Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
aplikace_pro_konzoli [2012/07/16 14:16]
Ubuntu vytvořeno
aplikace_pro_konzoli [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Aplikace pro konzoli ======
 +
 +Co je **konzole** a jak na ní? Konzole, terminál nebo také příkazová řádka je jakousi protiváhou ke grafickému režimu. Mnohé věci se na ní dají dělat rychleji a lépe, na některé je zase lepší vzít grafiku. Někdy ale nic jiného než konzole využít nejde, pokud se třeba něco stane s Xky, chybí ovladače na vaši oblíbenou ATI nebo se potřebujete spojit s někým přes ssh (ne vždy lze přes ssh spouštět grafické operace a i když lze, nepovažuji to příliš za vhodné). Lze využít buď pseudoterminály - %%pty%%, ty se spouštějí v Xkách jako %%konsole%%,​ %%gnome-terminál%% či xterm a další. Těch můžete mít de facto neomezeně, ale při odhlášení v Xkách vám nezůstanou. Pak ale existují také normální terminály - %%tty%%. Na ně se dostanete přes %%Ctrl+Alt+F1-F6%%,​ mezi nimi se přepínáte %%Ctrl+Alt+Fx%% a zpět do grafického režimu se dostanete přes %%Ctrl+Alt+F7%%. Z toho v podstatě vyplývá, že grafický režim jede na sedmé konzoli. (Lze přenastavit,​ nastavit větší či menší počet terminálů,​ jak je libo.)
 +
 +====== Myš na konzoli ======
 +K čemu je dobrá? No tak třeba označením textu text zkopírujete a prostředním tlačítkem vložíte, stejně jako v Xkách. Lze tak kopírovat z jedné konzole na druhou, bohužel některé aplikace jako lynx to nepodporují :-\2
 +<​code>​
 +sudo apt-get install gpm
 +</​code>​
 +====== Multimédia ======
 +===== Hudební přehrávače =====
 +Těch je spousta, interaktivní i neinteraktivní. Z těch neinteraktivních je to hlavně %%mpg321%% (GNU varianta %%mpg123%%) na mp3, z těch interaktivních je to %%moc%% (příkaz %%mocp%%), %%mp3blaster%%,​ %%playmp3list%% a nebo %%vlc%% (příkaz %%vlc -I ncurses%%). Všechny je třeba doinstalovat. Přehrává se prostým
 +
 +<​code>​
 +mocp ~/​data/​Hudba
 +</​code>​
 +což vás dostane do složky Hudba, kde staci dat přehrávat. Mužete ovšem využít i playlist - buď přes příkaz
 +
 +
 +<​code>​
 +mocp /​data/​Hudba/​Raduza/​*
 +</​code>​
 +Nebo využijte kláves **a** a **A**. Malé **a **přidává jednu písničku do playlistu, kdežto **A** velké přidává písničky z celé složky. Tedy **a** budeme aplikovat na písničku, kdežto **A** na složku.
 +
 +
 +nebo
 +
 +<​code>​
 +mpg321 ~/​data/​Hudba/​*
 +</​code>​
 +U mpg321 je nutné zadat konkrétní soubory, což lze obejít všezastupující hvězdičkou,​ popřípadě *.mp3 Mimochodem - pokud něco děláte s Xkami, různé zahlašování a odhlašování různých uživatelů,​ shazování Xek a spol., pak je lepší spouštět hudbu právě takto, na konzoli :-)
 +===== Grabování CD =====
 +Jednoduchý textový nástroj ke kopírování hudebních cd na pevný disk se jmenuje %%abcde%%, nainstalujete ho ze stejnojmenného balíku. Umí ukládal hudbu ve formátech ogg, mp3, flac, spx, mpc, aac a wav, upravovat ID tagy a další funkce. K nagrabování cd vám stačí napsat v konzoli
 +<​code>​
 +abcde
 +</​code>​a program vás ostatní volby nechá zvolit.
 +
 +===== Ovládání hlasitosti =====
 +Se jednoduše provádí programem %%alsamixer%%,​ je interaktivní a dostatečně "​blbovzdorný"​ :-)
 +
 +===== Obrázky =====
 +Lze prohlížet prográmkem %%fbi%%, který využivá framebuffer.
