průvodce_po_instalaci

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
průvodce_po_instalaci [2012/08/29 10:09]
Vojtěch Trefný
průvodce_po_instalaci [2020/10/24 14:19]
Tomáš Marný potřebuje aktualizace
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Průvodce po instalaci ======
  
 +{{.:ubuntu-logo.png}} **Ubuntu** po instalaci obsahuje omezený rozsah programů, ovladačů, multimediálních kodeků atd. Některé chybějí z kapacitních důvodů (nevešly se na CD), jiné z důvodů licenčních. I tak ale budete mít ihned po instalaci slušnou softwarovou výbavu (ovladače zařízení, kancelářský balík, internetový prohlížeč, přehrávače multimédií, poštovního klienta, grafický editor,...).
 +
 +Tento návod obsahuje základní nastavení systému, které byste mohli chtít po čestvé instalaci Ubuntu udělat. O některé činnosti si systém požádá sám.
 +
 +<WRAP tip>Protože budete v mnoha krocích měnit základní součásti systému, budete z důvodu bezpečnosti často dotázáni na vaše heslo. Podrobnější informace o tom, proč a jak to funguje, se dozvíte v článku o [[root_sudo|root a sudo]]</WRAP>
 +
 +====== Prostředí Unity ======
 +
 +Již od [[:Vydání]] 11.04 Natty Narwhal přichází Ubuntu s pracovním prostředím [[Unity]], které poněkud výrazněji mění obvyklý způsob práce s počítačem. Podrobné informace o tomto prostředí naleznete na stránce [[Unity]], stručně jej představíme i zde.
 +
 +
 +{{ .:prostedi-unity.png }}
 +
 +
 +=== Spouštění aplikací ===
 +
 +Ke spouštění aplikací slouží jednak postranní panel, tzv. [[Unity:Launcher|Launcher]], jednak nabídka [[Unity:Dash|Dash]].
 +
 +Nabídku [[Unity:Dash|Dash]] spustíte kliknutím na logo Ubuntu zcela vlevo nahoře na postranním panelu. Ve výchozím stavu se v nabídce Dash zobrazují vámi naposledy použité aplikace, naposledy prohlížené soubory a obsah složky //Stažené//. Pomocí vyhledávacího pole (**1**) můžete prohledávat aplikace a soubory (**2**) a pokud chcete přímo procházet nainstalované aplikace, můžete se pomocí přepínače (**3**) přepnout do nabídky umožňující procházení (tlačítka zleva) aplikací, souborů, hudby a videa.
 +
 +=== Přepínání aplikací ===
 +
 +Postranní panel [[Unity:Launcher|Launcher]] se chová jako tzv. //dock// a slouží jak ke spouštění, tak k přepínání aplikací. Ve výchozím stavu jsou na něm umístěny ikony - //spouštěče// - několika nejpoužívanějších aplikací (správce souborů [[Nautilus]], webový prohlížeč [[Firefox]]...). Tyto aplikace můžete spustit jednoduše kliknutím na jejich ikonu. Jakmile je aplikace spuštěna, slouží její ikona pro přepnutí se na okno dané aplikace (spuštěné aplikace nemající svou ikonu na Launcheru si ji do něj samozřejmě dočasně přidají, abyste mohli přepínat i na jejich okna). Mezi více okny dané aplikace si můžete vybírat po dvou kliknutích na její ikonu. Nové okno již běžící aplikace spustíte kliknutím prostředím tlačítkem.
 +
 +=== Systémové indikátory ===
 +
 +V pravé části horního panelu se nacházejí tzv. //systémové indikátory//, které umožňují například ovládat hlasitost zvuku nebo nastavit síť. Zobrazují se zde také hodiny s kalendářem a zcela vpravo je pak pod ikonou ozubeného kola {{.:system-vypnuti.png}} skryta nabídka pro nastavení a ovládání systému.
