hry:left4dead

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
hry:left4dead [2012/09/16 10:17]
Mirek Ryšán vytvořeno
hry:left4dead [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Left 4 Dead (Steam verze) ======
  
 +<WRAP round important>
 +Při hraní můžete narazit na potíže! Věnujte prosím pozornost sekci [[#známé_potíže|známé potíže]]!
 +</WRAP>
 +
 +//"Run or shoot?"
 +"Both!"//
 +
 +{{hry:ikona_steam.png?32}} Left 4 Dead je kooperativní 3D akce viděná z pohledu první osoby. Pennsylvania je zamořena zombiemi a vaší jednou náplní je přežít a dostat se odtud pryč. Jedná se o komereční hru uvedenou na trh na konci roku 2008, kterou je možné [[http://store.steampowered.com/app/500/|zakoupit]] například na [[:Steam|Steamu]].
 +
 +====== Představení ======
 +
 +Pokud hru neznáte a netušíte co si pod ní máte představit, doporučím podívat se nejprve na [[http://store.steampowered.com/video/500/5141?movieLang=english|toto video]].
 +
 +Všech situací, které video ukazuje si totiž v praxi užijete i ve hře. Toto video je zároveň i intrem celé hry. Už jste asi pochopili, že se stalo něco ošklivého a že je vaše okolí plné tvorů, kteří hledají něco (někoho) k snědku. Jak to se čtyřmi  přeživšími skončí je už ovšem na vás - na začátku první epizody hry se totiž ocitáte na té střeše domu, kde samotné intro končí. Epizody? Ano, je to tak - celá hra je totiž členěna do několika epizod a příběh se tak před vašima očima odehrává podobně jako nějaký film. S tím rozdílem, že v hlavní roli jednoho z přeživších jste vy sami.
 +
 +{{hry:fps:left4dead_mercy_hospital.jpeg?266}}
 +{{hry:fps:left4dead_boj_prichazi.jpeg?266}}
 +{{hry:fps:left4dead_ulice.jpeg?266}}
 +
 +Filmový dojem navozují například i načítací obrazovky připomínající plakát. Epizod je dohromady šest (puvodně pět, ale Valve nám zdarma nadělilo přídavek [[http://store.steampowered.com/video/500|Sacrifice]]), každá z nich obsahuje několik samostatných kapitol a ve výsledku si užijete několik odlišných prostředí (krom ulic města přijdou také kanály, různá skladiště, letiště a podíváte se i do přírody). Průběh samotných levelů také není zcela lineární. Respektive - průchod mapou až na drobnosti ano - ale zombíky jako takové ovládá tzv. "Director". Počítač se tak má starat o vyvážené hraní podle aktuální situace, schopností hráčů a lokace. V praxi vám tak hra nadělí kopu nemrtvého štěstí pokaždé na jiném místě. A i když hrajete ty samé levely opakovaně, hra není díky tomu jako přes kopírák.
 +
 +{{ hry:fps:left4dead_plakat.jpeg?200 }}
 +
 +Ještě zkusím trochu osvětlit, co jsem měl namysli tou "kooperativní 3D akcí". Herní zážitek totiž netvoří v tomto případě jen bouchání zbraní a vřeštění zombíků, hra se snaží klást důraz také na spolupráci. Jednak to bez ní v mnoha situacích nejde (pokud vás dostanou někteří speciální zombíci, musí vám pomoci kamarádi a "sundat je z vás"), jednak dokáže spolupráce krásně dotvořit celkovou atmosféru. Až vám uprostřed oblíčení dojde munice a začnete od sebe nemrtvé odrážet prázdnou UZI a kolega za vámi je přitom bude po dvou-třech naráz rozstřelovat M1čkou, pochopíte :). Pomoc se vám bude hodit i v situacích, kdy někam spadnete a váš avatar zůstane za konečky prstů dramaticky viset na okraji propasti. Nebo v situacích, kdy pod útoky zombíků přijdete o "zdraví". V ten moment vám musí jít někdo z ostatních hráčů pomoci a vy se mezitím můžete bránit jen pomocí pistole. V ryku boje velmi efektní (nezaměňovat za efektivní - jednotlivé výstřely z pistole v motající se ruce uprostřed hordy strávníků spíš jen umocňují pocit zoufalství).
