Návod pro tvorbu obsahu na Ubuntu.cz

Tento návod se týká všech našich stránek fungujících na CMS Drupal verze 6. Aktuálně tedy všech stránek mimo Edubuntu.cz.

Tipy a triky

Na stránkách (vyjma Blogu) není nikde uveden odkaz na přihlášení – od správců se předpokládá, že si odkaz zapamatují. Pro přihlášení využívejte stránku

 • http://adresa.cz/user

tedy například http://www.ubuntu.cz/user. Na stejné adresa poté naleznete svůj uživatelský profil, kde si můžete změnit heslo, email atd.

Jako přihlášenému uživateli se vám v horní části stránky zobrazuje správcovská nabídka Drupalu. Neměňte žádná nastavení a nepoužívejte nic, čemu nerozumíte – s největší pravděpodobností totiž máte dostatečná oprávnění k rozbití čehokoli!

Tvorba a úprava obsahu

Obsah jakékoli stránky můžete upravovat celkem jednoduše – jako přihlášenému uživateli se vám u každého návodu (pod nadpisem) objeví řádek se třemi tlačítky, z nichž jedno je Upravit.

V případě úpravy stránek upravujte její obsah zobrazený v okénku Text:, případně můžete upravit i Nadpis, ale ostatních možností si nevšímejte. Před uložením si můžete prohlédnout, jak bude výsledek vypadat pomocí tlačítka Náhled zcela dole na stránce.

Pokud nemůžete něco, co chcete na stránce upravit, v textu najít, je to pravděpodobně proto, že se nejedná o obsah stránky, ale o blok.

Novou stránku vytvoříte ze správcovské nabídky Správa obsahu → Vytvořit obsah a následně vyberte buď Stránka nebo Článek podle toho, jaký Typ obsahu chcete vytvořit. Zobrazí se vám jednoduchý editor, ve kterém můžete stránku vytvořit.

 • Nadpis je povinný, automaticky se zobrazuje u každé stránky
  Pokud píšete novinku na Ubuntu.cz, musíte do nadpisu dát i datum, tedy například 27.9.2012 - Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal Beta 2
 • Obsah se zobrazuje jen na některých stránkách a jen při vytváření typu Článek. Jedná se o kategorie obsahu, viz Speciální kategorie obsahu.
 • Nastavení menu – zde nic neřešte
 • Text – vlastní obsah stránky (v HTML)
 • Formát vstupu – zde si můžete zvolit použitý formát vstupu v části TextFiltered HTML je HTML omezené na základní značky, Full HTML použijete asi nejčastěji (prostě HTML kód), PHP code umožňuje vkládat přímo PHP kód – používejte jen výjimečně a pokud skutečně víte, co děláte
 • Informace o revizi – zde nic neřešte
 • Nastavení komentářů – zde nic neřešte, všude kromě Blogu jsou komentáře plošně zakázány
 • URL path settings – nastavení URL budoucí stránky. Některé stránky (Ubuntu.cz a Blog) mají nainstalovanou možnost Automatického aliasu, kdy se URL automaticky vytvoří podle nadpisu (slouží pro Novinky a blogové zápisky); nebojte, jde to změnit
 • File attachments – zde přikládáte soubory
 • Informace o autorovi – zde je možné změnit autora stránky a také nastavit libovolný datum a čas vytvoření stránky
 • Možnosti vydání – zde nezapomeňte po dokončení stránky odškrtnout všechny tři položky (Vydáno, Zobrazit na titulní stránce, Přilepit nahoru v seznamu). Můžete si taky napsat nějakou stránku (novinku) dopředu nebo jen rozpracovat, neoznačit jako Vydáno a vydat teprve v pravý čas.

Při tvorbě nové stránky si napřed budete muset uvědomit, jaký typ obsahu budete tvořit. Na některých stránkách může být více typů, ale obecně jsou důležité především Stránka a Článek.

