programy:internet:pidgin

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
programy:internet:pidgin [2012/08/05 17:20]
Ubuntu vytvořeno
programy:internet:pidgin [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Pidgin ======
  
 +{{.:pidgin-logo.png}} **Pidgin** (dříve //Gaim//) je internetový [[Komunikátory|komunikátor]]. Podporuje protokoly [[:Jabber]], ICQ (AIM), MSN, Yahoo!, IRC, Skype a další. Z těchto protokolů podporuje vlastnosti, jako přenos souborů, volitelné zprávy o stavu uživatele, upozornění na zprávy, ale také audio a video hovory prostřednictvím jabberu apod.
 +
 +
 +{{.:pidgin-seznam-kamaradu.png}} {{.:pidgin-konverzace.png?450}}
 +
 +
 +====== Instalace ======
 +{{:apt.png}}  Ze zdrojů [[:Instalace programů|nainstalujte]] balík [[apt://pidgin|pidgin]].
 +
 +====== Použití ======
 +{{:navigate.png}} Pidgin můžete spustit z nabídky **Aplikace → Internet → Internetový komunikátor Pidgin** případně příkazem ''pidgin''.
 +
 +====== Nastavení ======
 +===== Účty =====
 +{{:settings.png}} Při prvním spuštění budete vyzváni k nastavení vašich účtů. K úspěšnému připojení musíte mít již vytvořen alespoň jeden účet. Pokud účet nemáte, můžete si jej vytvořit na následujících odkazech:
 +
 +  * AIM ([[http://my.screenname.aol.com/_cqr/login/login.psp?siteId=snshomepage&authLev=1&mcState=initialized&createSn=1|Vytvořit účet]])
 +  * Bonjour
 +  * FaceBook ([[http://cs-cz.facebook.com/|Vytvořit účet]])
 +  * ICQ ([[http://www.icq.com/register/|Vytvořit účet]])
 +  * Gadu-Gadu (Vytvořit účet v originálním klientu)
 +  * Google Talk
 +  * GroupWise (Kontaktujte správce Vašeho Novell serveru)
 +  * [[Konferenční místnost na IRC|IRC]]
 +  * [[:Jabber]] - v Pidginu nazvaný **XMPP**
 +  * MSN ([[https://accountservices.passport.net|Vytvořit účet]])
 +  * MySpaceIM
 +  * QQ
 +  * Simple
 +  * Sametime
 +  * Yahoo ([[http://edit.yahoo.com/config/eval_register|Vytvořit účet]])
 +  * Zephyr
 +
 +{{ .:pridat_ucet_icq.png }}
 +
 +====== Zásuvné moduly ======
 +{{:plugin.png}} Funkce Pidginu je možné rozšířit pomocí **zásuvných modulů**. Jejich nastavení se provádí v **Nástroje → Zásuvné moduly**.
 +
 +{{ .:pidgin-zasuvne-moduly.png }}
 +
 +===== Libnotify =====
 +{{:note.png}} Zásuvný modul **libnotify** upozorňuje na nové zprávy a na změnu stavu kontaktů. [[:Instalace programů|Nainstalujete]] jej balíkem %%pidgin-libnotify%%.
 +
 +{{ .:pidgin-libnotify.png }}
 +
 +===== Guifications =====
 +{{:note.png}} Podobnou funkci jako libnotify má také **Guifications**. [[:Instalace programů|Nainstalujete]] jej balíkem %%pidgin-guifications%%.
 +
 +{{. :pidgin-guifications.png }}
 +
 +====== Tipy, triky ======
 +===== Historie zpráv =====
 +Pidgin ve výchozím nastavení neukládá historii vaší komunikace. To bude pravděpodobně chtít většina uživatelů změnit. Přejděte do **Nástroje → Nastavení → Zaznamenávání** a zaškrtněte **Zaznamenávat všechny instant message**.
 +
 +{{ .:logovani.png }}
 +
 +Taktéž si můžete zapnout zásuvný modul, který vám vždy v okně zprávy zobrazí pár řádků z předchozí konverzace. To uděláte v **Nástroje → Zásuvné moduly** aktivací modulu **Historie**.
 +
 +{{ .:modul-historie.png }}
 +
 +===== Sledování kamarádů =====
 +{{.:info.png}} V Pidginu je možno při některých událostech, jako přihlášení kamaráda, spustit jakoukoliv akci.  Klikněte na **Nástroje → Sledování kamarádů → Přidat**. Zde již stačí jen vyplnit jméno kamaráda, vybrat akci po které se děje akce a jaká akce to bude. Je možné i provést určitou akci po svém přihlášení/odhlášení či jiné akci, jen je nutné sám sebe přidat do seznamu kamarádů.
 +
 +{{ .:sledovani.png?450 }}
 +
 +===== Otevření odkazů =====
 +{{:launcher.png}} Pokud chcete, aby se po kliknutí v prohlížeči [[Firefox]] na odkaz ve tvaru //xmpp:uzivatel@server// automaticky otevřelo okno chatu, [[:nainstalujte]] balík %%libpurple-bin%%.
