faq:bezpečnost

Bezpečnost

Je v Ubuntu nějaký firewall?

Ano, Ubuntu obsahuje přímo v jádře firewall iptables. Jeho přímé nastavení je ovšem velmi netriviální, a proto existují různé nástroje, které vám toto usnadní.

Od vydání Ubuntu 8.04 naleznete přímo v systému nástroj UFW, který umožňuje snadné nastavení firewallu v textovém prozhraní. Doinstalováním GUFW, je možné tento nástroj ovládat i v grafickém rozhraní.

Pro více informací navštivte stránku Firewall.

Je v Ubuntu zapotřebí nějaký antivirový program?

Nikoli. Pro Linux existuje jenom velmi omezené množství virů, které nejsou rozšířené, jejich funkce jsou odhaleny a bezpečnostní díry, které využívaly, jsou opraveny.

Rozhodně ne. Antiviry pro Linux mají pouze dvojí uplatnění. První je kontrola oddílů, na kterých je nainstalován OS Windows. Druhý způsob uplatnění jsou například poštovní servery, kde antivir kontroluje obsah e-mailů, aby se viry nedostaly k uživatelům OS Windows.

Pro více informací navštivte stránku Antivirus.

GRUB "recovery mode" má hned správcovský přístup!

Ne, není to bezpečnostní díra - naopak, jde o velmi účinnou vlastnost hodící se ve všech trablích (například při zapomenutí hesla, nebo při potřebě cokoli opravit). Proč to není bezpečnostní díra? Protože přihlásit se do recovery mode je možné pouze v případě, že někdo sedí u vašeho počítače - jakmile má někdo fyzický přístup k počítači, tak mu již vůbec nic nezabrání data z něj získat, zničit systém nebo udělat prostě cokoli (použije LiveCD, nabootuje z diskety, USB, vymontuje disk a odnese si ho, rozmlátí disk kladivem, vyzkratuje počítač …). Pokud vás toto nepřesvědčilo, tak máte možnost ruční editací konfiguračního souboru GRUBu tuto možnost bootování odstranit.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1