programy:internet:pidgin

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
programy:internet:pidgin [2012/08/05 17:20]
Ubuntu vytvořeno
programy:internet:pidgin [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Pidgin ======
  
 +{{.:​pidgin-logo.png}} **Pidgin** (dříve //Gaim//) je internetový [[Komunikátory|komunikátor]]. Podporuje protokoly [[:​Jabber]],​ ICQ (AIM), MSN, Yahoo!, IRC, Skype a další. Z těchto protokolů podporuje vlastnosti, jako přenos souborů, volitelné zprávy o stavu uživatele, upozornění na zprávy, ale také audio a video hovory prostřednictvím jabberu apod.
 +
 +
 +{{.:​pidgin-seznam-kamaradu.png}} {{.:​pidgin-konverzace.png?​450}}
 +
 +
 +====== Instalace ======
 +{{:​apt.png}} ​ Ze zdrojů [[:​Instalace programů|nainstalujte]] balík [[apt://​pidgin|pidgin]].
 +
 +====== Použití ======
 +{{:​navigate.png}} Pidgin můžete spustit z nabídky **Aplikace → Internet → Internetový komunikátor Pidgin** případně příkazem ''​pidgin''​.
 +
 +====== Nastavení ======
 +===== Účty =====
 +{{:​settings.png}} Při prvním spuštění budete vyzváni k nastavení vašich účtů. K úspěšnému připojení musíte mít již vytvořen alespoň jeden účet. Pokud účet nemáte, můžete si jej vytvořit na následujících odkazech:
 +
 +  * AIM ([[http://​my.screenname.aol.com/​_cqr/​login/​login.psp?​siteId=snshomepage&​authLev=1&​mcState=initialized&​createSn=1|Vytvořit účet]])
 +  * Bonjour
 +  * FaceBook ([[http://​cs-cz.facebook.com/​|Vytvořit účet]])
 +  * ICQ ([[http://​www.icq.com/​register/​|Vytvořit účet]])
 +  * Gadu-Gadu (Vytvořit účet v originálním klientu)
 +  * Google Talk
 +  * GroupWise (Kontaktujte správce Vašeho Novell serveru)
 +  * [[Konferenční místnost na IRC|IRC]]
 +  * [[:Jabber]] - v Pidginu nazvaný **XMPP**
 +  * MSN ([[https://​accountservices.passport.net|Vytvořit účet]])
 +  * MySpaceIM
 +  * QQ
 +  * Simple
 +  * Sametime
 +  * Yahoo ([[http://​edit.yahoo.com/​config/​eval_register|Vytvořit účet]])
 +  * Zephyr
 +
 +{{ .:​pridat_ucet_icq.png }}
 +
 +====== Zásuvné moduly ======
 +{{:​plugin.png}} Funkce Pidginu je možné rozšířit pomocí **zásuvných modulů**. Jejich nastavení se provádí v **Nástroje → Zásuvné moduly**.
 +
 +{{ .:​pidgin-zasuvne-moduly.png }}
 +
 +===== Libnotify =====
 +{{:​note.png}} Zásuvný modul **libnotify** upozorňuje na nové zprávy a na změnu stavu kontaktů. [[:​Instalace programů|Nainstalujete]] jej balíkem %%pidgin-libnotify%%.
 +
 +{{ .:​pidgin-libnotify.png }}
 +
 +===== Guifications =====
 +{{:​note.png}} Podobnou funkci jako libnotify má také **Guifications**. [[:​Instalace programů|Nainstalujete]] jej balíkem %%pidgin-guifications%%.
 +
 +{{. :​pidgin-guifications.png }}
 +
 +====== Tipy, triky ======
 +===== Historie zpráv =====
 +Pidgin ve výchozím nastavení neukládá historii vaší komunikace. To bude pravděpodobně chtít většina uživatelů změnit. Přejděte do **Nástroje → Nastavení → Zaznamenávání** a zaškrtněte **Zaznamenávat všechny instant message**.
 +
 +{{ .:​logovani.png }}
 +
 +Taktéž si můžete zapnout zásuvný modul, který vám vždy v okně zprávy zobrazí pár řádků z předchozí konverzace. To uděláte v **Nástroje → Zásuvné moduly** aktivací modulu **Historie**.
 +
 +{{ .:​modul-historie.png }}
 +
 +===== Sledování kamarádů =====
 +{{.:​info.png}} V Pidginu je možno při některých událostech,​ jako přihlášení kamaráda, spustit jakoukoliv akci.  Klikněte na **Nástroje → Sledování kamarádů → Přidat**. Zde již stačí jen vyplnit jméno kamaráda, vybrat akci po které se děje akce a jaká akce to bude. Je možné i provést určitou akci po svém přihlášení/​odhlášení či jiné akci, jen je nutné sám sebe přidat do seznamu kamarádů.
 +
 +{{ .:​sledovani.png?​450 }}
 +
 +===== Otevření odkazů =====
 +{{:​launcher.png}} Pokud chcete, aby se po kliknutí v prohlížeči [[Firefox]] na odkaz ve tvaru //​xmpp:​uzivatel@server//​ automaticky otevřelo okno chatu, [[:​nainstalujte]] balík %%libpurple-bin%%.
