worms_3d

Worms 3D

Tento návod popisuje, jak nainstalovat a hrát Worms Armageddon, Worms 3D a Worms 4 Mayhem s emulátorem Wine pod Ubuntu 7.04, 7.10, 8.04, 8.10, 9.04, 10.04, 10.10 a 11.04.

Worms 3D je populární strategická 3D hra od firmy Team17, kde proti sobě bojují znepřátelené týmy červíků vybavené těmi nejbláznivějšími zbraněmi. Hra nabízí velice zábavný multiplayer nebo mise v singleplayeru. Hraje se na tahy, přičemž pokud červíkovi vyprší čas na tah, zraní se, nebo se dokonce zabije (a nejen skokem do vody), hraje soupeř. Hra nabízí rozmanitá prostředí, na která můžete své červíky umístit. Worms 3D také můžete hrát přes internet.

scre_46.jpg scre_56.jpg

Instalace

 1. Pokud jste tak již neučinili, nainstalujte si balík wine. Podrobné instrukce naleznete na stránce Wine.
 2. Vložte do mechaniky CD první disk Worms 3D (celkem jsou 2 disky).
 3. Instalaci spustíte tak, že si otevřete terminál a zadáte do něj tento příkaz:\\
  wine /media/cdrom/setup.exe
 4. Postupujte podle pokynů instalátoru.

Spuštění

Po instalaci můžete hru spustit zástupcem na ploše, pokud se zde vytvořil, nebo zástupcem v nabídce Aplikace → Wine.

Problémy

Pokud se Worms 3D vůbec nespustí nebo jen naběhne úvodní obrazovka s nápisem Worms 3D, zkuste nejdříve nainstalovat Service Patch 2. Pro českou verzi hry jej naleznete na stránkách CD Projektu, pro anglickou nebo americkou verzi jej naleznete na této stránce.

Instalace Service Patch 2

Instalace Patche vám ve hře opraví mnoho chyb i v multiplayeru po síti. Archiv rozbalte do jakékoliv složky. Poté otevřete Terminál a zadejte zde tyto příkazy:

cd složka
wine soubor.exe

složka zde nahraďte umístěním, kde jste stáhli patch (rozbalili archiv s patchem) a soubor.exe nahraďte skutečným názvem souboru s patchem (má příponu .exe).

Pokud ani toto nezabere, budete potřebovat NoCD patch, který můžete nalézt na stránkách GameCopyWorld. Pozor, použití NoCD patche je na vlastní nebezpečí!

Většinou se objevuje problém, kdy myš ujíždí za okraje obrazovky nebo se v případě fullscreenu uvězní do prostoru okna a to velice komplikuje ovládání. Řešením je úprava registrů Wine tak, aby Wine zadržovalo myš v okně.

 1. Spusťte Editor registrů příkazem v terminálu:\\
  wine regedit
 2. Přejděte do klíče HKCU\Software\Wine.
 3. Vytvořte zde nový klíč nazvaný „DirectInput“, pokud zde již není.
 4. V tomto klíči vytvořte novou řetězcovou hodnotu „MouseWarpOverride“ a přiřaďte jí hodnotu „force“.

Také se může objevit problém, kdy hra najede na (už animovanou) obrazovku s nabíhajícím nápisem Worms 3D, ale na další obrazovku už hra nedorazí, spadne. Řešením je ukončení aplikace, která používá zvuk nebo zastavení přehrávání zvuků/hudby. Pokud to nepomůže, bude třeba restartovat počítač.

Nemusí vám také nabíhat videa - ale hra v pohodě poběží dále.

Související odkazy

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • (upraveno mimo DokuWiki)