 +
 +===== Skype =====
 +V Pidginu se si můžete psát i přes [[:Skype]], nevýhodou je že i přesto musíte mít zapnut oficiální Skype client. Pokud však přesto chcete využít této možnosti, tak si ze [[http://myjobspace.co.nz/images/pidgin/|stránek Skype pluginu]] stáhněte soubor ''libskype.so'' (příp. ''libskype64.so'') a uložte ho do ''/usr/lib/purple-2''. Nyní již stačí jen po restartu Pidginu přidat Skype účet.
 +
 +====== Problémy ======
 +===== Nefunguje čeština v ICQ zprávách =====
 +{{:locale.png}} Pokud vaši přátelé používají MS Windows, ICQ zprávy od nich vám mohou přicházet jako "rozsypaný čaj". Opravíte to tak, že v Pidginu zvolíte //Účty → Přidat/Upravit//, vyberete svůj ICQ účet, stiskněte //Změnit//, vyberete// Pokročilé → Kódování// a tam zadáte ''windows-1250''. Nastavení uložte a připojte se znovu. Chybné české názvy mohou zůstat u jmen kontaktů v seznamu a u jejich stavových hlášek. Pojmenujte si je bez češtiny nebo zanevřete na ICQ.
 +
 +{{ .:kodovani_icq.png }}
 +
 +{{:important.png}} Problém však stále může přetrvávat, pokud **protistrana používá QIP**. V tom případě je problém na její straně a je třeba [[http://blog.zostrova.net/115-qip-a-problemy-s-diakritikou|upravit nastavení QIP]]. Toto ale nefunguje u nových verzí qip 2005, na stránkách [[http://www.sedaha.cz/drupal/cs/content/plugin-qip-decoder-pro-pidgin|Sedaha's page]] je návod jak tento poblém vyřešit pomocí dekóderu.
 +
 +{{:info.png}} Zmíněná chyba je způsobena zastaralostí protokolu ICQ. V Ubuntu (a nejen v Ubuntu) je uživatelům doporučeno, aby používali komunikaci přes Jabber, což je moderní otevřený protokol s širokými možnostmi. Čtěte [[:Jabber]].
 +
 +{{:eyes.png}} Pokud se chcete dozvědět více o problému kódování českých znaků, který MS Windows přináší, navštivte článek [[Kódování znaků]].
 +
 +===== Nemohu přidat kamaráda (ICQ) =====
 +{{:faq.png}} Pokud při přihlašování ke svému ICQ účtu dostáváte chybovou hlášku //Nemohu přidat kamaráda// a zároveň máte plně aktualizovaný systém, mělo by pomoci nainstalovat nejnovější verzi Pidginu z [[http://www.getdeb.net/app.php?name=Pidgin|GetDeb]].
 +
 +===== ICQ se odpojí ihned po připojení =====
 +{{:faq.png}} Pokud máte Ubuntu 8.04, obsažená verze Pidginu komunikuje s ICQ serverem příliš rychle, a ICQ jej za to "potrestá" odpojením (projevuje se pouze při velkém množství kontaktů v seznamu). Stáhněte si nejnovější verzi Pidginu z [[http://www.getdeb.net/app.php?name=Pidgin|GetDeb]].
 +
 +===== Nefunkční přenosy souborů (ICQ) =====
 +{{:save.png}} Pokud se ve výchozím nastavení Pidginu pokusíte přenést soubor do originálního ICQ klienta, může se stát, že odeslání skončí chybovou hláškou. Tomu jednoduše zabráníte, když v seznamu kamarádů klepnete na **Účty → Spravovat**, poklepete na váš ICQ účet, přepnete se na kartu **Pokročilé** a zaškrtnete **Vždy pro přenosy souborů a přímé IM používat proxy server AIM/ICQ**. Potvrďte Uložit a okno účty zavřete. Nyní by již měly přenosy bez problémů fungovat.
 +
 +===== Kontrola jiného než českého pravopisu =====
 +{{:locale.png}} V Pidginu je standardně nastaven český slovník pro českou kontrolu pravopisu. Jak přidat jiné slovníky a nastavit např. anglickou kontrolu pravopisu?
 +
 +Podle [[http://plugins.guifications.org/trac/wiki/PluginPack|anglického návodu]] nainstalovat sadu plugin; pro Pidgin a aktivovat plugin [[http://plugins.guifications.org/trac/wiki/switchspell|Switch Spell]]. Nebo počkat až se v Synapticu objeví novější verze ''pidgin-plugin-pack'' (zatím je v Ubuntu 7.10 verze 2.0.0-1, která plugin Switch Spell neobsahuje).
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://pidgin.im/|Domovská stránka programu]] {{:en.png}}
 +  * [[Empathy|Empathy - výchozí komunikátor pro Ubuntu]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)