programy:multimédia:dvdstyler

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
programy:multimédia:dvdstyler [2012/11/22 10:04]
milzou spuštění
programy:multimédia:dvdstyler [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== DVDStyler ======
  
 +{{.:​dvd-video.png}} **DVDStyler** je program na tvorbu profesionálních DVD. Můžete přidávat videa, titulky, různá menu a podmenu. Od verze  1.5.1 na nás mluví česky.
 +
 +{{.:​dvdstyler.png?​450}}
 +
 +====== Instalace ======
 +Musíme si [[:​přidávání_zdrojů|přidat zdroje]]:
 +
 +[[http://​sourceforge.net/​apps/​mediawiki/​dvdstyler/​index.php?​title=InstallationDebian|Návod na přidání]]
 +
 +====== Příprava ======
 +
 +===== Materiál =====
 +{{:​video.png}} Předpokládejme,​ že základní složkou vašeho DVD je video, které máte v nějakém známém formátu již ve vašem PC. Program DVDStyler zpracuje však jen //​MPEG-DVD//​ formát. Je několik možností, jak tento formát získat:
 +
 +==== Avidemux ====
 +Pokud je vaše video v nějakém //AVI// či //MPEG// formátu (pokud ne, pokračujte [[DVDStyler#​mencoder|tudy]]),​ stačí ho otevřít v programu Avidemux ([[:​Instalace programů|balík]] ''​avidemux''​),​ sestavit index a časovou stopu (dvakrát odkliknout okénko, které nás jen zdržuje, nevím k čemu to je) a vybrat z vrchního menu nabídku //Auto// -> //DVD// a vybrat poměr stran.
 +
 +{{ .:​avidemux_pomer.png }}
 +
 +Pak jen stačí dát uložit (nezapomeňte ručne napsat za názvem souboru příponu ''​.mpeg''​) a počkat až se video přeformátuje,​ což nějakou dobu trvá (můj 693 MB Xvid se konvertoval asi 150 minut na 3,2 GHz procesoru).
 +
 +{{ .:​avidemux_koduje.png }}
 +
 +
 +=== Jiný formát ===
 +Pokud vaše video není v žádném z //AVI// nebo //MPEG// formátů, můžete si jej převést následujícím [[:​Terminál|příkazem]] (potřebujete [[:​Instalace programů|balík]] ''​mencoder''​):​
 +<​code>​
 +mencoder input.mov -oac mp3lame -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4 -o output.avi
 +</​code>​
 +
 +Kde ''​input.mov''​ můžete samozřejmě zaměnit za cokoli jiného.
 +
 +==== Kino ====
 +Program Kino na stříhání videa má ve volbě //export// i záložku //MPEG// (zvolte formát souboru na //8 - DVD//), svoje sestříhané video si můžete exportovat přímo v něm. Nedoporučuji však použít tento způsob jen proto, že chcete konvertovat,​ trvá to mnohem déle, protože program Kino nejdříve převádí video na DV formát a až pak na náš vytoužený,​ použijte ho tedy jen tehdy, pokud jste nějaké video (třeba z dovolené) sestříhali a chcete ho rovnou vypálit na DVD. Program Kino nainstalujete [[:​Instalace programů|instalací balíku]] ''​kino''​.
 +
 +{{ .:kino.png }}
 +
 +====== Práce s programem ======
 +
 +===== První kroky =====
 +{{:​exec.png}} Program spustíme položkou DVDStyler v menu.
