odstranění_ubuntu

Odstranění Ubuntu

Tento návod vám pomůže kompletně odinstalovat Ubuntu z vašeho počítače. Předpokládáme, že máte na PC nainstalován ještě MS Windows.

Co k tomu budete potřebovat:

Budete pracovat s diskovými oddíly, pravděpodobně by se mělo vše povést, ale záloha dat možná taky nebude k zahození!

Odstranění linuxových oddílů

Zaveďte systém z LiveCD Ubuntu, zvolte češtinu a vyberte 1. možnost - „Vyzkoušet Ubuntu bez jakýkoliv změn na vašem počítači“ (starší vydání mají tuto volbu pojmenovanou jako „Spustit nebo nainstalovat Ubuntu“).

Počkejte, než se systém spustí. Na novějších verzích Ubuntu se Gparted nevešel na spustitelné CD, takže spusťte Centrum softwaru a doinstalujte si program GParted, pak jej spusťte. (Na starších verzích (do 9.04) jej spustíte přímo přes Systém → Správa → GParted.)

Váš disk může například obsahovat dva linuxové oddíly („/“ a swap, s typem souborového systému ext3 a linux-swap) a jeden nebo více windows oddílů (s typem souborového systému ntfs nebo fat32).

Odstraňte linuxové oddíly a přes vzniklé místo rozšiřte Windows oddíl. Aby se uplatnily změny, klikněte na tlačítkou „Použít“. Tento proces může trvat i několik desítek minut.

Postup je analogický jako výše, s tím rozdílem, že použijete speciální distribuci GParted, která obsahuje pouze tento nástroj a slouží výhradně k dělení disků. Stáhnout obraz tohoto CD a dozvědět se více informací o něm můžete na stránkách http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

Existuje několik programů pro MS Windows, které dokáží operovat i s linuxovými oddíly - např. Norton Partition Magic. Výhodou je, že můžete linuxové oddíly zrušit přímo z Windows, bez použití LiveCD. Velkou nevýhodou těchto programů je jejich vysoká cena.

Oddíly lze odstranit i pomocí nástroje Správa disků (pravý klik na Tento počítač → Spravovat → Správa počítače → Správa disků). Odstraňte linuxové oddíly a přes vzniklé uvolněné místo rozšiřte Windows oddíl.

Obnova zavaděče Windows

windows.jpg Při instalaci Ubuntu se zapsal do MBR zavaděč GRUB, čímž byl přepsán původní zavaděč MS Windows, který je nyní nutno obnovit.

Zaveďte systém z instalačního CD, vyberte požadovaný jazyk a na další volbě zmáčkněte kombinaci kláves SHIFT+F10, čímž spustíte příkazový řádek. Napište do konzole postupně příkazy: bootrec /fixboot a bootrec /fixmbr. Restartujte PC.

Zaveďte systém z instalačního CD Windows a zvolte opravu systému. Bude po vás požadováno heslo Administrátora. Poté se spustí konzole, do které zapište příkaz fixmbr.

Pokud se vám nedaří přihlásit do konzole, je možné (v běžícím systému Windows) vypnout kontrolu hesla (Start → Ovládací panely → Nástroje pro správu → Místní zásady zabezpečení → Místní zásady → Možnosti zabezpečení → Konzola pro zotavení: Umožnit automatické přihlášení správce).

Zaveďte systém DOS (například ze záchranné diskety Windows). Zavaděč obnovíte příkazem fdisk /mbr. Pokud na disketě nebudete mít program fdisk, naleznete jej v C:\windows\commands.

Ze oficiální stránky projektu (SuperGrubDisk) stáhněte iso soubor zavaděče. Ten vypalte na CD a zaveďte jej (jako live distribuci Ubuntu). V menu vyberte WIN ⇒ MBR & WIN! . Následně se vám spustí systém Windows s tím, že je již zaveden v MBR.

Pro tuto operaci nepotřebujete instalační CD Windows. Můžete nainstalovat balíček ms-sys, nebo stáhnout ze stránek projektu.

Pokud máte Windows 7 na disku /dev/sda, obnovu MBR proveďte v terminálu takto:

ms-sys --mbr7 /dev/sda

Pokud máte Windows Vista, použijte toto:

ms-sys --mbrvista /dev/sda

Pokud jde o systém Windows (2000/XP/2003), použijte toto:

ms-sys --mbr /dev/sda

Pokud jde o systém se starými Windows (95B/98/98SE/ME), použijte toto:

ms-sys --mbr95b /dev/sda

Program ms-sys si poradí i se systémy MS DOS a Windows NT:

ms-sys --mbrdos /dev/sda

Ms-sys dále umí zapisovat ještě další data související s Windows a disky/diskovými oddíly, více napoví ms-sys –help.

Zdroj: Abclinuxu.cz

Pokud použijte LiveCD Ubuntu 8.04 nebo 8.10, nemusíte stahovat žádný balík a postačí tento příkaz:

sudo lilo -M /dev/sda mbr

Pozn.: za /dev/sda případně doplňte vámi používaný disk, ve většině případů by ale mělo vyhovovat toto.

Závěr

Doufáme, že jste si z Ubuntu něco dobrého odnesli a třeba se k němu (nebo k jiné linuxové distribuci) v budoucnu vrátíte.

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

Grafická úprava: Tento návod potřebuje důležité grafické a stylistické úpravy. Více...

  • Poslední úprava: 2023/05/21 14:23
  • autor: mstanke