antivirus

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
antivirus [2015/04/19 17:08]
Karel Hrnčiarik
antivirus [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Antivirus ======
 +{{:​bug.png}} To, že si v Ubuntu (a Linuxu obecně) nemusíte dělat s **viry** žádné starosti, je již poměrně dobře známá skutečnost. Linux je proti virům velmi odolný, existuje jich jen několik desítek a ty jsou zastaralé, nefunkční a nerozšířené. Proč tedy potom společnosti vyvíjející **antivirový software** nabízejí verze svých produktů i pro Linux?
  
 +====== Proč není potřeba Antivirus ======
 +
 +{{:​favourites.png}} Kromě toho, že virů pro Linux existuje pouze zanedbatelné množství, jsou zde další důvody, proč je antivirový program v Ubuntu zbytečností.
 +
 +=== Instalace softwaru probíhá ze zdrojů ===
 +
 +Díky tomu, že naprostou většinu aplikací si v Ubuntu instalujete z ověřených zdrojů softwaru, neexistuje prakticky žádný způsob, jak si "​omylem"​ stáhnout a nainstalovat virus ručně.
 +
 +=== Oddělení účtu administrátora ===
 +
 +Uživatelé a oprávnění jsou v Ubuntu nastavena tak, že běžné úkony děláte pouze s omezenými oprávněními a tedy případný vir, který byste mohli "​chytit"​ při brouzdání po síti, nebude mít dostatek oprávnění k tomu, aby se dostal k systémovým složkám a voláním, protože k nim ani vy, jakož obyčejný uživatel nemáte přístup.
 +
 +=== Malé rozšíření Linuxu ===
 +
 +Ano, malé rozšíření Linuxu, které je zároveň jeho největším problém, je v tomto případě neocenitelnou výhodou - "​vývojářům"​ virů se jednoduše nevyplatí vytvářet vir, který obsáhne pouze několik procent trhu.
 +
 +=== Otevřený zdrojový kód ===
 +
 +Ačkoli se může zdát, že fakt, že tvůrci virů mohou prohlížet zdrojový kód a hledat v něm chyby, je spíš problémem, opak je pravdou. Otevřený kód mohou prohlížet stovky programátorů,​ kteří snáze naleznou (a opraví) více chyb než uzavřená skupiny (byť plně profesionálních) tvůrců uzavřených řešení.
 +
 +Svoboda a otevřenost Linuxu přináší i další výhodu - případné šíření virů může být zastaveno velmi rychle po jejich odhalení, protože zkušený administrátor nemusí čekat na opravu, ale může si díru v systému provizorně uzavřít sám.
 +
 +====== Proč je potřeba Antivirus ======
 +
 +{{:​query.png}} Nyní se vraťme zpět ke společnostem,​ které vyvíjejí antivirové programy pro Linux. Proč to dělají, když z výše zmíněného vyplývá, že viry a Linux prostě nejdou dohromady. Odpověď je jednoduchá - dělají to kvůli Windows. Většina serverových řešení je postavena na Linuxu mimo jiné také kvůli odolnosti proti virům, ale přesto si musí jejich administrátoři s viry dělat starosti právě kvůli uživatelům Windows, kterým poskytují služby jako ukládání a stahování dat, správa pošty a další, přičemž musí zajistit, aby se k nim nedostaly viry.
 +
 +Dalším důvodem existence těchto antivirů je možnost pomocí Linuxu skenovat počítače bez spuštění Windows (při dualbootu, z LiveCD, přes síť...).
 +
 +===== Kdy je potřeba Antivirus =====
 +
 +
 +{{:​info.png}} Antivirus se vám může hodit pokud
 +
 +  * provozujete server, ke kterému jsou připojeny počítače s MS Windows
 +  * používáte na jednom počítači kromě Linuxu i Windows - z Linuxu pak můžete skenovat složky Windows a odhalit viry, aniž byste jim spuštěním Windows dali možnost zaútočit
 +  * používáte [[Wine]] a v něm [[Internet Explorer]] nebo jinou síťovou aplikaci a chcete mít jistotu, že jste žádný vir nechytli
 +
 +====== Antiviry pro Linux ======
 +
 +=== Svobodné ===
 +  * [[http://​www.clamav.net/​|ClamAV]] {{:en.png}}
 +  * [[http://​sourceforge.net/​projects/​clamtk/​files/​|ClamTk - grafická nástavba]] {{:en.png}}
 +== ClamAV ==
 +{{:​apt.png}} [[:​Instalace programů|Nainstalujte]] balík [[apt://​clamav|clamav]].
 +
 +Pokud potřebujete ​ skenovat komprimované soubory RAR, pak  {{:​apt.png}} [[:​Instalace programů|Nainstalujte]] balík [[apt://​libclamunrar6|libclamunrar6]] RAR-plugin
 +  * Aktualizace databáze virů: <​code>​sudo freshclam -v</​code>​
 +  * Aktualizace při startu počítače:​ <​code>​sudo service clamav-freshclam start</​code>​
 +  * Skenování virů v adresáři uživatele: <​code>​clamscan -ril /​home/​uživatel/​clamav.log</​code>​
 +Parametr -r značí skenování v podadresářích,​ -i vypíše pouze infikované soubory, -l clamav.log vytvoří zápis o skenování virů.
 + 
 +=== Bezplatné verze komerčních řešení ===
 +  * [[:​bezpečnost:​avast|avast! Linux Home Edition]] {{:cz.png}}
 +  * [[http://​www.bitdefender.com/​business/​antivirus-for-unices.html#​Overview|BitDefender]] {{:en.png}}
 +  * [[http://​free.avg.com/​ww.download?​prd=afl |AVG 7.5 linux version]] {{:en.png}}
 +  * [[http://​go.eset.com/​us/​download/​|ESET Antivirus (Beta)]] {{:en.png}}
 +  * [[http://​www.avira.com/​en/​download/​product/​avira-free-antivirus|Avira Free Antivirus]] {{:en.png}}
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​www.linux.cz/​viry.html|Bezpečnost Linuxu proti virům]] {{:cz.png}}
 +  * [[http://​www.root.cz/​clanky/​bude-vas-linux-potrebovat-antivirus/​|Bude váš Linux potřebovat antivirus?​]] {{:cz.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)