programy:grafika:cad_programy

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
programy:grafika:cad_programy [2013/03/21 10:36]
Vojtěch Trefný
programy:grafika:cad_programy [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== CAD programy ======
  
 +{{:cubes.png}} **CAD programy** jsou programy pro [[http://cs.wikipedia.org/wiki/Computer_aided_design|počítačem podporované projektování]]. Umožňují elektronicky rýsovat technické nákresy a modelovat objekty. Rozdělují se mezi 2D projektovací nástroje a 3D modeláře.
 +
 +====== 2D/3D CAD systémy ======
 +
 +===== ProfiCAD =====
 +{{.:proficad.png}}  **ProfiCAD** je efektivní systém pro tvorbu elektrotechnické dokumentace. Tento systém vyniká zejména jednoduchostí, snadnou obsluhou, velmi nízkými nároky na hardware, možností spolupráce s jinými programy a velmi příznivou cenou (pro domácí užití zdarma). Přesto se jedná o profesionální nástroj, který si již našel na našem trhu mnoho příznivců.
 +
 +{{.:link.png}} Čtěte [[ProfiCAD]].
 +
 +
 +{{ .:Obrazovka-ProfiCAD.png?500 }}
 +
 +
 +===== QCad =====
 +
 +{{.:qcad-icon.png?32}} **QCad** je program na kreslení 2D plánů. Umožňuje návrh dvourozměrných technických výkresů - plány budov, nákresy součástek, diagramy a  jiné. Objekty ve výkresech je možné skládat z různých grafických útvarů (např. čáry, oblouky, křivky, atd.). Objekty se dají umisťovat do různých vrstev a sdružovat do skupin. Program obsahuje sadu speciálních fontů, vhodných pro technické výkresy. Dále je přiložena technická databáze několika tisíc objektů, které je možné přímo vkládat do výkresů. QCad podporuje několik typů souborů na import a export dat (např. DXF 200x a DXF R12). hotové diagramy he možné exportovat do formátu PS či uložit jako obrázky. Program je přeložený do několika jazyk včetně Češtiny a Slovenštiny, Podporované jsou metrické i imperiální jednotky.
 +
 +{{:info.png}} Program je k dostání v komunitní verzi zdarma, nebo v placené verzi. Placený QCad je ve vyšší verzi než v komunitní verzi a obsahuje některá užitečná rozšíření.
 +
 +  * Program můžete [[:Instalace programů|nainstalovat]] balíkem [[apt://qcad|qcad]].
 +  * Program spustíte z nabídky **Aplikace → Grafika → QCad**, případně příkazem ''qcad''.
 +
 +{{ .:qcad.png?500 }}
 +
 +===== Medusa4 =====
 +
 +Profesionální parametrický 2D/3D strojařský CAD systém, zvládá načítání dwg/dxf souborů v personal verzi, nutná registrace na MAC adresu. Dále zvládá propojení s Pro/E a dalším.
 +
 +  * Program nainstalujte dle pokynů [[http://medusa4.com/|výrobce]]
 +  * Jednoduchý [[http://www.cad-schroer.com/index2.php?&ziel=Products-MEDUSA-Demos&thema=all/flash.php&land=com&scr=1.1&fid=3264| tutoriál]]
 +
 +  * Pro instalaci čtěte návod + instalační pokyny
 +
 +  * Instalaci spouštět jako root (instalace do /opt)
 +
 +  * Potřebuje csh, libstdc++, pro tisk > [[http://forum.medusa4.com/yabbfiles/Attachments/libdps1_6_8_2-10_i386.deb|libdps1_6_8_2-10_i386.deb]]
 +
 +{{:info.png}}Při problému s FTLibrarySetLcdFilter jděte do medsys/med/share a přejmenujte libfreetype.so.6 na libfreetype.so.6.orig
 +
 +  * Spouštění > instalátor bohužel nezkopíruje odkaz do /usr/bin, ale stačí dát toto/opt/medusa4_pers_v3_0/master_project/startmedusa   do nabídky, popř spouštět z terminálu nebo si udělat odkaz
 +
 +{{ .:medusa.png?500 }}
 +
 +===== Cycas =====
 +
 +Profesionální stavitelský 2D/3D CAD systém, zvládá načítání/exportování dwg/dxf souborů v placené verzi. Dostupná free verze. Používá raytracer [[http://povray.org/|PovRAY]], rendery jsou obvykle na hodně dobré úrovni.
 +
 +  * Program nainstalujte dle pokynů [[http://cycas.de/|výrobce]]
 +  * Pro instalaci čtěte návod + instalační pokyny
 +  * Instalace z DEB balíčku pomocí GDebi
 +  * Program spustíte z nabídky **Aplikace → Grafika → Cycas**
 +
 +{{ .:cycas.jpg?500 }}
 +
 +===== ArCAD =====
 +
 +Profesionální stavitelský 2D/3D CAD systém. Bohužel se mi zatím nepodařilo sehnat nějakou free/demo verzi, bez toho aniž bych musel platit, takže zatím neozkoušený.
