recoverymode

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
recoverymode [2012/08/26 11:49]
Martin Šácha
recoverymode [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== RecoveryMode ======
  
 +{{.:​bug.png}} **Záchranný režim ** neboli **Recovery Mode** je zvláštní způsob spuštění Ubuntu, který je určený pro opravu poškozeného systému. Na rozdíl oproti standardnímu startu systému nespouští některé služby a součásti systému, například grafické prostředí.
 +
 +====== Spuštění ======
 +
 +//​Záchranný režim// je možné spustit přímo z nabídky zavaděče [[GRUB2]]. Ve výchozím nastavení systému se jedná o druhý řádek, označený jako **Recovery Mode**.
 +
 +<WRAP tip>​Máte-li nainstalováno více jader (po aktualizacích),​ v nabídce bude odpovídající počet "​recovery"​ položek - vyberte tu s nejvyšší verzí - pravděpodobně v druhém řádku.
 +Máte-li pochybnosti,​ nebo se nabídka //​záchranného režimu// vůbec nezobrazí, konzultujte problém na [[http://​forum.ubuntu.cz|našem fóru]] v sekci Obecná podpora.</​WRAP>​
 +
 +
 +{{ .:​recovery-mode-grub.png }}
 +
 +{{.:​warning.png}} Pokud máte Ubuntu nainstalované jako jediný systém, je nabídka zavaděče [[GRUB2]] skryta, pro zobrazení musíte při startu počítače (po načtení BIOSu) držet klávesu **Shift**.
 +
 +====== Použití ======
 +
 +<WRAP tip> I když je //Recovery Mode// určeno pro záchranu poškozeného systému, stále se jedná jen o jiný způsob spuštění stejného systému - některé problémy pomocí něj tedy není možné opravit a jedinou cestou pak bývá oprava za použití //LiveCD// nebo jiného nainstalovaného systému.</​WRAP>​
 +
 +Po úspěšném načtení systému v //​Záchranném režimu// se zobrazí základní nabídka opravy systému jejíž jednotlivé položky si nyní podrobněji rozebereme.
 +
 +
 +{{ .:​recovey-mode-nabidka.png }}
 +
 +
 +=== resume ===
 +
 +Volba **resume** jednoduše pokračuje ve standardním spouštění systému jako byste vůbec nezvolili //Recovery Mode//.
 +
 +=== clean ===
 +
 +Protože při zcela zaplněném disku není možné spustit grafické prostředí,​ pomocí **clean** se můžete pokusit vytvořit na disku prázdné místo pomocí odstranění dříve stažených instalačních balíků a nepotřebných knihoven.
 +
 +=== dpkg ===
 +
 +Položka **dpkg** slouží k automatické opravě poškozeného systému softwarových balíků v Ubuntu.
 +
 +=== failsafeX ===
 +
 +**failsafeX** slouží pro spuštění v záchranném grafickém režimu.
 +
 +=== grub ===
 +
 +**grub** provede aktualizaci nabídky zavaděče [[GRUB2]] (//​update-grub2//​).
 +
 +=== root/​netroot ===
 +
 +Položky **root** a **netroot** jsou téměř identické - obě vás přihlásí do textového prostředí jako [[Root sudo|správce]]. Rozdílem je, že **netroot** se pokusí o přihlášení do Internetu pomocí //DHCP//.
 +
 +====== Opuštění recovery mode ======
 +
 +//​Záchranný režim// můžete opustit v nabídce //root// příkazem <wrap round box>''​shutdown -r now''</​wrap>​ (doporučujeme,​ dojde k restartu počítače),​ nebo volbou //resume//, která obnoví spouštění systému klasickým způsobem, což se někdy nemusí podařit.
 +
 +====== Bezpečnost ======
 +
 +{{.:​tip.png}} Pokud máte pocit, že díky možnosti získání správcovských oprávnění bez znalosti hesla //Recovery Mode// představuje bezpečností hrozbu, vězte, že tomu tak není. Ke spuštění //Recovery Mode// je totiž potřeba mít k počítači fyzický přístup (a možnost jej vypnout/​restartovat). O tom, jak //Recovery Mode// z nabídky zavaděče [[GRUB]] zcela odstranit, se můžete dočíst v článku [[Nezničitelný desktop]].
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)