Stáhněte oficiální instalátor pro World of Warcraft.
 +  * [[http://​dist.blizzard.com/​downloads/​wow-installers/​full/​World-of-Warcraft-Setup-enGB.exe|enGB verze - Mysts of Pandaria]]
 +  * [[http://​dist.blizzard.com/​downloads/​wow-installers/​full/​World-of-Warcraft-Setup-enUS.exe|enUS verze - Mysts of Pandaria]]
 +
 +A spusťte jej. Pokud máte aktuální verzi Wine, instalace začne přípravou tzv. Launcheru, který vás provede zbytkem instalačního procesu.
 +
 +====== Doporučené Nastavení ======
 +
 +===== Config.wtf =====
 +
 +WoW implicitně používá DirectX, ale pro mnoho lidí nebude v tomto módu moc plynulé. Pokud je to váš případ, měli byste ho změnit tak, aby místo DirectX používal OpenGL. K tomuto musíte v složce WoW instalace najít soubor %%wtf/​Config.wtf%%. Implicitně se nachází v %%/​home/​uživatel/​.wine/​drive_c/​Program Files/World of Warcraft/​%%,​ kde ''​uživatel''​ je vaše přihlašovací jméno. Pokud tento soubor neexistuje, zapněte hru a přihlaste se za jakoukoliv vaši postavu. Posléze by hra měla vytvořit tento soubor.
 +
 +Pro optimální nastavení otevřete Config.WTF použitím vašeho oblíbeného textového editoru a přidejte na konec souboru toto:
 +<​code>​
 +SET gxApi "​opengl"​
 +SET ffxDeath "​0"​
 +SET ffxGlow "​0"​
 +SET SoundOutputSystem "​1"​
 +SET SoundBufferSize "​150"​
 +</​code>​
 +
 +{{.:​stop.png}} Pokud používáte grafickou kartu ATi, stáhněte si //​Config.wtf//​ ze sekce [[#​ati|Problémy s ATI]] a poté pokračujte částí Nastavení registrů.
 +
 +===== Zvýšení fps a stability =====
 +
 +==== Nastavení registrů ====
 +
 +Toto je jednoduchá editace registrů ve Wine, která může až **dvojnásobně zvýšit fps** (plynulost) ve hře. Její základ je v tomto tématu na [[http://​www.ubuntuforums.org/​showthread.php?​t=303509|ubuntuforums.org]].
 +
 +Existují dva postupy:
 +
 +=== 1. Import klíče ===
 +Stáhněte si {{.:​wow.reg}},​ otevřete [[Terminál]] a zadejte:
 +<​code>​
 +regedit wow.reg
 +</​code>​
 +=== 2. Editace registrů ===
 +
 +Otevřete [[Terminál]],​ napište %%regedit%% a stiskněte enter. Toto nastartuje Wine editor registrů podobný tomu Windowsovému. Pokud víte, jak používat editor registrů pod Windows, tak je toto velmi podobné.
 +
 +  - Najděte tento klíč %%HKEY_CURRENT_USER\Software\Wine\%%.
 +
 +  - Označte složku Wine v levém panelu kliknutím na ní. Ikona by se měla změnit na otevřený adresář.
 +
 +  - Klikněte pravým tlačitkem na Wine složku a vyberte %%[Nový]%% a poté %%[Klíč]%%.
 +
 +  - Změňte text %%Nový klíč #1%% na %%OpenGL%%.
 +
 +  - Klikněte pravým tlačítkem na pravý panel a zvolte %%[Nový]%% poté %%[Řetězcová položka]%%.
 +
 +  - Změňte %%Nová položka #1%% na %%DisabledExtensions%%.
 +
 +  - Poté poklikejte kamkoliv na řádku, mělo by se objevit dialogové okno.
 +
 +  - Do pole hodnot napište %%GL_ARB_vertex_buffer_object%%
 +
 +{{.:​note.png}} Pokud se vám nedaří přejmenovat nově vytvořený klíč ''​Nový klíč #​1''​ na ''​OpenGL'',​ tak rozšiřte levý panel okna použitím vertikální oddělující čáry. Poté byste měli být schopni jméno klíče změnit. Známá chyba ve Wine je, že má takovéto nechtěné chování.
 +
 +{{.:​regedit.png}}
 +
 +//Takhle by regedit měl vypadat po přidání nového klíče a jeho hodnoty.//
 +
 +==== Config.wtf ====
 +Do Config.wtf dopište:
 +<​code>​
 +SET gxTripleBuffer "​1"​
 +</​code>​
 +
 +====== Hraní ======
 +
 +Měli byste být schopni hrát WoW použitím ikony na Vaší pracovní ploše, nebo pokud jste nainstalovali WoW použitím standardní instalační cesty Wine, mělo by WoW jít spustit tímto příkazem:
 +<​code>​
 +wine "​C:​\Program Files\World of Warcraft\WoW.exe"​
 +</​code>​
 +Pokud jste nainstalovali WoW kamkoliv jinam, jen upravte výše zmíněný příkaz tak aby v něm byla cesta k WoW.exe.