 +
 +  * Link na [[http://arcad.de/prod_arcad_screenshots.php/|výrobce]]
 +
 +{{ .:arcad.jpg?500 }}
 +
 +===== VariCad =====
 +
 +{{.:VariCad.png}} **VariCad** je CAD systém pro strojní inženýrství (2D kreslení, 3D modelování). Je navržen jako vysoce interaktivní a snadno ovladatelný software, který svými funkcemi pokrývá požadavky konstruktérů. VariCAD je oblíben pro svou rychlost, kompaktnost, snadné ovládání a nízké nároky. Systém je dodáván jako jeden balík, kompletně se všemi moduly v jedné ceně, která představuje pro konstruktéra velmi výhodnou investici s vynikajícím poměrem mezi cenou a výkonem.
 +
 +  * Program nainstalujte dle pokynů [[http://www.varicad.cz/|výrobce]]
 +
 +{{ .:varicad_bagr.jpg?500 }}
 +
 +===== Bricscad =====
 +
 +Program podporující soubory ve formátu DXF i DWG pro vektorovou grafiku - 2D i 3D CAD.
 +
 +  * Nainstalujte (30 denní trial) ze stránek [[http://www.bricsys.cz/cs_CZ/bricscad/comparison.jsp|výrobce]]
 +  * O programu: [[http://www.bricsys.cz/cs_CZ/bricscad/features.jsp|hlavní vlastnosti]], [[http://www.bricsys.cz/cs_CZ/bricscad/movies.jsp|ukázky]], na rootu vyšla [[http://www.root.cz/clanky/bricscad-v11-profesionalni-linuxovy-cad/|recenze]]
 +
 +{{ .:bricscad.png?600 }}
 +
 +===== DraftSight =====
 +
 +Program podporující soubory ve formátu DXF i DWG pro vektorovou grafiku - 2D CAD.
 +
 +Software pochází z dílen firmy Dassault Systemes, která stojí za vývojem špičkových aplikací jako CATIA, SOLIDWORKS apod. Podporuje jeden z nejvíce rozšířených formátu pro vektorovou grafiku DWG od verze R12 až po současnou verzi R2010. Samozřejmostí je možnost zobrazení a úprava binarních výkresů DXF. Primárně je určen pro 2D grafiku, ale umí zobrazit i výkresy ve 3D.
 +  * Jde o multiplatformní aplikaci, kterou lze provozovat pod systémy: WINDOWS(R), Mac(R)OS X i Linux *OS (32bit/64bit). Distribuovaná verze je v současné době pouze pro 32bit systémy.
 +  * Aplikaci lze používat pro soukromé ale i firemní účely.
 +  * Další obrovskou výhodou vedle použití v systémech Linux *OS je i podpora českého prostředí.
 +
 +* Poznámka: vydané verze Alfa a Beta nesmějí být používány pro výrobní účely. (Nápověda->Licence->Licenční smlouva)
 +
 +  * Nainstalujte ze stránek [[http://www.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/|výrobce]]
 +  * [[http://img36.imageshack.us/f/draftsight3d.png/|Ukázka 3D]]
 +  * [[http://img708.imageshack.us/i/snmekobrazovkydraftsigh.png/|Ukázka ->Menu]]
 +  * Recenze na [[http://www.linuxexpres.cz/software/draftsight-profesionalni-2d-cad-nejen-pro-linux|Linuxexpres.cz]]
 +
 +{{ .:draftsight.png?500 }}
 +
 +===== Pro/Engineer =====
 +
 +Jeden z nejlepších modelovacích systémů všech dob Pro/Engineer Wildfire je také dostupný pro linux a je možné staré verze pro linux normálně používat. Je to systém, který byl před 5-10 lety na té samé úrovni co je nyní solidworks.
 +Zvládá načítat iges, step, dwg, dxf a plno dalších. (Rozhodně si zaslouží větší prostor, ale nevím, jestli to vůbec bude někdo potřebovat)
 +
 +  * Nutné nainstalovat motif
 +  * Funguje použitelně i bez 3D akcelerace
 +  * ve verzi pro Linux neumí načítat soubory z Medusy
 +  * Link na [[http://ptc.com/|výrobce]]
 +
 +====== El. schémata a plošné spoje, simulace ======
 +
 +===== KiCAD =====
 +
 +[[http://www.kicad-pcb.org/display/KICAD/KiCad+EDA+Software+Suite|KiCAD]] je opensource návhový systém pro elektronická schémata a desky plošných spojů. Ze známých opensource elektronických návrhových systémů má aktuálně největší množství funkcí a nejlepší stabilitu.  V repozitářích Ubuntu pro něj sice existuje instalační balík ale vzhledem k aktuálnímu překotnému vývoji KiCADu je vhodnější pro nejlepší výsledky používat pravielně aktualizovanou verzi z PPA. Tu nainstalujeme z příkazového řádku těmito kroky:
 +
 +<code>
 +sudo add-apt-repository  ppa:js-reynaud/ppa-kicad
 +sudo apt-get update
 +sudo apt-get install kicad
 +</code>
 +
 +===== Eagle =====
 +Komerční grafický program **Eagle** je hlavní produkt firmy [[http://www.cadsoftusa.com|CadSoft]]. Kreslení schémat (elektronických obvodů), návrh plošných spojů (PCB), autorouter, ... V Ubuntu repozitářích je zdarma k dispozici demoverze (pro max 2 vrstvou desku s menšími rozměry).