 • Stránka slouží pro vytvoření „běžné“ stránky, s prakticky stálým a víceméně neměnným obsahem.
 • Článek slouží pro „dynamický“ obsah – články, blogové zápisky, novinky

Speciální kategorie obsahu

S typem vyvářeného obsahu také souvisí otázka, jestli chcete vytvořit nějakou speciální „kategorii“ obsahu. Jedná se o:

 • Novinky na Ubuntu.cz
 • Ubuntu Týdeník na Blogu
 • Ubuntu Czech Loco na Blogu (speciální blogový zápisek, který je agregován na loco.ubuntu.com

Pokud chcete vytvořit nějaký obsah z této kategorie obsahu, musíte jako typ obsahu vždy zvolit Článek! Pak při tvorbě článku jednoduše vyberte, do jaké kategorie patří.

Tím se daný článek automaticky označí jako například Novinka a zobrazí se na hlavní stránce (platí pro Novinky na Ubuntu.cz), přidá se do RSS a dalších výpisů. Když to neuděláte, budete mít jen článek, na který se odnikud neodkazuje a který tedy nikdo neuvidí.

Ke každé stránce můžete přiložit libovolné množství souborů typu jpg jpeg gif png txt doc xls pdf ppt pps odt ods odp až do velikosti 2 MB (jeden soubor i celkový počet souborů). Pokud byste potřebovali nahrát více obrázků, větší obrázek/soubor nebo jiný typ souboru, musíte si říct někomu, kdo má přístup na server.

K přikládání vždy používejte dialog File attachments/Přiložené soubory a nikoli Attached images!

Poté, co přiložíte ke stránce nějaký obrázek, odškrtněte jeho zobrazování v Seznamu jinak se bude přihlouple zobrazovat pod obsahem zobrazovat seznam přiložených obrázků.

Bloky

Ne všechen obsah, který vidíte na stránce je součástí nějaké stránky, může se jednat o tzv. „blok“ – speciálně vytvořený element přiřazený k určité stránce (nebo stránkám). Jedná se například o postranní menu na stránkách, různé ty bloky textu atp. Na Ubuntu.cz je jako samostatný blok vytvořena například i stránka pro stažení Ubuntu.

Bloky můžete spravovat z nabídky Prvky webu → Bloky → Seznam → Ubuntu Drupal Theme (resp. název výchozího motivu dané stránky; je vždy první v nabídce).

Zobrazí se vám seznam aktuálních bloků a jejich umístěné. Kromě toho se také zobrazí žluté pruhy zvýrazňující jednotlivé „regiony“ (hlavička, patička, levý/pravý sloupec…) do nichž lze bloky ukládat.

Pokud chcete nějaký blok upravit, klikněte u něj na Nastavení a postupujte obdobně jako u úpravy/tvorby stránky. Jediný rozdíl je v tom, že u bloku v části Nastavení viditelnosti podle stránky nastavujete, na jakých stránkách má být zobrazen.

HTML

Ne, HTML vás tady učit nebudu, to se koukejte naučit sami. Bude se vám to určitě v životě hodit. A ne, klikací editor vám nenainstaluji, nebuďte líní!

<div style="text-align: center">
<a href="odkaz na plnou verzi obrázku/odkaz na stránku"><img src="cesta ke zmenšenině obrázku" alt="popisek obrázku" width="šířka" height="výška" /></a>
</div>
 • Obtékání: float: left|right – left (obrázek vlevo, text obtéká zprava), right (obrázek vpravo, text obtéká zleva)
 • Vnější okraj: margin: 1 1 1 1 – vnější okraj obrázku (v px): horní pravý spodní levý

Zapisuje se dovnitř tagu img do %style% oddělené středníkem– např.:

<img src="/files/images/obrazek.png" style="float: right; margin 5 5 0 0" />

Pravidla přístupnosti

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • (upraveno mimo DokuWiki)