unity

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revizeObě strany příští revize
unity [2012/08/05 14:29] ubuntuunity [2019/02/25 18:21] – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Unity ======
  
 +{{page>úpravy/nedokončený}}
 +
 +{{Unity/unity-logo.png}} **Unity** je nové uživatelské rozhraní speciálně vytvořené pro Ubuntu. Původně bylo vyvíjené jako rozhraní určené pro malé displeje netbooků, ale od [[vydání]] <ubu> Ubuntu 11.04 Natty Narwhal bylo vybráno jako výchozí uživatelské rozhraní Ubuntu na osobních počítačích.
 +
 +{{.:warning.png}} Rozhraní Unity ke svému běhu vyžaduje podporu [[Ovladače grafických karet|3D akcelerace]]. Pokud váš počítač nesplňuje požadavky pro běh Unity, bude vám po přihlášení spuštěno sezení //Unity 2D//, což je prostředí funkčně a vzhledově téměř shodné s Unity, ale nevyžaduje 3D akceleraci a neposkytuje některé grafické efekty (stíny, průhlednost ...)
 +
 +{{ Unity/unity.png?550 }}
 +
 +====== Součásti ======
 +
 +Unity má tři základní součásti - Launcher, Panel a Dash.
 +
 +===== Launcher =====
 +
 +Hlavní dominantu nového prostředí tvoří tzv. //Launcher// - postranní panel sloužící zároveň ke spouštění a přepínání již běžících aplikací. Do Launcheru se také přestěhoval spouštěč nabídky Aplikace a Místa, které byly dříve umístěny v horním panelu.
 +
 +Launcher je běžně překrýván maximalizovanými okny a zobrazit jej lze po najetí kurzorem myši k levé části obrazovky případně pomocí klávesy **Super**.
 +
 +{{.:link.png}} Pro podrobné informace o Launcheru navštivte stránku [[Unity:Launcher]].
 +
 +===== Panel =====
 +
 +Nepočítáme-li výše popsaný Launcher, obsahuje Unity pouze jeden panel umístěný v horní části obrazovky. Slouží především ke zobrazení různých informací a také systémových nabídek. Nachází se zde také lišta nabídky pro spuštěné aplikaci (zobrazí se až po najetí myší na tento panel).
 +
 +{{ Unity/unity-panel.png?550 }}
 +
 +{{.:link.png}} Pro podrobné informace o Unity Panelu navštivte stránku [[Unity:Panel]].
 +
 +===== Dash =====
 +
 +Dash, nebo spíše vhodněji //Unity Dash// slouží v prostředí Unity jako hlavní nabídka. Umožňuje spouštění všech nainstalovaných aplikací, vyhledávání souborů a poskytuje též další funkce jako spouštění [[Terminál|příkazů]] a jiné.
 +
 +{{ Unity/unity-dash-rychly-pristup.png?550 }}
 +
 +
 +Spustit Dash lze pomocí //ikony Ubuntu// umístěné vždy na první pozici (nahoře) v Launcheru.
 +
 +{{.:link.png}} Pro podrobné informace o Dash navštivte stránku [[Unity:Dash]].
 +
 +====== Nastavení ======
 +
 +{{.:settings.png}} Unity je podle slov vývojářů navrženo tak, aby se nemělo (a ani nemuselo) nastavovat. Z tohoto důvodu jsou možnost nastavení velice omezené až nulové.
 +
 +===== Vzhled =====
 +
 +{{.:link.png}} O základních možnostech nastavení vzhledu pracovního prostředí Unity se můžete dočíst na stránce [[Ubuntu oku lahodící]].
 +
 +===== Compiz =====
 +
 +Díky tomu, že Unity je postaveno nad technologií [[Akcelerované prostředí/Compiz Fusion]], je možné některá nastavení provést pomocí nástroje //Manažer nastavení Compizu//. Tento však není obsažen v základní instalaci Ubuntu.
 +
 +{{.:link.png}} Pro více informací o této možnosti nastavení Unity navštivte stránku [[Unity:Manažer nastavení Compizu]].
 +
 +====== Klávesové zkratky ======
 +
 +{{.:keys.png}} Unity je navržené pro snadné ovládání pomocí klávesnice a klávesový zkratek. Zde nabízíme jejich stručný přehled.
 +
 +==== Launcher ====
 +
 +  * **Super** (podržení) - zobrazí Launcher (je-li skryt)
 +  * **Super** a **1**, **2**, **3** a tak dále až **0** - spustí aplikaci jejíž spouštěč je v Launcheru první (druhý, třetí ... desátý). Pokud již daná aplikace běží, přesune její okno do popředí. Přidáním klávesy **Shift** k těmto zkratkám můžete spustit další instanci již běžící aplikace.
 +  * **Super + T** - otevře koš
 +  * **Alt + F1** - přesune fokus klávesnice na Launcher. Mezi položkami se můžete přesouvat šipkami nahoru/dolů, šipkou doprava zobrazíte kontextovou nabídku (quicklist) dané položky. Šipkou doleva Launcher opustíte. **Enter** spustí aplikaci.