 +
 +===== Video =====
 +Lze třeba pomocí %%MPlayeru%% (multiverse repository).
 +
 +<​code>​
 +mplayer -vo fbdev -vf scale=1280:​1024 soubor.mpg
 +</​code>​
 +====== Internet ======
 +===== Poštovní klienti =====
 +Nejvíce se asi používá skvělý klient [[Mutt]]. Dle mého názoru stojí za zvážení jeho používání místo grafických jako %%Evolution%% či %%Kmail%%, už jen proto, že je dokonale rychlý. Dalším klientem je %%pine%%. ​ Pro rychlé odeslání něčeho lze použít %%mail%%, a to třeba takto:
 +
 +<​code>​
 +echo '​Zpráva'​ | mail -s předmět uživatelské_jméno@server.cz
 +</​code>​
 +Nicméně %%mail%% lze používat i interaktivně. Ovšem zdaleka nedosahuje kvalit %%muttu%%.
 +
 +===== ICQ, jabber, irc =====
 +%%centericq%% je skvělý konzolový klient, který podporuje mnoho komunikačních protokolů: Yahoo!, AIM, IRC, MSN, Gadu-Gadu a [[Jabber]], %%irssi%% je bezpochyby nejlepší linuxový IRC klient.
 +
 +* Odkazy: [[http://​forum.ubuntu.cz/​index.php?​topic=18312.0|Problémy se zařazením do skupin na fóru]]
 +
 +===== Webové prohlížeče =====
 +%%links2%% (tusim, ze českého původu, a proto se s češtinou relativně kamarádí),​ %%lynx%% - je hezky přehledný,​ díky barvičkám,​ ale s češtinou je problém...%%elinks%% je také velmi dobrý prohlížeč,​ s češtinou problémy nemá žádné.
 +
 +===== Správa na dálku =====
 +Klasické %%ssh%%. Používá se takto:
 +
 +<​code>​
 +ssh uživatel@server
 +</​code>​
 +Ke kopírování souborů můžete použít %%scp%%, jehož syntaxe je
 +<​code>​
 +scp /​cesta/​k/​souboru/​nebo/​adresari uživatel@server:/​cesta/​k/​souboru/​nebo/​adresari
 +</​code>​případně pokud chcete kopírovat soubory na váš počítač
 +<​code>​
 +scp uživatel@server:/​cesta/​k/​souboru/​nebo/​adresari /​lokalni/​umisteni
 +</​code>​
 +Více ve článku [[SSH]].
 +====== Správa souborů ======
 +===== Souborové manažery =====
 +Naprosto skvělý je %%Midnight Commander%% - balík "​mc"​ v universe repository. Umí toho spoustu, doporučuji minimálně vyzkoušet. Dále lze použít %%deco%% či - používáte-li emacs, pak %%emacs-dired%%.
 +
 +===== Komprese =====
 +Jednotlivé soubory programem %%gzip%% či %%bzip2%%, dekomprimace %%gunzip%% či %%bunzip2%%,​ na spojení více souborů je program %%tar%%, ten však umí použít přímo všechny zmíněné (a další) programy, takže v podstatě je asi nejlepší pracovat přímo s ním.  Komprese (pomocí bzip2 - parametr %%j%%, %%c%% - vytvoř (archiv), %%v%% - "​ukecaný"​ mód, %%f%% - do souboru (dříve se totiž program používal na zálohování na pásku)): %%tar cvjf /​home/​user/​něco/​* %% Dekomprese (x - rozbalit): %%tar xvjf archiv.tbz %% A tak dále, viz %%man tar%%.
 +
 +====== Editory ======
 +Pokud jste to ještě nezaregistrovali,​ tak tady vznikla dvě výrazná "​náboženství"​ - [[Vim]] nebo Emacs. Nejdříve ale k těm jednodušším...mcedit (textový editor Midnight Commanderu),​ [[Nano]] (pro editaci spouštět s parametrem -w), joe. Vim - pokud se rozhodnete pro tento velmi silný editor, doporučuji začít tímto skvělým [návodem http://​www.kai.vslib.cz/​~satrapa/​docs/​vim/​]. Emacs - s nadsázkou se o něm mluví jako o operačním systému :-), to proto, že obsahuje vážně spoustu a spoustu další pluginů - lze v něm jak editovat, tak číst svou poštu a hrát šachy, či lze využít psychiatra :-).
