extrakce_hudebních_cd

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
extrakce_hudebních_cd [2012/07/19 20:35]
Ubuntu
extrakce_hudebních_cd [2019/02/25 18:20] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Extrakce hudebních CD ======
  
 +"Extrakce CD" je proces stažení jednotlivých songů z hudebního CD do vašeho počítače, nebo přenosného přehrávače. Tento proces je anglicky nazýván "CD Ripping"
 +
 +====== Základy ======
 +
 +Tato sekce poskytuje stručný přehled o tom, jak to vlastně funguje a různé vlastnosti, které lze při extrakci použít.
 +
 +===== Jak to funguje =====
 +
 +Songy jsou na hudebním CD uloženy v nekomprimovaném formátu. To znamená, že zatímco zvuková kvalita je velmi vysoká, CD s kapacitou 700MB dokáže pojmout pouze 80 minut hudby.
 +
 +Takové songy je možné zkomprimovat, aby zabraly mnohem méně místa a staly se tak vhodnými pro ukládání do počítače, nebo přenosného přehrávače. Kompresní metoda snižuje kvalitu a velikost výsledného souboru v počítači. Obecně, čím menší soubor, tím horší kvalita zvuku.
 +
 +** Bezztrátová komprese ** je metoda snížení velikosti souboru bez ztráty kvality. Nevýhodou je, že výsledný soubor je stále dost velký.
 +
 +** Ztrátová komprese ** snižuje kvalitu výsledného zvuku, ale velikost souboru je znatelně nižší. Tato metoda je využívána velmi často a při nastavení dostatečně vysoké kvality zvuku pozná rozdíl mezi původním a upraveným zvukem pouze cvičené ucho.
 +
 +** Kodek ** (kodér/dekodér) je část programu, která přetváří zvuk z jednoho formátu do druhého. Kodeky také umožňují přehrát daný formát na vašem počítači. Některé kodeky jsou volně dostupné, zatímco jiné jsou chráněné patentem a musí být zakoupeny. Základní verze Ubuntu využívá pouze volné kodeky (Ogg), ale je možné patentované kodeky doinstalovat.
 +
 +Během extrakce je každý song na CD přetvořen na vámi zvolený formát a uložen jako soubor na vašem počítači. Protože CD obsahuje nezanedbatelné množství dat, které musí být přetvořeno, extrakce může trvat delší dobu. Po úspěšném extrahování můžete song poslouchat použitím nainstalovaného hudebního přehrávače.
 +
 +
 +===== Formáty hudebních souborů =====
 +
 +Existuje spousta hudebních formátů, do kterých je možné hudbu extrahovat. Každý má své výhody a nevýhody. Níže je malá ukázka oblíbených formátů, které Ubuntu podporuje:
 +
 +**Ogg Vorbis** - Ztrátový otevřený formát. Pro více informací - [[ http://vorbis.com/ | Ogg Vorbis ]]
 +
 +**FLAC** - Oblíbený bezztrátový otevřený formát. Informace - [[ http://flac.sourceforge.net/ | FLAC ]]
 +
 +**MP3** - Nejpoužívanější hudební formát, který podporuje i většina přenosných přehrávačů. MP3 je patentovaný formát.
 +
 +**AAC** - Tento formát je využíván přehrávačem iPod od firmy Apple. Stejně jako MP3 je patentovaný.
 +
 +===== Informace o songu neboli Metadata =====
 +
 +Do extrahovaných souborů je možné uložit dodatečné informace o songu. Tyto informace se nazývají Metadata. Hodně zvukových formátů podporuje 'tagy', jednoduché popisky, které obsahují název souboru, jméno autora, žánr atd.. Spousta extrahovacích aplikací dokáže automaticky získat informace o songu z internetu a uložit je do souboru.
 +
 +===== Ubuntu a extrakce =====
 +
 +Základní instalace Ubuntu obsahuje přehrávač **Rhythmbox**, který dokáže nekomprimovaný formát nejen přehrát, ale i extrahovat do předem zvoleného formátu. Podpora OggVorbis, FLAC a WAV je standartní, pro MP3, WMA a jiné nesvobodné formáty je potřeba doinstalovat patřičné kodeky.
 +
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[https://help.ubuntu.com/community/CDRipping|Anglický originál návodu - pro verzi 6.06]] {{.:en.png}}
 +
 +{{page>úpravy/grafika}}
 +
 +{{page>úpravy/aktualizace}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • (upraveno mimo DokuWiki)