faq:bezpečnost

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
faq:bezpečnost [2012/11/13 19:22]
Vojtěch Trefný sem patří zodpovězené _časté_ otázky kolem Ubuntu, ne ty týkající se našich stránek (na ty se ptejte na fóru); a přes https přistupovat nemůžete protože ho nemáme nastavené
faq:bezpečnost [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Bezpečnost ======
  
 +====== Je v Ubuntu nějaký firewall? ======
 +
 +Ano, Ubuntu obsahuje přímo v jádře firewall iptables. Jeho přímé nastavení je ovšem velmi netriviální,​ a proto existují různé nástroje, které vám toto usnadní.
 +
 +{{:​info.png}} Od [[:​Vydání|vydání]] Ubuntu 8.04 naleznete přímo v systému nástroj [[:UFW]], který umožňuje snadné nastavení firewallu v [[:​Terminál|textovém prozhraní]]. Doinstalováním [[:GUFW]], je možné tento nástroj ovládat i v grafickém rozhraní.
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací navštivte stránku [[:​Firewall]].
 +
 +====== Je v Ubuntu zapotřebí nějaký antivirový program? ======
 +
 +Nikoli. Pro Linux existuje jenom velmi omezené množství virů, které nejsou rozšířené,​ jejich funkce jsou odhaleny a bezpečnostní díry, které využívaly,​ jsou opraveny.
 +
 +===== Některé softwarové společnosti nabízejí antiviry i pro Linux, má smysl si je pořizovat? =====
 +
 +Rozhodně ne. Antiviry pro Linux mají pouze dvojí uplatnění. První je kontrola oddílů, na kterých je nainstalován OS Windows. Druhý způsob uplatnění jsou například poštovní servery, kde antivir kontroluje obsah e-mailů, aby se viry nedostaly k uživatelům OS Windows.
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací navštivte stránku [[:​Antivirus]].
 +
 +====== GRUB "​recovery mode" má hned správcovský přístup! ======
 +
 +Ne, není to bezpečnostní díra - naopak, jde o velmi účinnou vlastnost hodící se ve všech trablích (například při zapomenutí hesla, nebo při potřebě cokoli opravit).
 +Proč to není bezpečnostní díra? Protože přihlásit se do **recovery mode** je možné pouze v případě, že někdo sedí u vašeho počítače - jakmile má někdo fyzický přístup k počítači,​ tak mu již vůbec nic nezabrání data z něj získat, zničit systém nebo udělat prostě cokoli (použije LiveCD, nabootuje z diskety, USB, vymontuje disk a odnese si ho, rozmlátí disk kladivem, vyzkratuje počítač ...). Pokud vás toto nepřesvědčilo,​ tak máte možnost ruční editací konfiguračního souboru [[:​GRUB|GRUBu]] tuto možnost bootování odstranit.
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)