Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
připojení_disku [2012/07/27 13:45]
Ubuntu vytvořeno
připojení_disku [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Připojení disku ======
  
 +{{.:​disk.png}} V Ubuntu je potřeba před použitím jakéhokoli //datového zařízení//​ (disky/​diskové oddíly, CD/DVD média, flash disky, paměťové karty atd.) ho nejprve tzv. //​připojit//,​ tedy říci systému, že na tomto zařízení jsou nějaké soubory a složky, které má "​někde"​ zobrazit.
 +
 +{{.:​info.png}} Pro zjednodušení používáme v celém článku slovo disk pro označení různých //datových zařízení//​ ačkoli je to označení jinak nesprávné.
 +
 +====== Automatické připojení ======
 +
 +{{.:​nautilus-icon.png}} O připojení při startu zapojených zařízení se v Ubuntu automaticky (s pomocí dalších systémových nástrojů) stará správce souborů [[Nautilus]],​ který stejně tak zařizuje automatické připojení dalších zařízení "​vložených"​ za běhu systému.
 +
 +===== Zařízení =====
 +
 +{{.:​computer.png}} Přímo jednotlivá (jak připojená tak nepřipojená) zařízení naleznete ve správci souborů [[Nautilus]]. Již připojená zařízení naleznete také v [[Unity:​Launcher|postranním panelu]].
 +
 +
 +{{ .:​zarizeni-launcher.png }}
 +
 +
 +Přímo v hlavním okně [[Nautilus|Nautilu]] můžete všechna zařízení vidět v levém sloupci v části **Zařízení**,​ kde je také můžete pomocí ikonky {{.:​nautilus-odpojeni-icon.png}} jednoduše odpojit.
 +
 +{{ .:​nautilus1.png }}
 +
 +Přehledné zobrazení všech dostupných zařízení si můžete zobrazit také z nabídky Nautilu **Přejít → Počítač**.
 +
 +{{ .:​nautilus2.png }}
 +
 +===== Přípojný bod =====
 +
 +{{.:​folder.png}} Každý disk musí mít také tak zvaný //​Přípojným bod//. Přípojným bodem se rozumí "​místo",​ kde bude zobrazen obsah daného disku - může se jednat o libovolný **prázdný** adresář kdekoli v [[Adresářová struktura|systému souborů]].
 +
 +{{.:​info.png}} Při ručním připojení si přípojný bod můžete sami zvolit, při automatickém připojení jsou použity složky ''/​media/​X''​ (kde ''​X''​ představuje [[UUID]] daného zařízení). V těchto složkách tedy vždy najdete obsah připojených zařízení (dostanete se do nich samozřejmě i "​normálně"​ kliknutím na ikonu již připojeného zařízení v některé z výše uvedených "​nabídek"​).
 +
 +===== Tipy a triky =====
 +
 +==== Akce při vložení média ====
 +
 +{{.:​cd.png}} Kromě "​obyčejného"​ připojení je také možné při vložení určitých druhů médií (například hudební CD nebo DVD s filmem) vyvolat i jinou akci (například spustit hudební přehrávač).
 +
 +
 +{{ .:​nautilus-media-akce.png?​550 }}
 +
 +
 +Toto chování můžete nastavit v [[Nastavení systému]] pomocí nástroje **Vyměnitelná média**.
 +
 +==== Oprava špatně odpojeného NTFS oddílu ====
 +
 +{{.:​bug.png}} Pokud //​nekorektně//​ odpojíte disk se souborovým systémem NTFS (používaný systémy MS Windows), Ubuntu je následně nebude umět připojit. Řešení je (kromě spuštění systému MS Windows a //​korektního//​ odpojení) následující
 +
 +{{.:​apt.png}} [[Instalace programů|Nainstalujte]] balík [[apt://​ntfsprogs|ntfsprogs]] (nástroje pro práci se souborovým systémem NTFS).
 +
 +Zjistěte [[Linuxové značení disků|označení]] tohoto disku (budeme předpokládat,​ že je to například ''/​dev/​sda1''​) a [[Terminál|příkazem]]
 +
 +<​code>​
 +sudo ntfsfix /dev/sda1
 +</​code>​
 +opravte souborový systém. Následně byste jej měli být schopní standardně připojit ať již pomocí [[Nautilus|správce souborů]] nebo [[Připojení disku:​mount|ručně]].
 +
 +====== Ruční ======
 +
 +{{.:​terminal.png}} Pokud vám z nějakého důvodu možnosti automatické správy připojování zařízení nevyhovují,​ je zde samozřejmě možnost udělat vše ručně. Tyto možnosti vyžadují základní znalost práce v [[Terminál|Terminálu]],​ ale odvděčí se vám pokročilými možnostmi jako výběr vlastního přípojného bodu, nastavení práv a dalších.
 +
 +===== Mount =====
 +
 +K jednorázovému připojení zařízení slouží [[Terminál|příkaz]] //mount//, který má následující syntaxi
 +
 +<​code>​
 +sudo mount <​parametry>​ <​zařízení>​ <​přípojný bod>
 +</​code>​
 +{{.:​link.png}} Pro více informací navštivte návod [[Připojení disku:​mount]].
 +
 +===== Fstab =====
 +
 +Automatické připojení disků při startu systému lze zařídit také pomocí konfiguračního souboru ''/​etc/​fstab''​. Jedná se vlastně o takový //​automatický mount//.
 +
 +Do tohoto souboru můžete jednotlivé disky zapsat včetně různých parametrů a systém je pak připojí již při samotném načítání systému.
 +
 +{{.:​link.png}} Pro více informací navštivte návod [[Připojení disku:​fstab]].
 +
 +====== Odkazy ======
 +
 +  * [[Linuxové značení disků]] - značení disků (datových zařízení) v Ubuntu
 +  * [[UUID]] - pokročilé značení disků
 +  * [[http://​www.linuxexpres.cz/​praxe/​diskoteka-v-systemu|Diskotéka v systému]] {{.:​cz.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)