xubuntu:thunar

Thunar

Thunar je docela mladý správce souborů. Je postaven tak, aby byl co nejrychlejší a nejobratnější. Nenadchne proto moc funkcemi, přesto je to dost zajímavý program.

Různé náhledy

Původně je v Xubuntu nastaveno tlačítkové zobrazování cesty bez panelu nástrojů. Někomu se to může zdát nepraktické.

V menu Zobrazit → Zaměřovač umístění můžete přepnout na volbu Panel nástrojů.

V levém sloupci se původně zobrazují záložky na důležitá místa a připojená média. Pokud ho chcete raději používat praktičtěji, můžete si místo toho nechat zobrazovat strom souborů. Mezi těmito volbami se přepíná v nabídce Zobrazit → Postranní panel → Záložky/Strom. Lze také přepínat na klávesnici zkratkami Ctrl + B/T.

Strom:

Záložky:

Další nastavení (velikost ikon v panelu, zobrazování emblémů) se provádí v menu Upravit → Nastavení → Boční panel.

Thunar zná 3 zobrazení ikon:

 • Ikony - Ctrl + 1 (viz první obrázek Thunaru)
 • Podrobný výpis - Ctrl + 2

 • Stručný výpis - Ctrl + 3

Přepíná se mezi nimi v nabídce Zobrazení.

Ikony se dají i zvětšovat a zmenšovat. Vyberte Zobrazit → Oddálit/Přiblížit nebo jednodušeji klávesami Ctrl + +/-.

Další nastavení ikon se provádí v menu Upravit → Nastavení → Vzhled.

Náhled přehnaného zvětšení ikon :-) :

Pokud chcete zobrazovat skryté soubory, vyberte Zobrazit → Zobrazovat Skryté soubory nebo klávesovou zkratku Ctrl + H.

Gesta myší

Jednou z mála funkcí, kterou se může Thunar pochlubit, jsou gesta myší. Provádí se stisknutím prostředního tlačítka (nebo levého a pravého najednou, pokud máte nastavené emulování prostředního tlačítka v xorg.conf) a přitom pohnout myší na danou stranu:

 • Vlevo - zpět
 • Vpravo - vpřed
 • Nahoru - o úroveň výše
 • Dolu - aktualizovat

Vlastní akce

Pokud kliknete pravým tlačítkem myši do okna Thunaru, rozbalí se vám kontextová nabídka.

Je v ní také část, kde v původním nastavení je volba Otevřít terminál zde. Tuto část nabídky si můžete sami přizpůsobit. Na náhledu je pro příklad uvedeno spuštění gnome-terminalu.

Jak si tedy takovou nabídku vytvořit? Vyberte Upravit → Konfigurovat vlastní akce. Objeví se toto okno:

Vpravo je několik tlačítek, které vyvolají různé akce:

 • plus vytvoří novou akci
 • editor upraví vybranou akci
 • skartovačka vybranou akci smaže
 • šipky nahoru a dolu mění pořadí akcí

Klikneme tedy na + a dostaneme se do dalšího okna:

Myslím, že je vše srozumitelné a nemusí se tady nic vysvětlovat. Ještě za zmínku stojí karta Podmínky:

U našeho příkladu s otevíráním GNOMáckého terminálu je zjevně nanic, aby se terminál otevíral v textových souborech, zvucích ap. Nastavil jsem proto podmínku, že se bude akce zobrazovat pouze když je vybrán adresář.

Mnohem více zajímavějších vlastních akcí najdete v článku Vlastní akce v Thunaru, správci souborů pro Xfce na LinuxEXPRESu.

Přejmenování více souborů najednou

Máte hromadu fotek s různými čísly a chcete si v nich udělat pořádek? Thunar vám pomůže. Vyberte všechny soubory, které chcete přejmenovat, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Přejmenovat…. Otevře s vám tato nabídka:

Chce to trochu cvik, moc vysvětlovat se to nedá :-) Naštěstí se v druhém sloupci ukazuje případné přejmenování souborů v tuto chvíli, takže vidíte, co děláte. Zajímavá je funkce Tagy nahrávky, která se hodí na přehledné označení vašich hudebních souborů.

Emblémy

Emblém je malá ikonka, která se zobrazuje na okraji normálních ikon a označuje některé vlastnosti daného souboru či složky. Klikněte pravým tlačítkem na soubor a vyberte Vlastnosti → Emblémy. Zde si můžete zaškrtnout emblémy, které se potom objeví u ikony souboru. Maximální počet je 4, víc emblémů už jen vytlačuje staré.

Šablony

Když kliknete pravým tlačítkem do Thunaru, otevře se vám kontextová nabídka. Je v ní i volba Vytvořit dokument. V tuto chvíli se vám akorát rozbalí do další nabídky, kde jsou volby Nejsou nainstalované žádné šablony a Prázdný soubor. A my si právě ty šablony „nainstalujeme“.

Ve svém domovském adresáři vytvořte složku Templates. Do ní ukládejte právě šablony souborů. Vypadat to může nakonci třeba takto:

Přístupová práva

Vyberte Pravý klik → Vlastnosti → Přistupová práva. Zobrazí se vám nabídka, kde můžete změnit práva vybraného souboru nebo složky. Definovat je můžete pro sebe, svoji skupinu (v té jste většinou jen vy, takže žádný rozdíl) a všechny ostatní. Můžete tudíž například ostatním uživatelům zrušit právo číst soubory ve vašem adresáři, nebo je naopak zpřístupnit i pro zápis. Pokud se jedná o složku, Thunar se vás zeptá, jestli má nastavení použít i na obsažené složky a soubory (rekurzivně). Automatické chování bez optání se dá nastavit v nabídce Upravit → Vlastnosti → Rozšířené.

Nikdy nenastavujte práva všem pro zápis ve vašem domovském adresáři! Soubory .bashrc, .Xauthority ap. nefungují správně při tomto nastavení a už se do Grafického režimu nepřihlásíte!.

Odkazy

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1