programy:kancelářské_aplikace:openoffice.org

OpenOffice.org

OpenOffice.org je otevřený kancelářský balík poskytující nástroje pro psaní a úpravy dokumentů, tvorbu prezentací a správu databází. Od verze Ubuntu 11.04 je nahrazený kancelářským balíkem LibreOffice.

Balík obsahuje:

  • Writer - textový procesor (Word v Ms Office)
  • Calc - tabulkový kalkulátor (Excel v MS Office)
  • Impress - vytváření prezentací (Powerpoint v MS Office)
  • Draw - kreslení ilustrací (Částečně Publisher v MS Office)
  • Base - správa databází (Acces v MS Office)
  • Math - tvorba vzorců

Spuštění

K jednotlivým aplikacím se dostanete přes nabídku Aplikace → Kancelář → OpenOffice.org [nástroj] (např. Aplikace → Grafika → OpenOffice.org Kreslení).

Nástroje jsou provázány, takže jdou spustit i jeden z druhého (například tvorba matematických vzorců přímo z textového editoru).

Tipy, triky

v OpenOffice klikněte na Nástroj → Volby… → Načítání/Ukládání → Obecné a dole vyberte Textový dokument a Microsoft Word 97/2000/XP.

Pokud si přejete mít novější verzi OpenOffice, než je aktuálně dostupná ve vaší distribuci, přidejte si do systému zdroj uvedený na stránce OpenOffice Unofficial Ubuntu Packages (nezapomeňte vybrat správné vydání Ubuntu v rozbalovací nabídce).

Za Fluxbox můžeme dosadit jakékoli jiné prostředí, napříkad i KDE, pokud nás QT vzhľed OpenOffice.org (dále ooo) unavuje. Nejdříve se ale ujistěte, že víte, co to jsou proměnné prostředí.

Vzhled ooo je definovaný proměnnou prostředí, ketrá má název SAL_USE_VCLPLUGIN. Máme tři možnosti volby :

SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk //GTK vzhled
SAL_USE_VCLPLUGIN=kde //QT vzhled
SAL_USE_VCLPLUGIN=gen //výchozí Windows vzhled

Nám jde jen o to, abychom defaultní GEN nahradili QT, alebo GTK (v příkladu uvádím jen GTK).

  • Pro GNOME a Fluxbox:
nano $HOME/.profile

vložíme

export SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk
  • Pro KDE a Window Maker:
nano $HOME/.environment

vložíme

SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk

Problémy

Pokud při exportu dokumentu do PDF narazíte na problém špatného převodu českých znaků, zkuste změnit písmo z výchozího Times na něco jiného. Pokud máte nainstalovány Microsoftí fonty, tak zřejmě Times New Roman, pokud nemáte, tak například Nimbus Roman.

Vložení hudby na pozadí je poněkud nelogicky umístěno v panelu Slide show → Slide transition okénko „Sound“, volba „Other sound“. Sem vložený zvuk wav v prvním snímku by měl hrát po dobu celé prezentace či dobu trvání zvukového souboru.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 17:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)