 +  * **Ctrl + Alt + T** - otevření [[Terminál|terminálu]]
 +
 +==== Dash ====
 +
 +  * **Super** (rychlé zmáčknutí) - spustí Dash v módu //Rychlý přístup//
 +  * **Super + A** - spustí Dash v módu //Aplikace//
 +  * **Super + F** - spustí Dash v módu //Soubory a složky//
 +  * **Alt + F2** - spustí Dash v módu umožňujícím spouštění příkazů
 +
 +==== Okna a plochy ====
 +
 +  * **Super + W** - rozmístí všechna okna ve zmenšeném náhledu na ploše (modul [[Compiz Fusion|Compizu]] //Měřítko//)
 +  * **Super + S** - náhled pracovních ploch (modul [[Compiz Fusion|Compizu]] //Expo//)
 +  * **Ctrl + Alt + N** - uzamčení plochy
 +  * **Ctrl + Alt + šipka nahoru/dolů/doleva/doprava** - přepnutí na plochu nad/pod/vlevo/vpravo od aktuální plochy
 +  * **Shift + Ctrl + Alt + šipka nahoru/dolů/doleva/doprava** - přesun aktivního okna na plochu nad/pod/vlevo/vpravo od aktuální plochy
 +  * **Shift + Alt + šipka nahoru** - rozmístí okna z aktuální plochy ve zmenšeném náhledu na ploše
 +
 +==== Ostatní ====
 +
 +  * **F10** - otevře první položku z nabídky okna
 +
 +====== Časté dotazy ======
 +
 +====== Technické řešení ======
 +
 +====== Jiná prostředí ======
 +
 +Ačkoli je Unity vytvořeno s co největším důrazem na jednoduché a //intuitivní// používání, je možné, že vám toto prostředí nebude vyhovovat. Pokud tomu tak je, můžete si snadno doinstalovat jiná prostředí.
 +
 +===== GNOME Classic =====
 +
 +{{.:gnome.png}} Až do [[vydání]] Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat používalo Ubuntu prostředí //klasické// prostředí GNOME se standardním [[GNOME Panel|panelem]]. Pokud vám toto prostředí vyhovovalo a vyhovuje vám více, než současné Unity, můžete se k němu snadno vrátit.
 +
 +
 +{{ Unity/gnome-classic.png?550 }}
 +
 +
 +{{.:apt.png}} [[Nainstalujte]] balík [[apt://gnome-panel|gnome-panel]]
 +
 +{{ Unity/gnome-classic-vyber.png?550 }}
 +
 +Po dokončení instalace se odhlaste a na přihlašovací obrazovce (po vybrání uživatele ale před zadáním hesla) klikněte na ikonu ozubeného kolečka vedle svého jména a ze zobrazené nabídky vyberte položku **GNOME Classic**, zadejte své heslo a systém vás přihlásí do vámi vybraného "klasického" prostředí. Systém si volbu zapamatuje a pokud ji sami znovu nezměníte, již o Unity neuslyšíte.
 +
 +{{.:info.png}} Položky //Classic// jsou ve skutečnosti dvě. Rozdíl mezi nimi je v tom, zda budou ve výsledném prostředí zapnuty efekty [[Akcelerované prostředí/Compiz Fusion]]. Pro prostředí bez efektů slouží položka **GNOME Classic (No Effects)**.
 +
 +{{.:important.png}} Pokud máte nastavené automatické přihlašování, přihlašovací okno se vám samozřejmě nezobrazuje, pro jeho zobrazení (a tedy také pro výběr jiného sezení) se stačí z již běžícího systému odhlásit.
 +
 +===== GNOME Shell =====
 +
 +{{.:gnome-shell-icon.png}} Přibližně ve stejnou dobu kdy bylo vytvářeno prostředí Unity, přišli vývojáři projektu GNOME s vlastním novým uživatelským rozhraním GNOME Shell (Unity je v podstatě jeho "konkurencí" v Ubuntu jej nahrazuje). Toto prostředí přináší mnoho zajímavých funkcí pro ovládání počítače. Pokud toto prostředí chcete vyzkoušet nebo jej již znáte a vyhovuje vám, můžete si jej snadno přidat i do Ubuntu.
 +
 +
 +{{ Unity/gnome-shell.png?550 }}
 +
 +{{.:apt.png}} [[Nainstalujte]] balík [[apt://gnome-shell|gnome-shell]]
 +
 +{{ Unity/gnome-shell-vyber.png?550 }}
 +
 +
 +Po dokončení instalace se odhlaste a na přihlašovací obrazovce (po vybrání uživatele ale před zadáním hesla) klikněte na ikonu ozubeného kolečka vedle svého jména a ze zobrazené nabídky vyberte položku **GNOME**, zadejte své heslo a systém vás přihlásí do vámi vybraného prostředí GNOME Shell.
 +
 +{{.:link.png}} Pro více informací o tomto prostředí navštivte stránku [[GNOME Shell]].
 +
 +===== Odstranění Unity =====
 +
 +Pokud se Unity chcete opravdu zbavit a nestačí vám pouze v něm nepracovat, existuje řešení i pro vás.
 +
 +{{.:clear.png}} Jednoduše [[Instalace programů|odstraňte]] balíky ''unity'', ''unity-common'', ''unity-lens-applications'' a ''unity-lens-files''.
 +
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://unity.ubuntu.com|Domovská stránka programu]] {{.:en.png}}
 +  * [[http://www.linuxexpres.cz/software/prostredi-unity|Seriál Unity na LinuxEXPRES]] {{.:cz.png}}
 +  * [[http://www.root.cz/clanky/jak-si-prizpusobit-unity-aby-se-dalo-pouzivat/|Článek Jak si přizpůsobit Unity na Root.cz]] {{.:cz.png}}
  • Poslední úprava: 2022/04/22 16:28
  • autor: tomášmarný