Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
získání_snímku_obrazovky [2012/07/29 09:42]
Ubuntu
získání_snímku_obrazovky [2019/02/25 18:20] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Získání snímku obrazovky ======
  
 +{{.:​camera.png}} Velice často se vám může hodit uložit si **aktuální dění na obrazovce** v podobě obrázku. Můžete si chtít takto uložit nějaké údaje, aniž byste si je museli opisovat, nebo řešíte nějaký problém, a posíláte kamarádovi ukázku toho, co vám nefunguje. Taktéž se můžete chtít chlubit svým vyšperkovaným vzhledem pracovní plochy, a podobně. :-)
 +
 +{{.:​video.png}} Pokud chcete nejen snímat obrázky, ale nahrát veškeré dění na ploše do videa, čtěte [[Nahrávání obrazovky]].
 +
 +{{.:​info.png}} Pokud chcete získat snímek oblasti nebo webové stránky, čtěte [[Shutter]].
 +
 +{{.:​terminal.png}} Pro focení obrazovky z terminálu čtěte [[Scrot]].
 +
 +====== Získání snímku celé obrazovky ======
 +Pro získání snímku celé obrazovky jděte do **Aplikace → Příslušenství → Získat snímek obrazovky**. ​ V dialogu si zvolte snímek celé obrazovky a prodlevu alespoň 1 sekundu (zabrání to grafickým chybám kvůli pomalému překreslování oken). Poté už jen stiskněte //Sejmout obrazovku//​.
 +
 +
 +{{ .:​gnome-screenshot-1.png }}
 +
 +
 +Objeví se vám okno s náhledem vašeho nového snímku, vy si jen vyberete jméno a umístění obrázku. Jako výchozí volba se vám nový obrázek nejspíše uloží na pracovní plochu.
 +
 +
 +{{ .:​screenshot-1.png }}
 +
 +
 +{{.:​keys.png}} Pro rychlé zachycení snímku celé obrazovky můžete také využít klávesu <​key>​PrintScreen</​key>​.
 +
 +====== Získání snímku aktuálního okna ======
 +Můžete také chtít nefotit celou obrazovku, ale jen aktuální okno. Spusťte **Aplikace → Příslušenství → Získat snímek obrazovky**,​ v dialogu si zvolte snímek okna a prodlevu alespoň 1 sekundu (zabrání to grafickým chybám kvůli pomalému překreslování oken). Pokud nezahrnete okraj okna, nebude v obrázku vidět titulní (horní) proužek okna. Můžete si také vybrat efekt:
 +  * žádný
 +  * vrhnout stín - kolem okna bude efektní stín. Vhodné zejména pro obrázky na webové stránky, doporučujeme.
 +  * okraj - kolem okna se udělá černý rámeček
 +
 +Poté už jen stiskněte //Sejmout obrazovku// a rychle se přepněte do okna, které chcete vyfotit.
 +
 +
 +{{ .:​gnome-screenshot-2.png }}
 +
 +
 +Objeví se vám opět okno s náhledem nově vytvořeného snímku, a vy si jen vyberte pod jakým jménem a kam uložit.
 +
 +
 +{{ .:​screenshot-2.png }}
 +
 +
 +{{.:​keys.png}} Pro rychlé zachycení snímku aktuálního okna můžete také využít klávesovou zkratku <​key>​A-PrintScreen</​key>​.
 +
 +====== Tipy, triky ======
 +===== Nastavení výchozích hodnot =====
 +Program pro snímání obrazovky si bohužel nepamatuje naše nastavení. Pokud chcete vždy fotit se stínem, musíte si to vždy zvolit. Dá se to ovšem nastavit přímo v konfiguraci programu.
 +
 +Spusťte si [[gconf-editor]]. Objeví se vám editor nastavení Gnome, který má v levé části stromovou strukturu. Doklikejte se na cestu ''/​apps/​gnome-screenshot''​ a po kliknutí na tuto položku byste v pravé části měli vidět klíč ''​border_effect''​. Pokud 2x kliknete do sloupečku //​Hodnota//,​ a vložíte tam hodnotu ''​shadow'',​ budou mít nově vytvářené snímky okna kolem sebe lehký stín. Tuto možnost můžete zase kdykoli vrátit vložením místo ''​shadow''​ hodnoty ''​none''​.
 +
 +Taktéž, pokud odškrtnete políčko ''​include_border'',​ tak nově vytvářené snímky oken nebudou ohraničeny hnědými rámečky s ovládacími prvky (zavření okna, minimalizace,​ ...), ale bude tam obsažen pouze vnitřek.
 +
 +
 +{{ .:​screenshot-3.png }}
 +
 +
 +====== Řešení problémů ======
 +===== U snímků obrazovky nejsou okraje =====
 +Tento problém se vyskytuje, pokud máte zaplé [[Akcelerované prostředí]]. Pokud vypnete efekty vzhledu, vše bude fungovat v pořádku. Pokud je nechcete vypnout, můžete získat snímek okna pomocí [[GIMP|GIMPu]] (//Soubor → Získat → Snímek obrazovky//,​ a poté kliknout na //​rámeček//​ požadovaného okna).
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​www.linuxexpres.cz/​blog/​sejmete-web|Sejměte WEB!]]