 +
 +==== PAL nebo NTSC ====
 +V našich končinách se používá rozlišení **PAL**, avšak program standardně začíná projekt pod americkým **NTSC** rozlišením,​ proto toto nastavení doporučuji změnit a to v nabídce //​Configuration//​ a poté //​Settings...//​.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_pal.png }}
 +
 +Takový formát bude jako výchozí použit vždy, když spustíte DVDStyler, po kliknutí na ikonu nového souboru, nebo po zvolení takové možnosti s menu //File//, budete pro jistotu vyzváni ke zvolení rozlišení - vámi zvolené v nastavení však bude na prvním místě.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_new.png }}
 +
 +Více o rozmístění používaných rozlišení vyčtete z mapky u článků na české wikipedii - [[http://​cs.wikipedia.org/​wiki/​PAL|PAL]] popřípadě [[http://​cs.wikipedia.org/​wiki/​NTSC|NTSC]]
 +
 +==== Pozadí ====
 +=== Obrázek na pozadí ===
 +Jsou v zásadě dva způsoby jak pomocí tohoto programu změnit pozadí nějakého menu, buď použijete záložku //​Backgrounds//​ (nalevo) a z nabídky po kliknutí pravým tlačítkem myši na nějaký obrázek zvolíte //Assign to background//​ (nepřetahujte pozadí myší, bylo by vloženo jako obrázek), nebo pravým tlačítkem myši někam do prostoru ​ menu, zvolit //​Properties...//​ a k obrázku s pozadím se proklikat, popřípadě jen změnit barvu a cestu nechat prázdnou.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_bg.png }}
 +
 +
 +{{:​tip.png}} Pokud chcete přidat nějaké pozadí do levé nabídky nahrajte váš obrázek do adresáře ​ ''/​usr/​share/​dvdstyler/​backgrounds''​ v rozlišení 720 na 576 pixelů.
 +
 +=== Video jako pozadí ===
 +Jako pozadí můžete použít i nějaké video (ve formátu //​MPEG-DVD//​),​ ale nezkoušel jsem to. Video nejspíš poběží dokola. Uděláte to buď tak, že zvolíte vlevo záložku //​Directories//,​ nalistujete složku s videem a přetáhnete ho někam do prostoru menu (budete vyzváni na potvrzení tohoto kroku), nebo video nalistujete stejným způsobem jako obrázek. Pokud vše proběhne v pořádku, uvidíte na pozadí velkým písmem v hranatých závorkách cestu k videou.
 +
 +{{ .:​video_bg.png }}
 +
 +==== Poměr stran v menu ====
 +{{:​bug.png}} Když už jsme v této nabídce, doporučuji zvolit //​Audio/​Video...//​ a v části //Video// nastavit //Aspect ratio// na **4:3**, jelikož v programu stejně nevytvoříte širokoúhlé menu jinak, než vytvořením menu v poměru 4:3 a nechat ho "​rozplácnout"​. Při přidání širokoúhlého filmu (ač byl v souboru mpeg v poměru 4:3 s černými plochami nahoře a dole) se mi menu rozpláclo na 16:9.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_4-3.png }}
 +
 +
 +===== S chutí do toho =====
 +{{:​save.png}} Teď začne kreativní část. Předem upozorňuji,​ že program nemá funkce zpět, takže často průběžně ukládejte, nebo budete muset svoji práci dělat celou znovu.
 +
 +==== Přidání videa ====
 +Na přidání videa není nic těžkého, zvolíme vlevo záložku //​Directories//,​ nalistujeme složku s videem a video přetáhneme na spodní lištu.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_pretah.png }}
 +
 +Další podstatná věc je navazování videí, pokud třeba chcete, aby po prvním hrálo hned druhé, je potřeba nastavit //Post commands// (příkazy po). Doporučuji nejdřív přidat do projektu všechna videa a až pak pracovat na tomto. Otevřeme vlastnosti prvního videa (//​Properties...//​) a můžeme listovat v nabídce možností. Pokud umíte trochu anglicky, je to prosté (pokud například chcete přehrát druhé video, vyberete ''​jump title 2;''​). Poté si takto vyhrajte u všech videí. Pro návrat do menu použijte příkaz ''​call menu;''​.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_sub.png }}
 +
 +Ve stejné nabídce můžete i měnit časy začátků kapitol (položka //​Chapters//​).
 +
 +==== Tlačítka ====
 +Tlačítko přidáme tak, že vlevo zvolíme záložku //Buttons// a nějaké tlačítko přetáhneme do prostoru menu.
 +
 +Poklepáním na tlačítko otevřeme jeho nastavení, to podrobně probereme u textového tlačítka (ve výběru po levé straně zobrazeném jako text **button**):​
 +
 +{{ .:​dvdstyler_txtbutton.png }}
 +
 +  * //Jump to// - volíte co se uděje po stisknutí tlačítka.
 +  * //Custom// - tato položka má stejnou funkci, jen je založená na textových příkazech,​ nebudete ji potřebovat.
 +  * //Focus// - zde nastavujete,​ na které tlačítko se má přejít po stisknutí dané šipky, nevím, jak se chová funkce auto (tlačítka jsou označena pořadím přidávání,​ nebo textem u textových tlačítek).
