systém:datová_úložiště:přístup_na_linuxové_disky_z_windows

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

systém:datová_úložiště:přístup_na_linuxové_disky_z_windows [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Přístup na linuxové disky z Windows ======
  
 +{{:disk.png}} Pokud provozujete na počítači Ubuntu i Windows společně, pak jste jistě zvyklí přistupovat ze svého Ubuntu na disk MS Windows. Můžete ovšem potřebovat i **přístup z Windows na disk s Ubuntu**. Zde je vypsaný seznam nástrojů, které vám to umožní.
 +
 +{{:warning.png}} **Windows nemají nativní podporu jiných než windowsových souborových systémů, veškerá komunikace se tudíž odehrává přes externí nástroje, které mohou obsahovat mnoho chyb. Záloha důležitých dat by měla být samozřejmostí.**
 +
 +{{:warning.png}} **Je velmi striktně nedoporučeno uspávat OS před spuštěním jiného OS - tedy neuspávejte/nehibernujte Linux, pokud z Windows chcete zapisovat na Linuxový oddíl (a obráceně - neuspávejte Windows pokud máte v úmyslu zapisovat na jeho disky)!! V opačném případě je doporučeno nastavit ro (read-only - jen na čtení) přístup.**
 +
 +===== Jednorázový přístup k disku =====
 +**Jednorázovým přístupem** je myšleno, že si pustíte program, který vám dovolí procházet linuxový disk a provádět operace se soubory, ale vše jen v rámci tohoto programu. Průzkumník vaše disky neuvidí a ani jiné programy nebudou moci číst a ukládat z vaše linuxového disku. Tento přístup se hodí, když potřebujete jednorázově nebo jednou za čas pouze z disku něco přečíst, a nic víc nepožadujete.
 +
 +==== DiskInternals Linux Reader ====
 +**Disk Internals Linux Reader** je nástroj podobný Průzkumníku, který vám umožní procházet vaše linuxové ext2, ext3 a ext4 disky a stahovat z nich data. Data máte pouze pro čtení, zápis není možný. Program naleznete na jeho [[http://www.diskinternals.com/linux-reader/|domovské stránce]].
 +
 +[[http://www.diskinternals.com/linux-reader/main.png|{{http://www.diskinternals.com/linux-reader/main.png}}]]
 +
 +==== Explore2fs ====
 +**Explore2fs** je nástroj podobný Průzkumníku, který vám umožní procházet vaše linuxové ext2 a ext3 disky a stahovat z nich data. Data máte pouze pro čtení, zápis není možný. Bohužel si nerozumí s diakritikou v názvech souborů, proto místo českých znaků uvidíte rozsypaný čaj. Pokud chcete uložit celý adresář, je nutné to udělat přes pravé tlačítko myši a //Export//. Program naleznete na jeho [[http://www.chrysocome.net/explore2fs|domovské stránce]].
 +
 +[[http://www.chrysocome.net/images/explore2fs.png|{{http://www.chrysocome.net/images/explore2fs.png}}]]
 +
 +==== Přídavný plugin Ext2+Reiser pro Total Commander ====
 +**Total Commander** je sharewarový souborový manažer pro Windows. Pomocí zásuvného modulu **Ext2+Reiser** zpřístupníte diskové oddíly Ext2 a Raiser. Z bezpečnostích důvodů je umožněno pouze čtení těchto souborů. Tento přídavný modul je OpenSource (GPL). Samotný souborový manažer Total Commander je šířen jako shareware. Program i zásuvný modul naleznete na jeho [[http://ghisler.fileburst.com/fsplugins/ex2fs.zip|domovské stránce]].
 +
 +[[http://www.totalcommander.cz/images/screen/tcm.jpg|{{http://www.totalcommander.cz/images/screen/tcm.jpg]]
 +
 +==== Ext2Read ====
 +
 +**Ext2Read** je nástroj podobný Průzkumníku, který vám umožní procházet linuxové oddíly ext2/ext3/ext4. V současné době podporuje LVM2 a EXT4 extents. Lze jej použít k prohlížení a kopírování souborů a složek. Umí rekurzivně kopírovat celé složky nebo také prohlížet a kopírovat obrazy disků a souborových systémů. Program naleznete na jeho [[http://sourceforge.net/projects/ext2read/|domovské stránce]].
 +
 +Pozor, někteří uživatelé měli problémy s podporou pro ext4 (viz [[http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,56916.msg406757.html#msg406757|fórum]]).
 +
 +[[http://sourceforge.net/dbimage.php?id=258342|{{http://sourceforge.net/dbimage.php?id=258342]]
 +
 +===== Stálý přístup k disku =====
 +**Stálým přístupem** je myšleno, že Windows se tváří, jakoby linuxové disky byly jeho vlastní. Tudíž je vidíte v Průzkumníkovi a i všechny ostatní programy pracují s vašimi disky, aniž by poznaly jakýkoliv rozdíl. Tento přístup se hodí, pokud hodláte z Windows s vašimi disky pracovat často a nestačí vám jednorázový přístup přes nějaký konkrétní program. Na druhou stranu jelikož podpora linuxových souborových systému je zpřístupněna pomocí nástrojů třetích stran, může připojení disků "non-stop" znamenat vyšší riziko ztráty nějakých dat.
 +
 +
 +==== Ext2Fsd ====