 +
 +====== Instalace softwaru ======
 +Pochopitelně apt-get, chcete-li interaktivní,​ pak určitě aptitude. Tedy interaktivní je pouze pokud jej spustíte bez parametrů, jinak lze používat podobně jako apt.
 +
 +====== Monitoring systému ======
 +Klasický top je lépe nahradit mnohem lepším htop, který je jednak přehlednější a navíc toho umí mnohem víc. Vnstat je pro měření objemu přenosu dat. Nejdříve je třeba vytvořit databázi
 +
 +<​code>​
 +vnstat -u -i eth0
 +</​code>​
 +a pak stačí jen přes příkaz
 +
 +<​code>​
 +vnstat
 +</​code>​
 +Výborný program na monitoring síťového provozu je **iptraf** interaktivní v textové grafice.
 +
 +====== Vyhledávání ======
 +Nechcete-li čekat, kdy už konečně to ten %%find%% najde, používejte %%locate%%. Ten využívá indexové soubory (aktualisuje se příkazem %%updatedb%% jako root, nicméně to se v Ubuntu děje automaticky,​ takže si vystačíte s
 +
 +<​code>​
 +locate hledaný_soubor
 +</​code>​
 +====== Vypalování ======
 +Interaktivní je program Bashburn, ten je však nutno stáhnout [[http://​bashburn.sourceforge.net/​|zde]],​ neinteraktivní je třeba klasický cdrdao
 +
 +====== Psaní složitých dokumentů na úrovni ======
 +Nelze než vřele doporučit *TeX. Nejvíce se používá LaTeX, ale existují i jiné jako třeba plainTeX. Pokud chcete v něčem psát třeba diplomku, vřele doporučuji právě některý z nich. Nemá cenu se o něm tady rozepisovat,​ je to velmi komplexní oblast, zájemce odkazuji na jiné zdroje na internetu.
 +
 +====== Blbinka na závěr ======
 +Mašinku si obstaráte například příkazem %%sudo aptitude install sl%% a z depa nastartujete příkazem %%sl%%. Malinký vláček vyjede příkazem %%sl -l%%. Příkazem %%sl -F%% zvlétne vzhůru z kolejí. A když se blíží neštěstí,​ jezdí vláček příkazem %%sl -a%%.
 +
 +====== Stav baterie na notebooku ======
 +Pokud chcete zjistit stav baterie na notebooku stačí nainstalovat program %%sudo aptitude install acpi%%. Spouštíme to opět příkazem %%acpi%%.
 +
 +====== Vypnutí PC ======
 +Zadáme %%sudo shutdown -h 22:50%% a PC se automaticky vypne ve 22:50.
 +
 +====== Více konzolí v jedné konzoli ======
 +Nainstalujeme %%sudo aptitude install terminator%%. Spouštíme to opět přikazem %%terminator%%.
 +
 +====== Spuštění programu s časovou prodlevou ======
 +Použijeme program %%sleep%% ,který je už nainstalován. Například příkazy %%sleep 5 ; pwd%% se mám za 5 sekund ukáže aktuální cesta.
 +
 +====== Připomenutí odchodu ======
 +Nainstalujeme %%sudo aptitude install leave%%. Příkazem %%leave 2325%% bude vyzváni ve 23:25 k odchodu.
 +
 +====== IP kalkulačka ======
 +Nainstalujeme %%sudo aptitude install ipcalc%%. Např. příkazem %%ipcalc 192.168.0.0/​24%% se nám spočítá ip rozsah, atd.
 +
 +====== Konzolové stahování ======
 +Použijeme program %%wget%% ,který je už nainstalován. Například příkazem %%wget www.seznam.cz%% se nám do domovské složky stáhne stránka seznamu.
  
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)