 +  * //Label:// - textový popisek tlačítka (nastavení písma se skrývá pod tlačítkam //​Font...//​).
 +  * //Text colour:// - určuje barvu textu a to - //Normal// - pokud je tlačítko v klidu | //​Highlighted//​ - pokud se na něm zrovna nacházíte | //​Selected//​ - barva při stisknutí.
 +  * //​Background color:// - to samé pro pozadí tlačítka, doporučuji nechat přeškrtané (transparentní).
 +  * část //Location and size// určuje pozici a velikost, velikost textového tlačítka však měňte pomocí zvětšení písma.
 +
 +U grafického tlačítka je to podobné:
 +
 +{{ .:​dvdstyler_imgbutton.png }}
 +
 +Jediná odlišnost spočívá v logické nepřítomnosti kolonky pro text a v jiných volbách barev. Pokud chcete změnit velikost, můžete ve spodní části okna zvolit //Custom// a nastavit ji v pixelech, nebo po potvrzení vlastností velikost změnit roztáhnutím za roh (nejdříve je potřeba tlačítko označit jedním kliknutím, objeví se kolem něj červený rámeček).
 +
 +==== Obrázky ====
 +Obrázek přetáhněte podobně jako video, avšak někam do prostoru menu, jeho velikost můžete měnit podobně jako velikost grafického tlačítka.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_img.png }}
 +
 +V jeho vlastnostech (poklepání na obrázek) můžete přesně definovat pozici a rozměry, popřípadě změnit jeho viditelnost (//​Opacity//​) na 0, což způsobí jeho neviditelnost. Nevím k čemu je do menu umisťovat neviditelný obrázek, ale ta možnost tu je.
 +
 +Nevím, jestli se gif bude na dvd přehrávači animovat, ale asi ne.
 +
 +===== Titulky =====
 +Předem upozorňuji,​ že s titulky je tak trochu pár problémů. V zásadě je to tak, že přetáhnete textový soubor s titulky na video v dolní liště (nelze to vzít zpět), ale jen v zásadě.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_pretah2.png }}
 +
 +Pozor, může se stát, že se nic nestalo, ověřte to pravým tlačítkem na video a zvolením //​Properties...//,​ soubor s titulky by měl být napsán pod cestou k samotnému videu.
 +
 +{{ .:​dvdstyler_sub.png }}
 +
 +Pokud chcete mít u jednoho videa více souborů, přetahujte je postupně. To samé proveďte se všemi videi, které chcete opatřit titulky. Až toto provedete, projekt uložte a zavřete DVDStyler.
 +
 +Potom se rozhodneme kterým písmem titulky chceme (já volil DeJavu Sans Bold) a najdeme soubor s tímto písmem (obvykle je uložen v adresáři ''/​usr/​share/​fonts/​truetype/'',​ ten můj je konkrétně v umístění ''/​usr/​share/​fonts/​truetype/​ttf-dejavu/​DejaVuSans-Bold.ttf''​) a nahrajeme do složky ''​.spumux''​ v domovském adresáři (tu složku musíte vytvořit).
 +
 +Celé to můžete zvládnout následujícími [[:​Terminál|příkazy]]:​
 +<​code>​
 +mkdir ~/.spumux
 +cp /​usr/​share/​fonts/​truetype/​ttf-dejavu/​DejaVuSans-Bold.ttf ~/.spumux
 +</​code>​
 +{{:​editor.png}} Nakonec je třeba provést úpravu v XML souboru, který jste uložili. Otevřete ho proto v nějakém textovém editoru.
 +
 +Pokud jste vše dělali dobře XML tag pro titulky by měl vypadat nějak takhle:
 +<​code>​
 +<textsub filename="/​home/​churchyard/​tmp/​soubor_s_titulky.srt"/>​
 +</​code>​
 +Musíme však připsat několik věcí, nakonec to bude vypadat takto:
 +<​code>​
 +<textsub filename="/​home/​churchyard/​tmp/​soubor_s_titulky.srt"​ fontsize="​20"​ font="​DejaVuSans-Bold.ttf"​ characterset="​windows-1250"​ horizontal-alignment="​center"/>​
 +</​code>​
 +  * ''​fontsize''​ mám nastaveno na 20, klidně vyzkoušejte i jinou hodnotu.
 +  * ''​font''​ je název souboru ve složce ''​~/​.spumux''​.