 +
 +=== Nabídka aplikací ===
 +
 +Nejspíš jste si všimli, že spuštěné aplikace nemají svou nabídku (Obvyklé //Soubor//, //Upravit// atp.). V prostředí [[Unity]] jsou nabídky aplikací v rámci úspory místa přesunuty do horního panelu a skryty. Zobrazit je můžete najetím myši na horní panel.
 +
 +
 +{{ :unity/global-menu.png }}
 +
 +
 +====== Doplnění lokalizace ======
 +
 +{{.:locale.png}} Pokud při instalaci Ubuntu nebylo funkční připojení k internetu, nestáhly se vám kompletní jazykové balíky a váš systém je lokalizován jen z části.
 +Pro doplnění lokalizace klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** V části **Osobní** pak zvolte **Jazyková podpora**. Systém by vás měl automaticky vyzvat k odsouhlasení instalace jazykových balíků.
 +
 +Pravděpodobně na tuto skutečnost systém sám upozorní při prvním přihlášení.
 +
 +
 +{{ .:instalace-dalsich-jazyku-vyzva.png }}
 +
 +
 +{{.:eyes.png}} Další informace o jazykové podpoře se můžete dočíst v článku [[Vícejazyčný systém]].
 +
 +
 +====== Úprava seznamu zdrojů ======
 +
 +{{.:instalace programů/software-properties.png}} Po instalaci Ubuntu je dobré aktivovat si i komerční zdroj softwaru, který obsahuje některé často používané "komerční" aplikace, jako je například Acroread (Adobe Reader pro Linux). Spusťte nástroj **Centrum softwaru pro Ubuntu** a z jeho nabídky zvolte **Upravit → Zdroje softwaru...** Přejděte na kartu **Ostatní software** a nastavte vše podle obrázku.
 +
 +{{ .:instalace programů/treti-strana.png }}
 +
 +{{:eyes.png}} Podrobný návod naleznete v článku [[Přidávání zdrojů]].
 +
 +====== Dodatečné ovladače ======
 +
 +{{.:restricted-manager.png}} Ubuntu obsahuje ovladače většiny podporovaných hardwarových zařízení již v základní instalaci a obvykle není potřeba žádné dodatečné ovladače instalovat. Některé ovladače však v základní instalaci nemohou být obsaženy z licenčních důvodů (týká se to především ovladačů grafických karet ATI/AMD a NVidia). Tyto ovladače si můžete doinstalovat ručně s pomocí nástroje **Dodatečné ovladače**.
 +
 +Pokud systém rozpozná, že pro váš hardware existují ovladače, měl by výše uvedený nástroj spustit automaticky. I pokud k tomu nedojde, raději se přesvědčte, zda jsou pro váš hardware dostupné.  
 +Klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** V části **Hardware** pak zvolte **Dodatečné ovladače**.
 +
 +{{ .:restricted-manager-1.png }}
 +
 +<WRAP tip>Pokud vše funguje, není třeba ovladače instalovat. Pokud něco nefunguje a nejsou k dispozici ovladače, nebo máte s hardwarem problémy, navštivte sekci [[Hardware]].
 +
 +U grafických karet vás zřejmě nejvíce bude zajímat test [[Ovladače grafických karet#test3d|3D akcelerace]]. Také vám může pomoci návod [[Ovladače grafických karet]].</WRAP>
 +
 +====== Rozšiřující nesvobodný software ======
 +{{.:sound.png}} Ubuntu z licenčních důvodů nemůže obsahovat některé často používané proprietární technologie, jako Flash nebo MP3 a WMA kodeky potřebné pro přehrání nejrozšířenějších hudebních formátů. Není však těžké je doinstalovat. V případě kodeků a modulů do webového prohlížeče vám Ubuntu nabídne jejich instalaci ihned, jakmile bude potřeba.
