zrychlení_startu_aplikací

Zrychlení startu aplikací

Tento návod je určen pro pokročilé uživatele

Máte pocit, že start aplikací trvá příliš dlouho? Kurzor se točí a točí … a vy čekáte na kýženou aplikaci nekonečné sekundy? Hlavně na starších počítačích by se mohl tento tip hodit.

Tyto návody fungují nezávisle na systému. Tedy pro U/K/X/Edubuntu ve všech verzích.

Nainstalujte si aplikaci prelink (balík prelink).

Pak otevřete Terminál a zadejte příkaz

sudo prelink -avmR

Počkejte, až celý příkaz proběhne.

Parametry:

-a - zpracuje vše, co najde -v - uvidíte, co prelink právě provádí -m - zmenší paměť potřebnou pro spustitelné soubory -R - zvýší bezpečnost prelinkovaných souborů

Jsou možné i další parametry:

-q - zrychlí opětovné prelinkování (lze použít po nainstalování nové verze knihoven) -r - vrátí všechny změny zpět (POZOR: Při této operaci dejte pozor, abyste měli dost volného prostoru - některé zdroje uvádějí alespoň 100MB) -f - vynutí znovuprelinkování všech souborů

Prográmek prelink modifikuje knihovny funkcí a binární soubory ELF tak, aby se rychleji nahrávaly. Výsledkem je méně relokací při startu programu, a tím přispívá k jeho rychlejšímu startu. Pomalé nahrávání knihoven je jednou z nejčastějších příčin pomalého startu aplikací.

Stav vašeho systému samozřejmě není trvalý, ale jak instalujete nové aplikace, systém se opět zpomaluje. Proto se prelink spouští jednou za čas automaticky. Periodu spouštění nastavíte v souboru, který otevřete příkazem

gksudo gedit /etc/default/prelink

Najděte řádek PRELINK_FULL_TIME_INTERVAL=14 a změňte uvedených 14 dní na jinou periodu, která vám vyhovuje lépe.

Pokud máte chuť dozvědět se více o této aplikaci, můžete použít známý příkaz

man prelink

Lze také použít utilitu preload, která zaznamenává statistiku používaných aplikací. Pro tyto aplikace pak nechává v paměti RAM načtené potřebné knihovny, což přináší výrazně rychlejší start těchto aplikací.

Instalace balíku (preload) je jednoduchá

sudo apt-get install preload

Dále už utilita pracuje plně automaticky a není potřeba dalších zásahů uživatele. Samotná aplikace pak zabere v paměti okolo 1MB a pro její fungování není potřeba žádných speciálních knihoven. Knihovny jsou načítány do paměti, jež je ovšem označená jako volná, a tak může být kdykoliv využita jiným procesem.

Tento prográmek používám už několik let na více počítačích, ale na žádné potíže jsem nenarazila. Tímto postupem lze zrychlit načítání aplikací až o 50%. Jen občas, pokud se prelink automaticky spustí, se systém trochu zpomalí. Pokud vám tato drobnost nevadí, budete mít o poznání rychleji nahraný systém a použitelné aplikace.

Grafická úprava: Tento návod potřebuje důležité grafické a stylistické úpravy. Více...

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1