programy:internet:komunikátory

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
programy:internet:komunikátory [2012/08/05 17:16]
Ubuntu vytvořeno
programy:internet:komunikátory [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Komunikátory ======
  
 +{{:​internet.png}} Pro takzvanou **rychlou komunikaci** (//instant messaging//​) existuje v <ubu> Ubuntu velké množství různých programů. Umožňují vám zasílat zprávy v reálném čase z jednoho počítače do druhého. Pracují nad různými protokoly, jako jsou [[:​Jabber]],​ ICQ, MSN, Yahoo, a další (v ČR je zřejmě nejrozšířenější ono ICQ).
 +
 +==== Komunikační programy ====
 +Klienti (programy) pro zasílání zpráv se dělí na klienty víceprotokolové (můžete se v nich připojit zaráz k např. ICQ i Jabber účtu), nebo jednoprotokolové (umí pouze ICQ, pouze Jabber, apod).
 +
 +{{:​info.png}} Jabber klienti se ovšem díky transportům umí připojovat i do ostatních sítí (ICQ, MSN, atd).
 +
 +=== Víceprotokoloví klienti ===
 +  * {{.:​empathy-logo.png}} [[Empathy]] - výchozí komunikátor v Ubuntu
 +  * {{.:​pidgin-logo.png}} [[Pidgin]]
 +  * {{.:​kopete-logo.png}} [[http://​kopete.kde.org/​|Kopete]] - výchozí komunikátor v Kubuntu
 +  * {{.:​sim-icon.png}} [[SIM-IM]]
 +  * {{.:​qutim.png?​48}} [[qutIM]]
 +  * [[http://​licq.sourceforge.net/​|Licq]]
 +
 +=== Jabber klienti ===
 +  * {{.:​gajim-logo.png}} [[Gajim]] - přívětivý Jabber klient s mnoha funkcemi
 +  *  [[Psi]]
 +  * {{.:​sameplace-logo.png}} [[http://​sameplace.cc/​|SamePlace]] - klient jako rozšíření do [[Firefox|Firefoxu]],​ Thunderbird,​ Flock
 +  * [[Coccinella]] - zajímavý klient podporující i hlasovou komunikaci a kreslení
 +  * Jabbim - hezký český klient
 +
 +=== Klienti ve vašem prohlížeči ===
 +  * [[http://​Imo.im/​|Imo.im]] - podpora: Imo, Msn, Skype, Yahoo, Google talk, Facebook, Aim, Icq, Jabber, VKontakte, MySpace, Hyves, Steam ( a samozdřejmně podpora více klientů najednou)
 +
 +
 +==== Proč Jabber? ====
 +{{:​Jabber.png}} Pokud začnete používat <ubu> Ubuntu, většina uživatelů vám začne doporučovat zřízení **Jabber** účtu a komunikaci přes něj, místo přes ICQ. Proč? [[:Jabber]] je totiž svobodný komunikační prostředek,​ který přesně zapadá do filozofie Ubuntu. Umožňuje používání kýmkoliv a kdekoliv, bez žádných omezení. Světově je mnohem více rozšířen než např. ICQ, které na západě od nás prakticky neznají. Jabber používá například Gmail nebo chat na Facebooku. Můžete tedy komunikovat i bez přihlašování v prohlížeči. Další důvody se dozvíte například na [[http://​www.jabber.cz|www.jabber.cz]]. Zřízením Jabber účtu neztrácíte ICQ účet, můžete ho provozovat buď souběžně (ve víceprotokolovém klientovi) nebo přes [[http://​www.jabber.cz/​wiki/​Kategorie>​Transporty|transport]]. Jednou z mnoha dalších výhod, kterou s Jabberem získáte, je možnost účastnit se konferencí (//​chatů//​). Jedna taková konference je pro vás přichystána,​ pokud budete mít jakýkoliv problém s Ubuntu. Stačí [[:​Konferenční místnost na Jabberu|přijít]],​ a zeptat se. Zjistěte více na stránce [[:​Jabber]].
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)