 +
 +{{ .:kodeky-autoinstall.png }}
 +
 +<WRAP tip>Můžete ale rovnou [[Instalace programů|nainstalovat]] balík [[apt://ubuntu-restricted-extras|ubuntu-restricted-extras]], který vám zpřístupní [[Vyhrazené formáty|multimediální kodeky]], [[Vyhrazené formáty:Flash|Adobe Flash]], nejpoužívanější [[Microsoftí fonty]] (písma), soubory potřebné pro [[Vyhrazené formáty:Přehrávání DVD|přehrávání DVD]] a podporu pro rozbalování [[Práce s archivy#rar|.rar]] archivů.
 +
 +Podle [[Vyhrazené formáty|návodu]] si můžete také [[Přidávání zdrojů|přidat]] i zdroj Medibuntu a [[Instalace programů|nainstalovat]] balíky [[apt://libdvdcss2|libdvdcss2]] (přehrávání chráněných DVD) a [[apt://non-free-codecs|non-free-codecs]].</WRAP>
 +
 +
 +====== Firewall, antivir, antispyware ======
 +<WRAP info> V systémech //Windows//, je prakticky nutností mít v počítači několik programů, zajišťujících bezpečnost vašeho počítače. V Ubuntu toto odpadá (není třeba instalovat ani antivir, ani žádné jiné programy), což je velké plus díky bezpečnosti, ale také nižšího zatížení počítače a menší spotřeby elektrické energie. Podrobněji je o této problematice pojednáno v článcích [[Antivirus]] a [[Firewall]].
 +</WRAP>
 +
 +Ve výchozím stavu Ubuntu nepřijímá žádná síťová spojení z okolí, proto nepotřebuje firewall (Ubuntu obsahuje kvalitní firewall přímo v jádře, ale musí se zapnout). Viry pro Linuxové systémy prakticky neexistují a způsob [[Instalace programů|instalace programů ze zdrojů]] zajišťuje, už z principu fungování, ochranu před zavirovanými programy. Také důsledné oddělení uživatelských a správcovských práv je účinný bezpečnostní prvek. Bezpečnostní aktualizace jsou uvolňovány průběžně a jejich instalace je velmi jednoduchá.
 + 
 +
 +====== Přizpůsobení systému ======
 +Výchozí vzhled Ubuntu si můžete upravit dle svých představ: změnit pozadí, vzhled přihlašovací obrazovky, rámy oken, ikony, atd. Více se dočtete v sekci [[Ubuntu oku lahodící]].
 +
 +===== Nastavení rozlišení =====
 +Ubuntu detekuje a nastaví rozlišení monitoru zcela automaticky. V případě, že ho budete chtít změnit, klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Displeje...**
 +
 +===== Rozložení klávesnice =====
 +{{.:keyboard.png}} Jste-li zvyklí používat více rozložení kláves (českou a USA klávesnici), můžete si jednoduše tato rozložení nastavit s možností jednoduchého přepínání.
 +
 +{{ .:unity/indikator_klavesnice.png }}
 +
 +Ve chvíli, kdy budete mít nastaveno více než jedno rozložení klávesnice vám systém do horního panelu automaticky přidá //indikátor// sloužící pro snadné přepínání mezi jednotlivými rozloženími.
 +
 +Postupujte dle návodu [[Klávesové zkratky#rozlozeni|Klávesové zkratky]].
 +
 +===== Rozšířená nastavení =====
 +Pár dalších tipů pro po-instalační nastavení.
 +
 +=== Statistiky Ubuntu ===
 +{{.:IconUsers.png}} Máte možnost **anonymně** informovat vývojáře Ubuntu, které aplikace používáte, což je důležité pro vývoj Ubuntu a jeho zlepšování. Budeme velice rádi, pokud se budete v této anketě podílet. Spusťte si [[Centrum softwaru pro Ubuntu|Centrum softwaru]], z jeho nabídky spusťte **Upravit → Zdroje softwaru...** a na kartě **Statistiky** zaškrtněte **Odesílat statistické informace**.
 +
 +Více informací, včetně odkazu pro zobrazení výsledků ankety najdete v článku [[Anketa oblíbenosti]].
