Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
extrakce_hudebních_cd [2012/07/19 20:35]
Ubuntu
extrakce_hudebních_cd [2019/02/25 18:20] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Extrakce hudebních CD ======
  
 +"​Extrakce CD" je proces stažení jednotlivých songů z hudebního CD do vašeho počítače,​ nebo přenosného přehrávače. Tento proces je anglicky nazýván "CD Ripping"​
 +
 +====== Základy ======
 +
 +Tato sekce poskytuje stručný přehled o tom, jak to vlastně funguje a různé vlastnosti, které lze při extrakci použít.
 +
 +===== Jak to funguje =====
 +
 +Songy jsou na hudebním CD uloženy v nekomprimovaném formátu. To znamená, že zatímco zvuková kvalita je velmi vysoká, CD s kapacitou 700MB dokáže pojmout pouze 80 minut hudby.
 +
 +Takové songy je možné zkomprimovat,​ aby zabraly mnohem méně místa a staly se tak vhodnými pro ukládání do počítače,​ nebo přenosného přehrávače. Kompresní metoda snižuje kvalitu a velikost výsledného souboru v počítači. Obecně, čím menší soubor, tím horší kvalita zvuku.
 +
 +** Bezztrátová komprese ** je metoda snížení velikosti souboru bez ztráty kvality. Nevýhodou je, že výsledný soubor je stále dost velký.
 +
 +** Ztrátová komprese ** snižuje kvalitu výsledného zvuku, ale velikost souboru je znatelně nižší. Tato metoda je využívána velmi často a při nastavení dostatečně vysoké kvality zvuku pozná rozdíl mezi původním a upraveným zvukem pouze cvičené ucho.
 +
 +** Kodek ** (kodér/​dekodér) je část programu, která přetváří zvuk z jednoho formátu do druhého. Kodeky také umožňují přehrát daný formát na vašem počítači. Některé kodeky jsou volně dostupné, zatímco jiné jsou chráněné patentem a musí být zakoupeny. Základní verze Ubuntu využívá pouze volné kodeky (Ogg), ale je možné patentované kodeky doinstalovat.
 +
 +Během extrakce je každý song na CD přetvořen na vámi zvolený formát a uložen jako soubor na vašem počítači. Protože CD obsahuje nezanedbatelné množství dat, které musí být přetvořeno,​ extrakce může trvat delší dobu. Po úspěšném extrahování můžete song poslouchat použitím nainstalovaného hudebního přehrávače.
 +
 +
 +===== Formáty hudebních souborů =====
 +
 +Existuje spousta hudebních formátů, do kterých je možné hudbu extrahovat. Každý má své výhody a nevýhody. Níže je malá ukázka oblíbených formátů, které Ubuntu podporuje:
 +
 +**Ogg Vorbis** - Ztrátový otevřený formát. Pro více informací - [[ http://​vorbis.com/​ | Ogg Vorbis ]]
 +
 +**FLAC** - Oblíbený bezztrátový otevřený formát. Informace - [[ http://​flac.sourceforge.net/​ | FLAC ]]
 +
 +**MP3** - Nejpoužívanější hudební formát, který podporuje i většina přenosných přehrávačů. MP3 je patentovaný formát.
 +
 +**AAC** - Tento formát je využíván přehrávačem iPod od firmy Apple. Stejně jako MP3 je patentovaný.
 +
 +===== Informace o songu neboli Metadata =====
 +
 +Do extrahovaných souborů je možné uložit dodatečné informace o songu. Tyto informace se nazývají Metadata. Hodně zvukových formátů podporuje '​tagy',​ jednoduché popisky, které obsahují název souboru, jméno autora, žánr atd.. Spousta extrahovacích aplikací dokáže automaticky získat informace o songu z internetu a uložit je do souboru.
 +
 +===== Ubuntu a extrakce =====
 +
 +Základní instalace Ubuntu obsahuje přehrávač **Rhythmbox**,​ který dokáže nekomprimovaný formát nejen přehrát, ale i extrahovat do předem zvoleného formátu. Podpora OggVorbis, FLAC a WAV je standartní,​ pro MP3, WMA a jiné nesvobodné formáty je potřeba doinstalovat patřičné kodeky.
 +
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[https://​help.ubuntu.com/​community/​CDRipping|Anglický originál návodu - pro verzi 6.06]] {{.:​en.png}}
 +
 +{{page>​úpravy/​grafika}}
 +
 +{{page>​úpravy/​aktualizace}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • (upraveno mimo DokuWiki)