 +
 +===== Ikona v nabídce =====
 +
 +Lze udělat položku do Gnome nabídky provedením těchto příkazů:
 +<​code>​
 +wget http://​kde-files.org/​CONTENT/​content-files/​41569-wow-icon-scalable.svg
 +sudo mv 41569-wow-icon-scalable.svg /​usr/​share/​icons/​
 +gksudo gedit /​usr/​share/​applications/​wow.desktop
 +</​code>​
 +Do okna textového editoru, který by se měl objevit po zadání třetího příkazu, změňte %%uživatel%% v řádku %%Exec=%% na vaše přihlašovací jméno a uložte:
 +<​code>​
 +[Desktop Entry]
 +Encoding=UTF-8
 +Name=World of Warcraft
 +Name[hr]=World of Warcraft
 +Exec=wine /​home/​uživatel/​.wine/​drive_c/​Program\ Files/​World\ of\ Warcraft/​WoW.exe
 +Icon=41569-wow-icon-scalable.svg
 +Terminal=false
 +Type=Application
 +Categories=Application;​Game;​
 +StartupNotify=false
 +</​code>//​Poznámka:​ Nezapomeňte,​ že byste měli upravit také řádek %%Exec=%% aby odkazoval na složku, kam jste WoW nainstalovali.//​
 +
 +====== Řešení problémů ======
 +
 +Tato sekce se pokouší vyřešit nejběžnější problémy. Problémy které setrvávají i po prozkoumání všech těchto rad a návodů často souvisí s vaší grafickou kartou a jejími ovladači. Občas není grafická karta zrovna nejlépe podporována,​ jindy update ovladačů a reinstalace vyřeší problém. Koukněte na [[Ovladače grafických karet]] pro víc informací o instalaci aktualizovaných ovladačů pro Vaší kartu.
 +
 +==== Instalace a spuštění ====
 +Pokud máte problém s samotným spuštěním instalace nebo hry, mohlo by pomoct nekolik .dll souborů z Windowsové instalace nebo odtuď:
 +
 +    * [[http://​www.dll-files.com/​dllindex/​dll-files.shtml?​msvcp60|msvcp60.dll]] (MD5: 6050bcc1b23f3df7a1876cbdcbac8232)
 +    * [[http://​www.dll-files.com/​dllindex/​dll-files.shtml?​mfc42|mfc42.dll]] (MD5: 7e4d1b552ee1dfa859ba9033b3670590)
 +    * [[http://​www.dll-files.com/​dllindex/​dll-files.shtml?​riched20|riched20.dll]]
 +    * [[http://​www.dll-files.com/​dllindex/​dll-files.shtml?​riched32|riched32.dll]]
 +
 +
 +Poté je umístěte do /​home/​uživatel/​.wine/​drive_c/​windows/​system32. Avšak k použití těchto budete potřebovat Windows licenci.
 +
 +
 +
 +//​Poznámka:​ Nezapomeňte změnit %%uživatel%% na vaše přihlašovací jméno//
 +
 +
 +==== Screenshoty ====
 +V Ubuntu je nutné při pořizování screenshotů ze hry používat klávesovou zkratku //​Win//​+//​Prt Sc//, jinak se objeví klasický dialog pro uložení screenu z Ubuntu, což může nepříjemně přerušit hru.
 +
 +==== WoW Launcher a patche ====
 +Když startuje patchovací program nebo WoW Launcher, zeptá se vás na instalaci Mozilla ActiveX. Zvolte "​Yes"​. Toto Vám umožní stáhnutí ořezané verze renderovacího enginu Gecko, který bude odpovídat na volání ActiveX tzn kdykoliv se program bude snažit zobrazit HTML tak se ukáže korektně vyrenderovaný. Novinky v Launcheru a changelog při patchování oba používají ActiveX.
 +
 +==== Pády při nastavování videa ====
 +Pokusíte-li se nakonfigurovat video nastavení WoW (Rozlišení,​ Vertex Shadery, Pixel Shadery atd.) při běhu v módu OpenGL, WoW může spadnout. Dočasné řešení je konfigurace Video nastavení WoW při běhu v módu D3D, nebo použitím speciálního addonu.
 +
 +
 +Tento addon lze nalézt zde [[http://​files.wowace.com/​ApplyToForehead/​no-ext/​]]. Měli byste rozbalit zazipovanou složku do %%/​Interface/​AddOns/​%% ve Vaší WoW složce. Poté ho aktivujte pod %%AddOns%% v obrazovce výběru charakteru. Nejspíš budete muset aktivovat %%Load out of date AddOns%% možnost aby fungoval.
 +
 +
 +
 +WoW pod d3d módem spustíte takto:
 +<​code>​
 + wine wow.exe -d3d
 +</​code>​
 +
 +
 +nebo změnou této řádky v wtf/​Config.wtf
 +<​code>​
 + SET gxApi "​OpenGL"​
 +</​code>​na
 +<​code>​
 + SET gxApi "​d3d"​
 +</​code>​spusťte hru a změňte nastavení, poté změnte řádku nazpět.