 +
 +===== Skype =====
 +V Pidginu se si můžete psát i přes [[:Skype]], nevýhodou je že i přesto musíte mít zapnut oficiální Skype client. Pokud však přesto chcete využít této možnosti, tak si ze [[http://​myjobspace.co.nz/​images/​pidgin/​|stránek Skype pluginu]] stáhněte soubor ''​libskype.so''​ (příp. ''​libskype64.so''​) a uložte ho do ''/​usr/​lib/​purple-2''​. Nyní již stačí jen po restartu Pidginu přidat Skype účet.
 +
 +====== Problémy ======
 +===== Nefunguje čeština v ICQ zprávách =====
 +{{:​locale.png}} Pokud vaši přátelé používají MS Windows, ICQ zprávy od nich vám mohou přicházet jako "​rozsypaný čaj". Opravíte to tak, že v Pidginu zvolíte //Účty → Přidat/​Upravit//,​ vyberete svůj ICQ účet, stiskněte //​Změnit//,​ vyberete// Pokročilé → Kódování//​ a tam zadáte ''​windows-1250''​. Nastavení uložte a připojte se znovu. Chybné české názvy mohou zůstat u jmen kontaktů v seznamu a u jejich stavových hlášek. Pojmenujte si je bez češtiny nebo zanevřete na ICQ.
 +
 +{{ .:​kodovani_icq.png }}
 +
 +{{:​important.png}} Problém však stále může přetrvávat,​ pokud **protistrana používá QIP**. V tom případě je problém na její straně a je třeba [[http://​blog.zostrova.net/​115-qip-a-problemy-s-diakritikou|upravit nastavení QIP]]. Toto ale nefunguje u nových verzí qip 2005, na stránkách [[http://​www.sedaha.cz/​drupal/​cs/​content/​plugin-qip-decoder-pro-pidgin|Sedaha'​s page]] je návod jak tento poblém vyřešit pomocí dekóderu.
 +
 +{{:​info.png}} Zmíněná chyba je způsobena zastaralostí protokolu ICQ. V Ubuntu (a nejen v Ubuntu) je uživatelům doporučeno,​ aby používali komunikaci přes Jabber, což je moderní otevřený protokol s širokými možnostmi. Čtěte [[:​Jabber]].
 +
 +{{:​eyes.png}} Pokud se chcete dozvědět více o problému kódování českých znaků, který MS Windows přináší,​ navštivte článek [[Kódování znaků]].
 +
 +===== Nemohu přidat kamaráda (ICQ) =====
 +{{:​faq.png}} Pokud při přihlašování ke svému ICQ účtu dostáváte chybovou hlášku //Nemohu přidat kamaráda// a zároveň máte plně aktualizovaný systém, mělo by pomoci nainstalovat nejnovější verzi Pidginu z [[http://​www.getdeb.net/​app.php?​name=Pidgin|GetDeb]].
 +
 +===== ICQ se odpojí ihned po připojení =====
 +{{:​faq.png}} Pokud máte Ubuntu 8.04, obsažená verze Pidginu komunikuje s ICQ serverem příliš rychle, a ICQ jej za to "​potrestá"​ odpojením (projevuje se pouze při velkém množství kontaktů v seznamu). Stáhněte si nejnovější verzi Pidginu z [[http://​www.getdeb.net/​app.php?​name=Pidgin|GetDeb]].
 +
 +===== Nefunkční přenosy souborů (ICQ) =====
 +{{:​save.png}} Pokud se ve výchozím nastavení Pidginu pokusíte přenést soubor do originálního ICQ klienta, může se stát, že odeslání skončí chybovou hláškou. Tomu jednoduše zabráníte,​ když v seznamu kamarádů klepnete na **Účty → Spravovat**,​ poklepete na váš ICQ účet, přepnete se na kartu **Pokročilé** a zaškrtnete **Vždy pro přenosy souborů a přímé IM používat proxy server AIM/ICQ**. Potvrďte Uložit a okno účty zavřete. Nyní by již měly přenosy bez problémů fungovat.
 +
 +===== Kontrola jiného než českého pravopisu =====
 +{{:​locale.png}} V Pidginu je standardně nastaven český slovník pro českou kontrolu pravopisu. Jak přidat jiné slovníky a nastavit např. anglickou kontrolu pravopisu?
 +
 +Podle [[http://​plugins.guifications.org/​trac/​wiki/​PluginPack|anglického návodu]] nainstalovat sadu plugin; pro Pidgin a aktivovat plugin [[http://​plugins.guifications.org/​trac/​wiki/​switchspell|Switch Spell]]. Nebo počkat až se v Synapticu objeví novější verze ''​pidgin-plugin-pack''​ (zatím je v Ubuntu 7.10 verze 2.0.0-1, která plugin Switch Spell neobsahuje).
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​pidgin.im/​|Domovská stránka programu]] {{:en.png}}
 +  * [[Empathy|Empathy - výchozí komunikátor pro Ubuntu]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)