 +  * ''​characterset''​ je kódování textového souboru s titulky, já ho mám nastaveno na ''​windows-1250'',​ jelikož titulky jsem stáhnul na servru [[http://​www.titulky.com|Titulky.com]] kde počítají s uživateli systému Windows. Pokud kódování neuvedete počítá se standardně s unicode kódováním utf-8. Je samozřejmě možnost si kódování na utf-8 převést jinak. Viz článek [[:​Kódování znaků]].
 +  * ''​horizontal-alignment''​ určuje horizontální zarovnání,​ předpokládám,​ že ho budete chtít mít uprostřed jako já (bez této položky bude jako výchozí zvoleno zarovnání vlevo, což způsobuje částečnou nečitelnost).
 +
 +Nevím, jestli jsou zpracovány věci jako html tagy pro kurzívu, nebo ne, pro jistotu jsem je ze souboru odstranil.
 +
 +Až tohle všechno budete mít, uložte XML soubor a otevřete DVDStyler s vaším projektem (nepoznáte žádnou změnu, pokud ano, něco jste editovali špatně).
 +
 +Závěrem tohoto bloku bych vás chtěl upozornit, že i přes všechny dobré úmysly se mi občas ve filmu místo titulků zobrazil bílý flek, takže je to stejně úplně na nic. Ty fleky byly tak 2 do hodiny.
 +
 +===== Export ISO souboru =====
 +Když máme všechno hotovo z nabídky //File// zvolíme //Burn dvd...// a objeví se nám následující nabídka:
 +
 +{{ .:​dvdstyler_iso.png }}
 +
 +Pokud máte nainstalován balíček ''​xine'',​ můžete zaškrtnout volbu //preview// (náhled). Zvolíme //create iso file//, zadáme cestu a stiskneme //Start//.
 +
 +Výsledný iso soubor pak můžete kdykoli vypálit na dvd, viz [[:​programy/​práce s daty/Práce s obrazy médií]].
 +
 +====== Možné problémy ======
 +===== Problém s překódováním =====
 +Pokud se vám objeví chyba podobná takovéto:
 +<​code>​
 +DVDStyler v2.3
 +Linux 3.2.0-32-generic-pae i686
 +FFmpeg: libavformat 53.21.0, libavcodec 53.35.0, libavutil 51.22.1
 +Připrava
 +Mazání obsahu dočasného adresáře
 +Hledat překódované soubory ve vyrovnávací paměti
 +Generování menu
 +Generování menu 1 z 2
 +Vytvořit MPEG menu
 +Délka zvuku: 321.000000 s
 +Multiplexování zvuku a videa
 +Překódování video souboru:/​tmp/​dvd-tmp/​menu1-0.mpg_bg.m2v
 +Need encode: true, use mplex: false
 +Příkaz pro spuštění:​avconv -i "/​tmp/​dvd-tmp/​menu1-0.mpg_bg.m2v"​ -i "/​home/​milzou/​Plocha/​harrypotter/​Harry-Potter-Theme.mp3"​ -f dvd -c:v:0 copy -b:a 224000 -ar 48000 -c:a:0 ac3 "/​tmp/​dvd-tmp/​menu1-0.mpg_bg.mpg"​
 +execvp(avconv,​ -i, /​tmp/​dvd-tmp/​menu1-0.mpg_bg.m2v,​ -i, /​home/​milzou/​Plocha/​harrypotter/​Harry-Potter-Theme.mp3,​ -f, dvd, -c:v:0, copy, -b:a, 224000, -ar, 48000, -c:a:0, ac3, /​tmp/​dvd-tmp/​menu1-0.mpg_bg.mpg) failed with error 2!
 +Chyba překódování /​tmp/​dvd-tmp/​menu1-0.mpg_bg.m2v
 +</​code>​
 +
 +Znamená to, že je problém s **FFMpeg**em. Kdyžtak pokračujte podle tohoto postupu: [[https://​ffmpeg.org/​trac/​ffmpeg/​wiki/​UbuntuCompilationGuide|Postup]]
 +
 +====== Odstranění ======
 +{{:​clear.png}} [[:​Instalace programů|Odstraníme]] balík ''​dvdstyler''​ a (pokud ho nepotřebujete k běhu jiné aplikace) také balík ''​wxsvg''​.
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​www.dvdstyler.de|Domovské stránky programu]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)