hry:mountandblade

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
hry:mountandblade [2012/09/16 12:21]
Mirek Ryšán vytvořeno
hry:mountandblade [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Mount & Blade ======
  
 +<WRAP round info>
 +Popis se týká především první verze hry ze série Mount & Blade.
 +</WRAP>
 +
 +//"Everyone, hear me! Charge!"//
 +
 +{{hry:fps:ikona_mountandblade.png?32}} Mount & Blade je 3D hrou kombinující prvky akční, strategické i RPG. S trochou nadsázky bychom ji mohli označit jako "simulátor rytíře". Ve hře se ocitáte v roli válečníka ve fiktivní zemi zvané Caldarie. Nečeká vás ale žádné fantasy ani magie, Caldarie připomíná spíše reálný středověk včetně rozličných národů.
 +
 +====== Představení ======
 +
 +Na začátku hry máte možnost vybrat své postavě v několika bodech její zevrubnou minulost. Následně se ocitáte na svém koni s pár kousky zbroje v batohu a je jen na vás, zda si vydobydete vlastní erb a získáte respekt a majetek. Nebo se budete živit jako loupeživý lapka, či námezní žoldák.
 +
 +{{hry:fps:mount_and_blade_pechota.jpeg?266}}
 +{{hry:fps:mount_and_blade_inventar.jpeg?266}}
 +{{hry:fps:mount_and_blade_vlastni_hrad.jpeg?266}}
 +
 +Při hrani se pohybujete ve třech rovinách. Jednou je pohyb s malou "figurkou" na mapě celé Caldarie mezi městy, vesnicemi hrady a dalšími cestujícími (šlechtice a jejich vojska, ale i obchodníky, lupiče, loupežníky a dezertéry...). Další je možnost rozhovoru nebo interakcí podle toho kam nebo ke komu dorazíte (nákupy, zjištování informací ale i loupení a nebo výzva k boji). Poslední fází je samotný boj. V tom vydíte svou postavu z pohledu třetí osoby/prvního pohledu a pomocí pohybů myši provádíte jednotlivé nápřahy (a následné seky) nebo kryty. Krom toho můžete několika jednoduchými povely komandovat i své vojáky.
 +
 +{{hry:fps:mount_and_blade_mapa.jpeg?266}}
 +{{hry:fps:mount_and_blade_boj_o_hrad.jpeg?266}}
 +{{hry:fps:mount_and_blade_boj_jizda.jpeg?266}}
 +
 +V praxi je boj samotný trochu složitější, ač není jednotlivých kombinací výpadů a krytů zase tolik. Ono totiž záleží krom toho jak a kam nepřítele zasáhnete také na tom, co máte za zbraň (ve hře je jich nepřeberně), co má nepřítel za zbroj (opět slušný výběr), na vašich atributech a také rychlosti. Bude tedy rozdíl zda na koni v trysku naberete nepřítele na kopí, budete kolem sebe sekat mečem, nebo se jako pěšák budete ohánět palcátem či kůsou. Krom boje na blízko můžete také házet vším možným a nebo třeba střílet z luku či kuše (v M&B Napoleonic Wars přichází i střelný prach).
 +
 +Proti vám bude vě většinu případů stát především běžní vojáci s ne moc dobrou výzbrojí a výstrojí (vše je na jednotkách přímo vidět). Krom nich ale obvykle narazíte na bitevním poli i na větší či menší množství jízdy, popřípadě i na samotné lordy jednotlivých panství. Stejně tak si ale můžete vlastní společníky hledat a najímat vy sami. Některé bitvy jsou tak spíše hony, kdy nepřítele přečíslíte, nebo máte ve svém vojsku zkušené vojáky a stojíte proti bandě vidláků. I s takovými bitvami ale dokáže slušně zamávat terén nebo velká přesila. V jiných se bijete proti pravidelné armádě, kde se musíte už více ohánět, protože kvalitní zbroj spoustu zásahů utlumí a nepřátelská jízda umí zatraceně zatopit.
