hry:časté_problémy

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
hry:časté_problémy [2012/07/22 00:06]
Ubuntu vytvořeno
hry:časté_problémy [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Hry/Časté problémy ======
  
 +Zde se dočtete řešení některých **častých problémů**,​ které při hraní her vznikají.
 +
 +
 +===== Nefunguje zvuk =====
 +{{:​note.png}} Tento návod je určen pro <ubu> **Ubuntu 8.04** a vyšší.
 +
 +  * Pokud hra nepřehrává zvuk, nejprve zkuste ukončit všechny aplikace přehrávající zvuk (hudební přehrávače,​ filmy, flashová videa, atd). Pozastavit nestačí, opravdu zcela ukončit. Poté zkuste hru spustit znova. Pokud ani nyní hra zvuk nepřehrává,​ zkuste ji spustit v [[Terminálu]] a podívat se, zda nevypisuje nějaké chybové hlášky. S těmito hláškami se poté běžte poradit na [[http://​forum.ubuntu.cz|fórum]].
 +  * Pokud byl problém v souběžném přehrávání více zvuků, máte možná špatně nastavený zvukový server PulseAudio.
 +  * Další možností je, že hra využívá stařičkého zvukového serveru OSS. Takovou hru můžete spustit pomocí [[:​PulseAudio#​padsp|padsp]]:​
 +<​code>​
 +padsp příkaz_hry
 +</​code>​
 +  * Wine aplikace mohou mít taktéž problém s přehráváním zvuků. Čtěte [[:​Wine#​zvuk|Wine]].
 +
 +
 +===== Nefunguje pro hru vytvořený spouštěč =====
 +{{:​note.png}} Tento návod se netýká her, které instalujete z deb balíků. Pouze her, u kterých jste si stáhli archiv, a nyní z něj spouštíte patřičný soubor.
 +
 +Pokud se hra poklikáním na spouštěcí soubor bez problémů spustí, ale klikání na vytvořený [[:​spouštěč]] nefunguje, je velice pravděpodobné (za předpokladu,​ že je spouštěč vytvořený správně), že je chyba v dané hře a umožňuje spouštění pouze z aktuálního adresáře, místo odkudkoliv. Pokud umíte anglicky, bylo by velice vhodné, kdybyste tento problém nahlásili tvůrcům hry, oprava je snadná. Než bude vydána opravná verze, můžete problém obejít takto:
 +
 +  * Vytvořte si textový soubor, jehož obsahem bude:
 +<​code>​
 +#!/bin/bash
 +cd "​~/​adresář_hry"​
 +./​spouštěcí_soubor
 +</​code>​
 +Místo ''​adresář_hry''​ samozřejmě napište cestu k adresáři se hrou, a místo ''​spouštěcí_soubor''​ název spouštěcího souboru hry.
 +  * Soubor si někam uložte, například do ''​~/​bin/​moje_hra.sh''​ (jméno souboru je ''​moje_hra.sh'',​ a je v adresáři ''​~/​bin''​).
 +  * Na souboru nastavte [[:​spustitelný příznak]].
 +  * Do vašeho (nyní nefunkčního) spouštěče nastavte jako příkaz váš nově vytvořený soubor (''/​home/​uživatel/​bin/​moje_hra.sh''​).
 +  * Pokud jste všechno napsali správně, spouštěč by nyní již měl fungovat.
 +
 +
 +===== Obecné tipy =====
 +  * **[[:​Akcelerované prostředí]]** je hezké na pohled, ale na mnoha grafických kartách může způsobovat problémy při hraní her. Hry mohou být pomalejší,​ s grafickými artefakty, mohou mít problém při změně rozlišení,​ a další. Pokud máte nějaké problémy, vždy doporučujeme zkusit akcelerované prostředí **vypnout**.
 +
 +===== Přepínání mezi programy =====
 +//1. možnost://
 +U některých her je problém s přepnutím hry na jinou aplikaci/​plochu z "​plného zobrazení"​ (full-screen).
 +Zmáčknutím klávesové zkratky <​key>​A-Enter</​key>,​ se aplikace přepnout do "​zobrazení okna". Poté již vidíte panely z plochy a lze se tedy normálně přepínat mezi aplikacemi, např.kl.zkratkou <​key>​A-Tab</​key>​.
 +
 +{{:​note.png}} Vyzkoušeno na Ubuntu 9.04 (X-server 1.6). Možná by stačilo (pokud není), nastavit onu kl.zkratku ve vašem grafickém prostředí. Nejspíš je třeba mít zapnutý Compiz, nejsem si jist.
 +
 +//​2.možnost://​
 +Pokud nefunguje přepínání přes <​key>​A-Tab</​key>,​ můžete použít spustit vlastní Xserver pro hru. Návod je na stránkách [[http://​www.korecky.org/?​p=16|Vladislava Koreckého]].
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)