 +**Ext2Fsd** je nástroj, kterým nainstalujete podporu pro linuxové souborové systémy ext2 a ext3 a připojíte vybrané disky. Nástroj umí z disků číst i zapisovat. Výhodou projektu je, že umí připojit disky v UTF-8 kódování, takže všechny soubory a složky s českými znaky v názvu uvidíte správně.
 +
 +  * Stáhněte si instalační exe soubor z [[http://ext2fsd.sourceforge.net/projects/projects.htm#ext2fsd|domovských stránek projektu]] a spusťte jej.
 +  * Proklikejte se až ke kroku **Select additional tasks**, kde nezašrtávejte volbu automatického startování správce, a kde si zvolte, zda budete chtít na disky zapisovat či ne. Pokud budete z disků chtít jenom číst, nechte všechna pole prázdná.
 +
 +{{.:ext2fsd-1.png}}
 +  * Pokračujte dále a na otázku, zda automaticky spouštět správce odpovězte **No**.
 +
 +{{.:ext2fsd-2.png}}
 +  * Klikněte na **Finish** a spustí se vám správce disků.
 +  * Nejprve jděte do **Tools → Service Management** a nastavte si jej dle obrázku (podporu čtení a zápisu dle vlastních potřeb):
 +
 +{{.:ext2fsd-3.png}}
 +Taktéž klikněte na **Start** pro spuštění služby.
 +  * Poté v hlavním okně v seznamu disků poklikejte na disk, který chcete nastavit, a zvolte u něj parametry. Pomocí **MountPoint** nastavíte písmeno disku, pod kterým bude ve Windows vidět, a pomocí **Properties** můžete nastavovat vlastnosti disku kódová stránka nebo připojení jen pro čtení. Jako kódovou stránku nastavte vždy **utf-8**. Ukázka nastavení disku je na obrázku:
 +
 +{{.:ext2fsd-4.png}}{{.:ext2fsd-5.png}}
 +  * Tímto způsobem si nastavte všechny potřebné oddíly a disky. Důležité je pro správné zobrazení češtiny u všech disků zvolit kódovou stránku **utf-8**. U disků, kam nepotřebujete zapisovat, je doporučené zaškrtnout **read-only mode**. Na ukázkovém obrázku níže je zobrazená modelová situace, kde je jeden windows oddíl (C:), dva linuxové oddíly (X: a Y:) a jeden odkládací oddíl (swap).
 +
 +{{.:ext2fsd-6.png}}
 +  * Zavřete nástroj, restartujte, a vyzkoušejte, zda jsou linuxové disky vidět a fungují tak, jak mají. Upozorňujeme, že je dobré (zejména zápis) používat jen v opravdu nutných případech a pokud zápis nepotřebujete vůbec, rozhodně disk připojit jen pro čtení. Nástroj pro správu disků se kdykoli později dá spustit přes systémovou nabídku Windows.
 +==== Ext2 IFS ====
 +**Ext2 IFS** je nástroj, kterým jednoduše nainstalujete //trvalou// podporu pro linuxové souborové systémy ext2 a ext3 a připojíte vybrané disky (na podpoře pro ext4 autor pracuje).
 +Nástroj umí z disků číst i zapisovat. V aktuální verzi (1.11a) už je zprovozněn i přístup pod UTF-8 kódováním. Proto veškeré složky i soubory na vašem linuxovém disku, které  obsahují české znaky v názvu, půjdou bez problémů otevřít. Avšak jsou podporovány pouze oddíly ext3 s parametrem Inode size do velikosti 128 bytů. To se projevuje chybovým hlášením "Disk is not formatted" při pokusu o otevření připojeného disku v prostředí windows.
 +
 +Stáhněte si instalační soubor z [[http://www.fs-driver.org/|domovských stránek projektu]], spusťte ho, objeví se běžné instalační prostředí, bohužel v angličtině, nicméně velmi jednoduché - možnosti volby jsou omezeny na volbu "read-only" pristupu (nemožno na tyto disky zapisovat z windows) a podpory UTF-8. Implicitně jsou obě možnosti vybrány a doporučujeme tak nechat.
 +
 +{{.:ext2ifs.gif}}
 +
 +Pomocí tohoto programu si budete moct připojit linuxové disky pod "písmena" jako klasické windowsové disky. Po instalaci je doporučeno restartovat. Pokud budete potřebovat případné změny v nastavení, program najdete v Ovládacích panelech, jinak se nástroj tváří zcela transparentně - nevytváří odkaz v "Programy" ani na "Ploše", připojené disky nijak nedávají najevo, že nejsou formátovány ve FAT či NTFS formátu.
 +
 +=== Ověření velikosti Inode size stávajících oddílů ===
 +
 +Nejprve zjistíme jaké označení mají připojené oddíly s ext3 souborovým systémem. Do terminálu zadáme:
 +<code>
 +mount | grep 'type ext3' | awk '{print $1}'
 +</code>
 +Příkaz nám vypíše pojmenování všech oddílů s ext3. Velikost Inode size zjistíme následujícím příkazem, kde doplníte místo "/dev/sda6" své pojmenování ext3 oddílu.
 +<code>
 +sudo tune2fs -l /dev/sda6 | grep "Inode size"
 +</code>Pokud má oddíl Inode size vetší než 128, nelze ho pomocí Ext2 IFS (verze 1.11a) ve windows připojit. Pak je řešením [[#Ext2Fsd|Ext2Fsd]].
 +
 +===== Odkazy =====
 +  * [[http://www.linuxexpres.cz/okenko-do-oken/ext2driver-otevrete-tucnakovi-okno|Ext2driver – otevřete tučňákovi okno]] - více o podpoře linuxových souborových systémů, popsané i další nástroje
 +  * [[http://www.root.cz/clanky/jak-pripojit-ext2-ext3-a-reiserfs-do-windows/|Jak připojit linuxové oddíly pro Windows]] - Návod na českém portálu.
 +
 +{{page>úpravy/aktualizace}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)