hardware:klávesnice

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

hardware:klávesnice [2012/07/25 19:07] – vytvořeno ubuntuhardware:klávesnice [2019/02/25 18:21] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Klávesnice ======
  
 +Návod je psaný pro klávesnici Genius KB-220e a odzkoušený v distribuci Ubuntu 11.04 Classic, ale měl by fungovat i pro jiná vydání, grafická prostředí či distribuce.
 +
 +====== Instalace a použití programu KeyTouch ======
 +Pokud není daná klávesnice k dispozici mezi klávesnicemi podporovanými přímo v //Systém → Předvolby → Klávesnice//, stáhněte si balík keytouch. Následně otevřete "Systém → Předvolby → %%KeyTouch%%", zvolte záložku //Keyboard// a nastavte typ klávesnice, který používáte, pokud je k dispozici.
 +
 +====== Program KeyTouch editor ======
 +Pokud ani v programu Keytouch není Váš typ klávesnice k dispozici, nainstalujte si balík keytouch-editor. Následně otevřete "Systém → Předvolby → %%KeyTouch%% Editor", v něm zvolte svou klávesnici (pokud jsou dvě stejné pod sebou, potom tu druhou v pořadí). Program Vás anglicky požádá o stisknutí tlačítka na klávesnici (resp. v její multimediální části). Pokud jste vybrali dobře, po stisknutí tlačítka okno zmizí a objeví se samotný editor.
 +
 +Postupně nastavíte jednotlivá tlačítka, na které Váš počítač zatím nereaguje, kliknutím na //New//. Automaticky se Vám vyplní USB code. Ke každému tlačítku musí být přiřazen //Keycode// Analogicky budete postupovat u dalších, s tím, že použijete vždy nový //Keycode//. Bez zadání //Keycode// je sice možné soubor uložit, ale nebude fungovat. Pokud o "Keycode" nic nevíte, volte raději takové, které souvisejí s ovládáním zvuku (MUTE, PAUSE), nebo PROG1-4. Na některé "Keycode" (CHAT, SPORT) totiž Linux nemusí správně reagovat. Pro tlačítko sloužící k hibernaci použijte SLEEP a k vyvolání odhlašovacího dialogu POWER, tato dvě tlačítka již nebude třeba dále nastavovat v klávesových zkratkách.
 +
 +===== Nastavení klávesových zkratek =====
 +Následně můžete k jednotlivým tlačítkům přiřadit příkazy pomocí klávesových zkratek. Tlačítka multimediální klávesnice lze kombinovat s tlačíky "Ctrl", "Shift", "Alt" a "Win". Je také možné přiřadit k tlačítkům PAUSE nebo MUTE přiřadit příkazy se zvukem nesouvisející, např. otevření domovské složky.
 +
 +===== Nastavení tlačítka "Win" =====
 +Levé tlačítko Win můžete používat, jak jste zvyklí z Windows. V nastavení rozložení klávesnice klikněte na "Možnosti", umístění klávesy Compose a zadejte Levou klávesu "Win". Následně můžete nastavit v klávesových zkratkách "Zobrazit nabídku hlavního panelu", v tomto případě se Vám objeví název "Multi_key".
 +
 +Toto řešení uplatní hlavně uživatelé zvyklí na Windows.
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://keytouch.sourceforge.net|Domovská stránka programu]]
 +  * Původní znění návodu: [[http://www.webovky.tk/linux-pro-lidi/multimedialni-klavesnice|Václav David: Nastavení multimediální klávesnice]]