antivirus

Antivirus

To, že si v Ubuntu (a Linuxu obecně) nemusíte dělat s viry žádné starosti, je již poměrně dobře známá skutečnost. Linux je proti virům velmi odolný, existuje jich jen několik desítek a ty jsou zastaralé, nefunkční a nerozšířené. Proč tedy potom společnosti vyvíjející antivirový software nabízejí verze svých produktů i pro Linux?

Proč není potřeba Antivirus

Kromě toho, že virů pro Linux existuje pouze zanedbatelné množství, jsou zde další důvody, proč je antivirový program v Ubuntu zbytečností.

Instalace softwaru probíhá ze zdrojů

Díky tomu, že naprostou většinu aplikací si v Ubuntu instalujete z ověřených zdrojů softwaru, neexistuje prakticky žádný způsob, jak si „omylem“ stáhnout a nainstalovat virus ručně.

Oddělení účtu administrátora

Uživatelé a oprávnění jsou v Ubuntu nastavena tak, že běžné úkony děláte pouze s omezenými oprávněními a tedy případný vir, který byste mohli „chytit“ při brouzdání po síti, nebude mít dostatek oprávnění k tomu, aby se dostal k systémovým složkám a voláním, protože k nim ani vy, jakož obyčejný uživatel nemáte přístup.

Malé rozšíření Linuxu

Ano, malé rozšíření Linuxu, které je zároveň jeho největším problém, je v tomto případě neocenitelnou výhodou - „vývojářům“ virů se jednoduše nevyplatí vytvářet vir, který obsáhne pouze několik procent trhu.

Otevřený zdrojový kód

Ačkoli se může zdát, že fakt, že tvůrci virů mohou prohlížet zdrojový kód a hledat v něm chyby, je spíš problémem, opak je pravdou. Otevřený kód mohou prohlížet stovky programátorů, kteří snáze naleznou (a opraví) více chyb než uzavřená skupiny (byť plně profesionálních) tvůrců uzavřených řešení.

Svoboda a otevřenost Linuxu přináší i další výhodu - případné šíření virů může být zastaveno velmi rychle po jejich odhalení, protože zkušený administrátor nemusí čekat na opravu, ale může si díru v systému provizorně uzavřít sám.

Proč je potřeba Antivirus

Nyní se vraťme zpět ke společnostem, které vyvíjejí antivirové programy pro Linux. Proč to dělají, když z výše zmíněného vyplývá, že viry a Linux prostě nejdou dohromady. Odpověď je jednoduchá - dělají to kvůli Windows. Většina serverových řešení je postavena na Linuxu mimo jiné také kvůli odolnosti proti virům, ale přesto si musí jejich administrátoři s viry dělat starosti právě kvůli uživatelům Windows, kterým poskytují služby jako ukládání a stahování dat, správa pošty a další, přičemž musí zajistit, aby se k nim nedostaly viry.

Dalším důvodem existence těchto antivirů je možnost pomocí Linuxu skenovat počítače bez spuštění Windows (při dualbootu, z LiveCD, přes síť…).

Antivirus se vám může hodit pokud

  • provozujete server, ke kterému jsou připojeny počítače s MS Windows
  • používáte na jednom počítači kromě Linuxu i Windows - z Linuxu pak můžete skenovat složky Windows a odhalit viry, aniž byste jim spuštěním Windows dali možnost zaútočit
  • používáte Wine a v něm Internet Explorer nebo jinou síťovou aplikaci a chcete mít jistotu, že jste žádný vir nechytli

Antiviry pro Linux

Svobodné

ClamAV

Nainstalujte balík clamav.

Pokud potřebujete skenovat komprimované soubory RAR, pak Nainstalujte balík libclamunrar6 RAR-plugin

  • Aktualizace databáze virů:
    sudo freshclam -v
  • Aktualizace při startu počítače:
    sudo service clamav-freshclam start
  • Skenování virů v adresáři uživatele:
    clamscan -ril /home/uživatel/clamav.log

Parametr -r značí skenování v podadresářích, -i vypíše pouze infikované soubory, -l clamav.log vytvoří zápis o skenování virů.

Bezplatné verze komerčních řešení

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1