Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
java [2015/02/26 19:06]
Spiras Aktualizován počátek článku, poupravena gramatika.
java [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Java ======
 +{{:​java.png}} **Java** je moderní technologie určená k vývoji aplikací. Aktivně je vyvíjená společností Sun Microsystems,​ jež spadá již pod Oracle. Existuje několik implementací (verzí). Tento návod popisuje jaknainstalovat jednu ze dvou nejrozšířenějších,​ **OpenJDK** či **Oracle Java**.
  
 +===== Různé verze Javy =====
 +{{:​plugin.png}} V současnosti existují dvě důležité implementace Javy:
 +
 +  * **OpenJDK** - Tento projekt je de fakto svobodná implementace platformy Java SE (Standard Edition). Jedná se i o výchozí verzi Javy, která je dostupná v Ubuntu repozitářích. Na jejím vývoji se mimo jiné podílí také Oracle (dříve Sun Microsystems).
 +  * **Oracle Java** - je právně chráněná,​ v místních zdrojích softwaru (repozitářích) již nedostupná,​ implementace Javy přímo od Oracle. Pro více informací, přečtěte si [[https://​lists.ubuntu.com/​archives/​ubuntu-security-announce/​2011-December/​001528.html|toto]] oznámení.
 +  *  **IMB Java** - Jedná se o upředňostňovanou a oblíbenou volbu pro PowerPC platformu. Od běžné Javy se odlišuje politikou kompileru (tzv. Just-In-Time Compile). K nalezení je pouze na webových stránkách výrobce IMB.
 +
 +  *  **GNU Compiler** - Pozměněný kompiler Javy od GNU. 
 +===== OpenJDK =====
 +
 +{{:​ubuntu.png}} OpenJDK je součástí výchozí instalace Ubuntu. V případě problémů [[nainstalujte]] balíky [[apt://​openjdk-7-jre|openjdk-7-jre]] a [[apt://​icedtea-7-plugin|icedtea-7-plugin]] - doplňek funguje na všech hlavních webových prohlížečích:​ **Firefox**,​ **Chromium**,​ **Google Chrome** a i **Epiphany**. Vlastníte-li prohlížeč **Konqueror**,​ v jeho __Nastavení__ (Settings) vyhledejte položku __Konfigurovat__ Konqueror (Configure Konqueror); zde z uvedeného klepněte na __Java & JavaScript__,​ kde zaškrtněte možnost __Povolit Javu všude__ (Enable Java globally).
 +
 +{{:​note.png}} Pokud jste programátor a hodláte v Javě i vyvíjet své aplikace, nainstalujte si balíky [[apt://​openjdk-7-jdk|openjdk-7-jdk]],​ [[apt://​openjdk-7-source|openjdk-7-source]] a [[apt://​openjdk-7-doc|openjdk-7-doc]].
 +
 +===== Oracle Java =====
 +
 +{{:​info.png}} Z licenčních důvodů není Oracle Java od [[vydání]] Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot přítomna ve výchozích ani partnerských zdrojích softwaru. Oracle v roce 2011 zrušil licenci //Operating System Distribution License//, která vývojářům distribucí umožňovala vytvářet pro své uživatele speciální instalační balíky, podrobnější informace v češtině naleznete [[http://​www.opensuse.cz/​novinka/​opensuse-121-openjdk|zde]].
 +
 +OpenJDK by měl poskytovat vše potřebné pro spouštění programů v Javě, v některých případech však můžete narazit na potřebu mít nainstalovánu //Oracle Java// (některé aplikace ji mohou striktně vyžadovat). V tom případě si ze stránek Oracle [[http://​www.oracle.com/​technetwork/​java/​javase/​downloads/​java-se-jdk-7-download-432154.html|stáhněte]] instalační balíček (verze //​Compressed binary//) a dále pokračujte podle [[http://​www.webupd8.org/​2011/​09/​how-to-install-oracle-java-7-jdk-in.html|tohoto návodu]] stránkách WebUpd8.
 +
 +Další a jednoduší možností jak nainstalovat Oracle Java je použít instalátor v repozitáři webupd8team/​java :
 +
 +<​code>​sudo add-apt-repository ppa:​webupd8team/​java
 +sudo apt-get update
 +sudo apt-get install oracle-java7-installer</​code>​
 +
 +V případě nedostupnosti příkazu add-apt-repository (Ubuntu 12.04) je potřeba nejprve nainstalovat:​
 +<​code>​
 +sudo apt-get install python-software-properties
 +</​code>​
 +
 +Více informací získáte v článku [[http://​www.webupd8.org/​2012/​01/​install-oracle-java-jdk-7-in-ubuntu-via.html|Install Oracle Java 7 in Ubuntu via PPA]] {{:en.png}}
 +
 +===== Výběr výchozí verze Javy =====
 +
 +{{:​switch.png}} Pokud máte nainstalováno více verzí Javy, je možné přepínat mezi nimi, a nastavovat jednu z nich jako výchozí. Pro seznam nainstalovaných prostředí Java, spusťte příkaz:
 +<​code>​
 +update-java-alternatives -l
 +</​code>​Vyberte si správnou, například **oracle-jdk-1.7.0**,​ a nastavte ji jako výchozí příkazem:
 +<​code>​
 +sudo update-java-alternatives -s oracle-jdk-1.7.0
 +</​code>​
 +===== Odkazy =====
 +  * [[http://​www.linux.com/​feature/​142075|Using Adobe Flash and other 32-bit applications on 64-bit Linux]] {{:en.png}}
 +
 +{{page>​Úpravy/​Rozšíření}}