virtualizace

No renderer 'pdf' found for mode 'pdf'

Virtualizace

Virtualizace (počítače) je technika, kterou se dá na stávajícím reálném počítači vytvořit nový virtuální počítač, např. pro spuštění druhého operačního systému uvnitř aktuálního. Více informací naleznete na Wikipedii. V <ubu> Ubuntu existuje několik nástrojů, které vám pomohou virtualizované prostředí vytvořit.

Pod virtuálními systémy funguje většinou jen základní hardware, takže je nelze využít například k hraní windows her pod Ubuntu (nebo alespoň ne těch vyžadujících 3D akceleraci). Lze to však pohodlně využít k běžné práci a k používání programů, které pod jinými operačními systémy neběží. Také to lze použít k různým experimentům se systémem, takže je to nedocenitelná možnost pro softwarové vývojáře.

VirtualBox je propracovaný nástroj, který poskytuje k ovládání grafické rozhraní, takže bude dobře použitelný pro začátečníky. Umí spouštět i obrazy vytvořené pod komerčním VMwarem. Zpracovali jsme pro vás návod, navštivte stránku VirtualBox.

VirtualBox

VMware Player je obdobný program jako virtualbox. Poskytuje taktéž grafické rozhraní, které ulehčuje operování s virtuálními systémy.

VMware_Player

qemu je kvalitní nástroj a velmi dobré řešení speciálně pro BSD nebo Windows systémy. Pro další informace navštivte:

GUI nadstavby:

Kernel Virtual Machine je součástí Ubuntu od vydání Ubuntu 7.04. Ovládá se opět z terminálu. Pokud váš procesor má rozšíření pro virtualizační technologie (AMD Pacifica nebo Intel VT), je KVM rychlejší než qemu (v opačném případě je lepší qemu + kqemu). Podporu virtualizace procesorem zjistíte příkazem:

grep -E '^flags.*(vmx|svm)' /proc/cpuinfo

Pokud něco vypíše, váš procesor tuto podporu má. Pro více informací, navštivte:

Xen je největší novinka v open-source virtualizačních nástrojích, jeho zkoušení bychom zatím však doporučili jen pokročilejším uživatelům. Pro více informací navštivte:

Xen

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1