 +
 +Jak tedy vypadá takové běžné hraní? Ze začátku se snažíte sehnat si kvalitnější vybavení a najmout nějaké bojovníky. A musíte si dávat docela pozor na to, na koho na cestách narazíte. K tomu plníte malé úkoly pro jednotlivé lordy, bojujete na turnajích a snažíte se vydělat si něco denárů a také získat jejich přízeň. Až se trochu vypracujete, můžete vstoupit do jejich služeb třeba jako žoldák. Budete bojovat v bitvých, dobíjet hrady a plenit. Až získáte trochu věhlasu, můžete se stát jedním z lordů a dostanet od krále i vlastní léno. Následně bojujete o vlastní hrad, přízeň krále a třeba možnost vést jeho vojsko.
 +
 +{{hry:fps:mount_and_blade_jizda_v_desti.jpeg?400}}
 +{{hry:fps:mount_and_blade_na_hradby.jpeg?400}}
 +
 +Pokud máte rádi středověkou tématiku, rozhodně doporučuju hru vyzkoušet (výrobce nabízí hratelný trial). Tvorba postavy i boj je docela zajímavě zpracován, v bitvách si užijete spousty rozdílných jednotek a atmosféru hezky dotváří například i to, že jednotliví počítačem ovládaní lordové při vzájemných rozhovorech vzpomínají na společné bitvy. Musím ale ještě jedním dechem zdůrazdnit, že hra má i své slabé stránky. Zvláště první verze Mount & Blade tak načíná spoustu dobrých napádů - ale spoustu z nich využijete spíše pro legraci. Jde třeba právě o vztah s jednotlivými lordy, nebo ekonomiku, rozporuplnou střelbu a po chvíli hraní opakující se questy a stereotyp. Tyto neduhy by ale měly více či méně léčit následující verze hry (Warband, With Fire & Sword, Napoleonic Wars), které přinášejí i možnost multiplayeru. Hry je také možné rozšiřovat různými mody.
 +
 +====== Instalace ======
 +
 +{{:iconCircle.png}} Návod byl testován na **Lubuntu 12.04 Precise Pangolin**. Pro hraní budete potřebovat [[:Instalace programů| nainstalovanou]] aplikaci [[:Wine]]. Testováno s verzí Wine 1.4.1.
 +
 +{{:apt.png}} Nejprve si stáhněte instalaci ze [[http://www.taleworlds.com/|stránek výrobce]] (hry je možné až do určité úrovně postavy hrát v rámci trial verze na vyzkoušení zdarma). Stažený .exe soubor spusťte v aplikaci [[:Wine]]. Popřípadě můžete celu hru nainstalovat rovnou pomocí aplikace [[:PlayOnLinux]].
 +
 +====== Spuštění ======
 +
 +{{:navigate.png}} Spusťte hru pomocí spouštěče vytvořeného při instalaci. (Liší se dle postupu instalace, může být například rovnou na ploše, v nabídce **Wine → Programs → 'složka hry'** nebo v aplikaci [[:PlayOnLinux]].)
 +
 +====== Odstranění ======
 +
 +{{:clear.png}} Odinstalujte hru z [[:Wine]]. (Liší se dle postupu instalace, ve většině případů bude možnost odinstalace v nabídce **Wine → Programs → 'složka hry'** nebo v aplikaci [[:PlayOnLinux]].)
 +
 +====== Odkazy ======
 +
 +  * [[http://bonusweb.idnes.cz/mount-and-blade-svezi-stredoveky-experiment-f3g-/Recenze.aspx?c=A081021_132309_bw-pc-recenze_das|recenze na Bonuswebu z roku 2008]]
 +  * [[http://www.taleworlds.com/|stranky autorů hry]]
 +  * [[http://appdb.winehq.org/objectManager.php?bIsQueue=false&bIsRejected=false&sClass=vendor&iId=2010&sAction=view&sTitle=View+Developer|stránka s informacemi ohledně kompatibility jednotlivých verzí hry s Wine]]
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)