 +
 +
 +
 +Pokud toto způsobí inverzi barev obrazovky nebo nějakou jinou chybu, nevšímejte si toho. Obraz se napraví jakmile se vrátíte zpět do OpenGL.
 +
 +
 +
 +==== Problémy s ATI ====
 +
 +=== Zamrznutí při připojování ===
 +Pro uživatele grafických karet ATI: Některé karty mají problémy s vykreslováním her a videa v OpenGL módu používáním aktuálních fglrx ovladačů, které způsobí zamrznutí při pokusu o připojení na server. Tato chyba se stává těsně po vytvoření/​zvolení charakteru, když se načítá herní prostředí,​ nebo později po chvilce hraní. K opravení této chyby přidejte následující 3 řádky do vašeho xorg.conf souboru do sekce ATI device:
 +
 +<​code>​
 + ​Option "​Capabilities"​ "​0x00000800"​
 + ​Option "​UseFastTLS"​ "​off"​
 + ​Option "​KernelModuleParm"​ "​locked-userpages=0"​
 +</​code>​
 +Upravte soubor tímto příkazem:
 +<​code>​
 + ​gksudo gedit /​etc/​X11/​xorg.conf
 +</​code>​Sekce by měla vypadat po editaci asi takto:
 +<​code>​
 + ​Section "​Device"​
 +   ​Identifier ​ "​aticonfig-Device[0]"​
 +   ​Driver ​     "​fglrx"​
 +   ​Option ​      "​Capabilities"​ "​0x00000800"​
 +   ​Option ​      "​UseFastTLS"​ "​off"​
 +   ​Option ​      "​KernelModuleParm"​ "​locked-userpages=0"​
 + ​EndSection
 +</​code>​
 +
 +=== Nezobrazují se postavy ===
 +Pokud se vám nezobrazuje vaše postava a okolní postavy.
 +
 +Stáhněte {{.:​Config.wtf|Config.wtf}} (nezapomeňte si nastavit správné rozlišení volbou: **SET gxResolution "​1366x768"​** a zkopírujte do složky kam jste nainstalovali WoW, standardně ''​~/​.wine/​drive_c/​Program Files/World of Warcraft/''​
 +
 +==== Ostatní problémy ====
 +  * Můžete mít problémy s gnome-panel/​kicker objevující se nad oknem WoW. Ujistěte se, že jste použili výše uvedené nastavení nebo si nastavte Gnome klávesu pro celou obrazovku.
 +
 +  * Pokud používáte Control ve Vašem kombu na přepínání pracovních ploch, tak byste ho měli změnit aby nepůsobil problémy s WoW.
 +
 +  * Pokud WoW spadne při spuštění pod OpenGL, ale běží pod d3d, zkuste deaktivovat možnost '​fullscreen glow effects'​ v video nastaveních nebo přidáním této řádky do %%wtf/​Config.wtf%%:​
 +<​code>​
 + SET ffxGlow "​0"​
 +</​code>​
 +
 +  * Pokud máte nějak chybné ikony ve Vašem panelu, nastavte %%SET UIFaster%% parametr v %%wtf/​Congif.wtf%%
 +
 +
 +Použijte takto:
 +<​code>​
 + Set UIFaster "​x"​
 +</​code>​
 +
 +
 +Kde x se rovná:
 +<​code>​
 + 0 – vypnutí veškeré akcelerace
 + 1 – pouze pro vnitřní použití - nepoužívejte!
 + 2 – povolí častečnou akceleraci
 + 3 – povolí kompletní akceleraci
 +</​code>​
 +
 +  * Pro uživatele Beryl/​Compiz s gnome panelem nad WoW spusťte hru v okně. Buď přidáním %% -windowed %% do příkazu spouštějící WoW, nebo přidejte %% SET gxWindow "​1"​ %% do %%wtf/​Config.wtf%%.
 +
 +  * Pro zprovoznění postranních tlačítek myši ve WoW navštivte: [[http://​www.cs.cornell.edu/​~djm/​ubuntu/#​enable-5button-mouse]]
 +
 +====== Související odkazy ======
 +  * [[https://​help.ubuntu.com/​community/​WorldofWarcraft|Originál návodu]] {{.:​en.png}}
 +  * [[http://​appdb.winehq.org/​appview.php?​iVersionId=6482|WoW ve Wine AppDB]] {{.:​en.png}}
 +  * [[http://​ubuntuforums.org/​showthread.php?​t=312482|Howto:​ WOW with Wine]] {{.:​en.png}}
 +  * [[http://​gentoo-wiki.com/​HOWTO_Install_and_update_World_Of_Warcraft_with_wine|WoW with Wine]]{{.:​en.png}}
 +  * [[http://​forum.ubuntu.cz/​index.php?​topic=64693.0|Vlákno s aktualitami na našem českém fóru]]