 +
 +{{:link.png}} Čtěte [[Eagle]].
 +
 +{{ .:eagle_n.png }}
 +
 +===== SchémataCAD =====
 +Komerční grafický program **SchémataCAD** je hlavní produkt firmy ELMER s více než 1500 uživateli. Hlavní použití je pro kreslení elektrotechnických schémat - jednopólových, liniových, technologických, schémat rozváděčů a instalačních výkresů. Navíc možnosti softwaru přesahují oblast elektro schémat, software lze použít pro technické kreslení univerzálně, např. často je SchémataCAD používaný pro kreslení výkresů technických zařízení budov (TZB), např. rozvodů plynu a topení.
 +
 +{{:link.png}} Čtěte [[SchémataCAD]].
 +
 +===== QElectroTech =====
 +Jednoduchý program pro tvorbu schémat elektrických obvodů. Bohužel zatím neobsahuje všechny potřebné předlohy ale ty by měli přijít s verzí 0.3.
 +Pokud spustíme program příkazem %%sudo qelectrotech%% tak můžeme editovat šablony součástek. Po aktualizaci listu součástek se nám i přidá do otevřeného programu.Doporučuji vždy pracovat v programu jako správce. Bez úprav by vám to šlo asi tíž.
 +
 +{{:apt.png}} [[:Nainstalujte]] balík [[apt://qelectrotech|QelectroTech]]
 +
 +===== gEDA =====
 +Opensource program pro kreslení schémat a návrh PCB [[http://en.wikipedia.org/wiki/GEDA|gEDA]]. Je v repozitáři Ubuntu.
 +
 +{{ .:geda.png }}
 +
 +
 +===== Oregano =====
 +Opensource program pro simulace elektronických obvodů [[http://en.wikipedia.org/wiki/Oregano_%28software%29|Oregano]]. Je v repozitáři Ubuntu.
 +
 +{{ .:oregano_n.png }}
 +
 +===== Mentor Graphics =====
 +Profesionální systém pro návrh el. schémat [[http://www.mentor.com/products/pcb-system-design/design-creation/io-designer|IO Designer]], [[http://www.mentor.com/products/pcb-system-design/design-creation/dxdesigner|DxDesigner]], plošných spojů [[http://www.mentor.com/products/pcb-system-design/layout-routing/expedition-pcb/upload/expedition-brochure.pdf|Expedition PCB]], panelizaci desek, simulaci ... Výrobce nabízí verzi pro RHEL, SLES, Solaris, HPUX, pro Ubuntu by asi bylo nutno lehce přizpůsobit, ale vzhledem k ceně licencí to hned tak někdo doma nevyzkouší.
 +
 +Další el. SW: [[http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_EDA_Software]]
 +
 +===== Fritzing =====
 +Opensource program pro vytváření elektronických obvodů s podporou pro Arduino a modulů pro desku určené.
 +
 +  * [[http://en.wikipedia.org/wiki/Fritzing|Wiki Fritzing]]
 +  * [[http://fritzing.org/|Homepage]]
 +
 +Pro instalaci zadejte:
 +<code>
 +apt-get install fritzing
 +</code>
 +
 +{{ .:fritzing.jpg }}
 +
 +====== 3D grafika ======
 +
 +===== Blender =====
 +{{.:blender-icon.png}} **Blender** je profesionální opensource software pro modelování a vykreslování fotorealistické 3D počítačové grafiky.
 +
 +  * Program můžete [[:Instalace programů|nainstalovat]] balíkem [[apt://blender|blender]].
 +  * Program spustíte z nabídky **Aplikace → Grafika → Blender 3D modeller**, případně příkazem ''blender''.
 +  * Blender je nesmírně rozsáhlý nástroj, pro velmi přístupné uvedení do problematiky možno použít [[http://www.blender3d.cz/drupal/?q=taxonomy/term/15]]
 +
 +[[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Blender_2.45_screenshot.jpg|{{ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Blender_2.45_screenshot.jpg?500 }}]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)