 +
 +{{hry:fps:left4dead_atmosfera.jpeg?200}}
 +{{hry:fps:left4dead_boj_horda.jpeg?200}}
 +{{hry:fps:left4dead_boj_horda_nemocnice.jpeg?200}}
 +{{hry:fps:left4dead_boj_o_dvere.jpeg?200}}
 +
 +Podobné momenty v mých očích dostaly hru zase o stupínek výše a užijete si je i pokud hrajete single player. Do hry totiž nenastoupíte sami, l4d se hraje vždy ve čtyřech a o ovládání vašich kolegů se tak postará počítač (toto funguje i v momentech, kdy hrajete multiplayer a potřebujete být chvilku "brb"). A musím počítačem řízené spolubojovníky pochválit, v praxi se vaši kolegové umí docela slušně ohánět, nezasekávají se a krejou vám záda a spolupracují mnohdy lépe než někteří 'sólisti', na které narazíte na netu. On-line hra je u l4d kapitola sama pro sebe. S dobrou partou se výše popsané zážitky jen umocňují a na vyšší obtížnosti o dramatické momenty opravdu není nouze. Krom kooperace si při hraní on-line můžete užít i různých deathmatchů a zkusit si to třeba i za "druhou stranu" :)
 +
 +====== Instalace ======
 +
 +{{:iconCircle.png}} Návod byl testován na **Lubuntu 12.04 Precise Pangolin**. Pro hraní budete potřebovat [[:Instalace programů| nainstalovanou]] aplikaci [[:Wine]]. Testováno s verzí Wine 1.5.8. Pro snadné změny verzí a konfigurace Wine můžete vyzkoušet aplikaci [[wine:PlayOnLinux]].
 +
 +{{:apt.png}} Nejprve si stáhněte a nainstalujte herního klienta služby Steam. Po přihlášení se bude klient chvíli aktulizovat, následně je možné zakoupit/zvolit hru Left 4 Dead a nainstalovat obdobně jako na Windows.
 +
 +====== Spuštění ======
 +
 +{{:navigate.png}} Spusťte pomocí [[:Wine]] herního klienta služby [[:Steam]] a v rámci této aplikace následně spusťte samotnou hru Left 4 Dead.
 +
 +====== Odstranění ======
 +
 +{{:clear.png}} Spusťte pomocí [[:Wine]] herního klienta služby [[:Steam]] a v rámci této aplikace následně odinstalujte samotnou hru Left 4 Dead.
 +
 +====== Známé potíže ======
 +
 +  * Hra běžela po spuštění plynule i při hraní na nejvyšší detaily, fps kolem 30-40 snímků za sekundu (v menu povolte vyvojářskou konzoli, následně ji stiskem klávesy s vlnovkou otevřete a zadejte příkaz "cl_showfps 1"). Nahrání dalšího kola bylo ale nezvykle pomalé a následně docházelo k trhání obrazu a fps kleslo pod 10 snímků. Po vypnutí a opětovném zapnutí hry opět bez problémů a po načtení dalšího kola opět ten samý problém. Na netu jsem ale na tento problém nenarazil, kamarádovi prý hra běhala ok a debugu jsem se zatím věnoval jen krátce - možná jde jen o lokální problém mého PC. Předávám tedy zatím tak jak je k dalšímu zkoušení.
 +
 +====== Odkazy ======
 +
 +  * [[http://bonusweb.idnes.cz/left-4-dead-napospas-hordam-dc3-/Recenze.aspx?c=A081204_161431_bw-xbox360-recenze_mnd|recenze na Bonuswebu]]
 +  * [[http://store.steampowered.com/app/500/|Left 4 Dead na Steamu]]
 +  * [[http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=14592|stránka s informacemi ohledně kompatibility jednotlivých verzí hry s Wine]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)