instalace:řešení_problémů

Instalace/Řešení problémů

Při instalaci se můžete setkat s některými problémy, v drtivé většině způsobené hardwarem. Tato stránka popisuje, jak je obejít, abyste si i přesto mohli <ubu> Ubuntu nainstalovat.

I když je zde snaha, aby byly instalátor a instalační CD Ubuntu navrženy tak, aby se většině případných problémů předcházelo, v některých případech nemusí být instalace zcela triviální záležitostí a může se stávat, že bez dalších zásahů by byla dokonce zcela nemožná.

Problémy při instalaci lze podle různých projevů chyb, ale i různých metod řešení, rozdělit do několika „kategorií“:

Instalační médium je velmi citlivým souborem - na relativně malý prostor (u CD přibližně 700MB) se musí vměstnat mnoho dat (přes 4GB), a proto je toto médium náchylné na poškození, ke kterému může dojít i vlivem malé chyby při stahování nebo vypalování.

Vadné instalační médium je na vině většinou pokud se instalace chová zcela nelogicky - pokud se vůbec nespustí, nefunguje žádná z nabídek instalace, zasekává se samotný instalátor apod.

Samotné instalační médium umí zkontrolovat „samo sebe“ - čtěte Kontrola kvality CD.

Pro instalaci Ubuntu je nutné, aby počítač byl nastaven tak, aby zavedl systém z CD - většinou tak bývá nastaven automaticky, ale nemusí to být vždy.

Špatné nastavení priorit zavádění poznáte tak, že se nespustí ani úvodní nabídka instalace, ale místo ní počítač spustí systém, který již máte nainstalován na pevném disku.

Čtěte Zavedení systému z CD.

ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) je specifikace pro správu napájení a některých periferií (více o ACPI na wikipedii ). Špatná podpora tohoto standardu je častou příčinnou problémů zvláště o notebooků.

Problém s podporou ACPI se nejčastěji projeví zaseknutím se uprostřed načítání systému z CD.

Podporu ACPI je možné vypnout a těmto problémům tak předejít - je potřeba systém zavést s parametry noapic, nolapic a acpi=off. Pro více informací čtěte Bootovací parametry.

Z licenčních důvodů nemohou být na instalačním médiu obsaženy ovladače od některých výrobců grafických karet (ATI/AMD a Nvidia). Použity tak jsou ovladače svobodné, vyvíjené přímo pro Ubuntu. Ty ovšem mohou mít problémy s některými kartami.

Problém s podporou grafické karty se projeví až po skončení načítání systému, když má dojít ke spuštění grafického režimu. Řešením je spustit instalaci v tzv. Záchranném grafickém režimu. V hlavní nabídce se k této možnosti dostanete pomocí klávesy F4.

Záchrannému grafickému režimu odpovídá bootovací parametr xforcevesa.

Zde jsou vypsány pouze nejčastější problémy a jejich případné řešení - může se stát, že váš problém bude někde úplně jinde. Potom vám nemůžeme doporučit nic jiného, než využít některé z možností (komunitní) podpory.

Pokud budete potřebovat další pomoc, je vhodné přidat veškeré možné informace - kromě druhu a typu hardwaru jsou to hlavně chybové hlášky. Pokud se ale instalace zastaví při načítání systému (a pokud proti tomu nepomůže vypnutí ACPI), žádné chybové hlášky se nezobrazí.

Pro jejich zobrazení musíte instalaci spustit znovu, ve startovací obrazovce stiskem F6 aktivovat pokročilé volby a z konce zobrazeného řádku smazat slovo splash - při novém startu se již během načítání budou zobrazovat podrobné informace a vy pak budete moci k popisu problému přiložit i chybovou hlášku nebo část, kde se načítání zastavilo.

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

  • Poslední úprava: 2023/05/21 14:24
  • autor: mstanke