 +{{ .:instalace programů/anketa-oblibenosti-gui.png }}
 +
 +=== Otevření Sledování systému po stisku Ctrl+Alt+Del ===
 +
 +{{.:keyboard.png}} Pokud chcete spouštět aplikaci **Sledování systému** klávesovou zkratkou <key>C-A-Del</key> (defaultně je nastavená na dotaz k odhlášení), klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** Poté v části **Hardware** vyberte **Klávesnice** a přejděte na kartu **Zkratky**. Přidejte si novou vlastní zkratku, kde jako příkaz uveďte 'gnome-system-monitor'.
 +
 +=== Povolení Ctrl+Alt+Backspace (pro pokročilé uživatele) ===
 +
 +klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** V části **Osobní** vyberte **Rozložení klávesnice**, klikněte na **Volby...** a zatrhněte v **Pořadí kláves zabíjejících X server** zkratku <key>C-A-Backspace</key>.
 +
 +{{ .:ctrl-alt-backspace.png }}
 +
 +
 +====== České titulky v Totemu ======
 +{{.:video.png}} Pokud při přehrávání filmů s titulky namísto českých znaků vidíte jen "rozsypaný čaj", musíte nastavit, aby přehrávač načítal titulky v oblastním kódování Windows, nebo titulky převést na mezinárodně standardní kódování UTF-8.
 +
 +Spusťte přehrávač [[Totem]] a z jeho nabídky vyberte //Upravit → Nastavení → Obecné → Kódování// a zvolte //Střední Evropa (WINDOWS-1250)//. Taky je vhodné zapnout //Automaticky nahrát titulky při nahrání videa//.
 +
 +V případě problémů čtěte článek [[České titulky ve filmech]].
 +
 +====== ICQ komunikátor ======
 +
 +Používáte-li síť ICQ, můžete se na ni připojit pomocí komunikátoru [[Empathy]]. Komunikace s vašimi kamarády používající Windows může, při špatném nastavení, špatně zobrazovat české znaky. Řešení tohoto problému najdete v článku [[Empathy|o Empathy]] a také [[Pidgin|o Pidginu]].
 +
 +<WRAP tip> V Ubuntu (a nejen v Ubuntu) doporučujeme používat komunikaci přes Jabber, což je moderní otevřený protokol se širokými možnostmi. Více informací se dozvíte v článcích [[Empathy]], [[Pidgin]] a [[Jabber]].</WRAP>
 +
 +====== Pár rad závěrem ======
 +<WRAP info> Zde jsou některé důležité informace, které byste měli při používání počítače vědět.</WRAP>
 +
 +=== NTFS ===
 +Vaše NTFS (windowsí) disky budou po instalaci automaticky přístupné i v Ubuntu. Nedoporučuje se však ve Windows používat možností automatického šifrování a/nebo komprimování složek, takovéto disky nemusí být pod Ubuntu přístupné.
 +
 +====== Co dál? ======
 +
 +Především jsme rádi, že jste se rozhodli Ubuntu vyzkoušet. Doporučujeme se s systémem napřed trochu seznámit, než ho začnete používat (projít volby, všechny programy, atd). Přistupujte k Ubuntu bez předsudků a nesnažte se hledat problémy tam, kde nejsou. Pokud budete mít dotazy, nebojte se zeptat na [[http://forum.ubuntu.cz|našem fóru]], nezapomeňte ale na slušné vychování.
 +
 +<WRAP tip>Doporučujeme přečíst si základní informace o práci v Ubuntu v sekci **[[Základy]]**, především pak [[Instalace programů|instalaci programů]], [[Nautilus|správce souborů Nautilus]] a [[GNOME Panel|GNOME Panely]].
 +
 +Pokud budete mít jakýkoliv problém nebo dotaz, odpověď vám pomůže najít článek **[[Pomoc]]**.</WRAP>
 +
 +{{page>Úpravy/Aktualizace}}
  • Poslední úprava: 2020/10/24 14:19
  • autor: Tomáš Marný